Wiktor Raczkowski

Artykuły

Śpiewak musi przeprosić Marcinkowskich

2015-02-06 15:44:48
Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Jan Śpiewak naruszył dobra osobiste Macieja i Maksymiliana Marcinkowskich. W związku z tym lider Miasto Jest Nasze ma przeprosić obu biznesmenów, usunąć z internetu warszawską mapę reprywatyzacji wraz z niektórymi wpisami na fanpage’u stowarzyszenia oraz zapłacić 10 tys. zł na rzecz fundacji Akogo. Sąd umorzył postępowanie wobec drugiego pozwanego, Marcina Jarzynowskiego.

MJN interweniuje ws. zanieczyszczeń

2015-02-05 18:59:00
Dotychczas symbolem miasta, nad którym nieustannie zalega smog był Kraków. Okazuje się jednak, że w Warszawie wcale nie jest lepiej. Nasze miasto jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych stolic w Europie.

Nie będzie odcinania wody lokatorom?

2015-01-20 19:07:14
Od maja zeszłego roku posłowie debatują nad tym, czy warto ograniczyć praktyki tzw. „czyścicieli kamienic” polegające na odcinaniu niewygodnym lokatorom dostępu do wody. Wbrew opiniom rządu i sejmowych prawników, wedle których prace nad projektem należałoby zarzucić, komisja samorządu zdecydowała się kontynuować nad nim pracę.

Przedszkola dla czterolatków. Warszawa ściga się z czasem

2015-01-07 18:51:40
Wedle zapisów tzw. „ustawy przedszkolnej”, warszawski samorząd musi zagwarantować miejsca w przedszkolach wszystkim czterolatkom. Nie będzie to zadanie łatwe, ponieważ wolnych miejsc w publicznych placówkach brakuje, a czasu jest coraz mniej.

Bielany trwają bez burmistrza

2014-12-24 08:13:36
Wydawałoby się, że na Bielanach wybór nowego burmistrza będzie formalnością. Przecież dzielnicą przez kolejną kadencję rządzić będzie koalicja PO – SLD. Nie wszystko jednak wydaje się być takie oczywiste. Bielańscy radni, chociaż spotykali się już trzykrotnie, nadal nie wybrali nowego włodarza dzielnicy.

Kto jest społecznikiem?

2014-12-12 15:14:25
Nie milką echa po środowej decyzji śródmiejskich struktur Miasto Jest Nasze, by dzielnicową koalicję zbudować z Platformą Obywatelską. Swojego oburzenia nie kryją członkowie innych organizacji społecznych. „Wyborcy Jana Śpiewaka i Miasto Jest Nasze głosowali przeciwko Platformie Obywatelskiej, tymczasem po wyborach to nie Mieszkańcy, ale stołeczna PO może powiedzieć „Miasto ciągle jest Nasze” – napisali w oświadczeniu.

Rada Warszawy. Walka na standardy

2014-12-04 21:00:56
Dwie sesje jednego dnia, zaprzysiężenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, ślubowanie Piotra Guziała oraz walka o stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej. To wszystko wydarzyło się podczas czwartkowych obrad Rady Warszawy.

Historia zakrapiana wódką

2014-11-29 16:51:26
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” to prawdziwa duma warszawskiej Pragi i zarazem kawał jej historii. Przy ul. Ząbkowskiej wódkę zaczęto produkować już pod koniec XIX w. Zakład był znany na całym świecie dzięki markom takim jak: „Wyborowa”, „Luksusowa” i „Żubrówka”. Kiedy Wytwórnia upadła, cała Ząbkowska stała się smutna i ponura. Na szczęście, po dekadzie marazmu, jest już pewne, że ulica wróci do swoich korzeni. W połowie 2017 r. na terenie „Konesera” otwarte zostanie Muzeum Wódki Polskiej.

Piechna Więckiewicz: To będzie dla nas najważniejsza kadencja

2014-11-28 08:00:22
Wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie można określić krótko – klęska. SLD zdobył zaledwie 14 mandatów w radach dzielnic. W Śródmieściu, gdzie działa najliczniejsza organizacja partyjna, w jednym z okręgów nie był nawet w stanie zarejestrować swojej listy, w efekcie – po raz pierwszy od 1990 r. – nie wziął tu ani jednego mandatu. Porażką okazały się również wybory do Rady Warszawy, gdzie partia wprowadziła tylko dwójkę reprezentantów. Nie dostał się nawet Sebastian Wierzbicki, szef stołecznych struktur i kandydat na prezydenta Warszawy. Czy to już kres Sojuszu? O przyszłości SLD i celach partii na najbliższą kadencję rozmawiała z Polityką Warszawską, Paulina Piechna-Więckiewicz – ponownie wybrana na radną Warszawy.

Sojusz z Hanną Gronkiewicz - Waltz

2014-11-27 16:15:07
Sojusz Lewicy Demokratycznej w II turze wyborów prezydenckich poprze Hannę Gronkiewicz-Waltz. Taką decyzję podjął Zarząd warszawski tej partii. „Warszawa – jak żadne inne miasto w Polsce – została już w przeszłości dotknięta rządami Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętamy organizacyjny chaos, inwestycyjną stagnację i prawicową politykę historyczną ze skutkami których stolica boryka się do dziś” – czytamy w apelu zarządu warszawskiego SLD do wyborców lewicy.

Ruchy miejskie żądają spełnienia postulatów

2014-11-24 18:42:00
– Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Na ruchy miejskie i lokalne komitety zagłosowało w Warszawie ponad 40 tys. osób. Wszędzie, gdzie startowaliśmy, zdobywaliśmy więcej głosów niż SLD i WWS, dlatego uważamy się za trzecią siłę w stolicy oraz przyszłość samorządności w Warszawie – mówił Jan Śpiewak na konferencji, podczas której aktywiści przedstawili listę swoich postulatów wobec przyszłego gospodarza stolicy.

Śródmieście jest ich

2014-11-19 07:50:56
Rewolucja na Śródmieściu. Aktywiści z Miasto Jest Nasze zdobyli, wedle niepotwierdzonych jeszcze informacji, 4 mandaty w radzie dzielnicy. – To nasz wielki sukces. Pokazaliśmy, że bez wielkich wydatków na kampanie, jedynie spotykając się z wyborcami, można osiągnąć dobry wynik – mówi Jan Śpiewak, lider MJN.

PO rozdaje karty. Tylko trzy partie w Radzie? Sondaż!

2014-11-14 14:30:14
Platforma Obywatelska ponownie będzie samodzielnie rządziła stolicą. W Radzie Warszawy zasiądą jeszcze przedstawiciele PiS i SLD. Tuż pod wyborczym progiem znajdzie się WWS. Daleko w tyle pozostaną ruchy miejskie. Takie wnioski płyną z analizy najnowszego, ostatniego przed wyborami sondażu, który dla Polityki Warszawskiej przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

Pomnik Daszyńskiego stanie u zbiegu al. Szucha i al. Armii Ludowej

2014-11-11 17:48:52
W dniu Święta Niepodległości delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy zbiegu al. Szucha i al. Armii Ludowej złożyła kwiaty pod głazem z tablicą upamiętniającą akcję z dnia 19 maja 1942 r. żołnierzy organizacji „Polskich Socjalistów". - To tutaj za jakiś czas stanie pomnik premiera Ignacego Daszyńskiego – oświadczył Sebastian Wierzbicki, kandydat SLD na stanowisko prezydenta stolicy.

SLD wypowiada wojnę "czyścicielom kamienic"

2014-11-05 08:00:26
Reprywatyzacja warszawskich nieruchomości to jeden z najważniejszych tematów trwającej kampanii wyborczej. O lokatorów nękanych przez „czyścicieli kamienic” upomniał się wczoraj Sebastian Wierzbicki, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia SLD. Sojusz uruchomił infolinię, która ma doradzać mieszkańcom, w jaki sposób powinni się bronić przed reprywatyzacją.

Skrytobójstwo na Platformie

2014-10-31 11:26:41
Wolta w bemowskiej Platformie. Sześciu kandydatów, którzy w okręgu nr 5 z list PO mieli walczyć o mandaty w radzie dzielnicy, nieoczekiwanie zdecydowało się zrezygnować ze startu w wyborach. - Na razie jeszcze nie widziałem tych dokumentów, więc nie chcę oficjalnie komentować tej sprawy. Myślę, że każdy się domyśla kto to zrobił, kto za tym stoi – mówi nam Jakub Gręziak z bemowskich struktur PO.

Pałac Karasia w zamian za boisko

2014-10-30 14:17:59
Maciej Marcinkowski, najbardziej znany handlarz roszczeniami reprywatyzacyjnymi w Stolicy, w zamian za teren, na którym obecnie znajduje się boisko liceum im. Jana Zamoyskiego, miał dostać dwie działki na pl. Defilad i jeszcze jedną w nieznanej lokalizacji. Dziś już wiadomo, że chodzi o teren przy Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika, gdzie przed wojną mieścił się Pałac Karasia.

Marcinkowscy i MJN spotkali się w sądzie

2014-10-13 13:49:38
Dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces, który władzom stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wytoczyli Maciej i Maksymilian Marcinkowscy oraz spółka Senatorska Investment. Biznesmeni twierdzą, że naruszone zostały ich dobra osobiste. Przedstawiciele MJN nie poczuwają się do winy i oczekują oddalenia powództwa.

Hegemonia PO. Sondaż wyborczy do Rady Warszawy

2014-10-07 07:29:13
Platforma pewnie kroczy po pełnię władzy w Warszawie. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla „Polityki Warszawskiej” wynika, że na partię Hanny Gronkiewicz – Waltz w wyborach do rady miasta zamierza zagłosować nawet 47 proc. badanych (bez uwzględnienia osób niezdecydowanych). – Na niewiele ponad miesiąc przed wyborami samorządowymi Platforma Obywatelska znajduje się w wyjątkowo komfortowej sytuacji – komentuje Marcin Duma, prezes zarządu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.

Arystokraci wracają dzięki reprywatyzacji

2014-10-02 19:03:50
Dotychczas ze zreprywatyzowanych budynków w Warszawie musieli się wyprowadzać lokatorzy kamienic oraz uczniowie i nauczyciele. Niepewne są też losy publicznych terenów zielonych. Teraz przyszedł czas na instytucje państwowe. Do końca tego roku pracownicy MSZ muszą opuścić pałacyk przy Foksal 6.

WSA: Mazowsze nie musi płacić 200 mln zł

2014-09-29 18:15:08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że Mazowsze nie musi płacić czterech ostatnich miesięcznych rat janosikowego za rok 2013, które łącznie wyniosły ponad 200 mln zł. Wpłat domagało się ministerstwo finansów.

Wiadomo jak zginął prezydent Starzyński

2014-09-09 17:43:02
Instytut Pamięci Narodowej rozwikłał tajemnicę śmierci Stefana Starzyńskiego. Dotychczas mówiło się, że legendarny prezydent stolicy najprawdopodobniej zmarł w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych. Zakończone śledztwo IPN wykazało, że była to błędna hipoteza. Prezydent Starzyński został rozstrzelany w Warszawie lub jej okolicach.

Stracony czas Saskiego Zakątka

2014-09-01 19:00:12
Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że władze dzielnicy Praga-Południe rozmawiają z właścicielami gruntu, na którym obecnie znajduje się plac zabaw przedszkola Saski Zakątek, o zamianie działek. Wszystkie strony deklarowały, że zależy im na tym, aby zreprywatyzowany plac dalej służył najmłodszym. Od tamtego czasu minęły cztery miesiące. – Gdyby chcieć podsumować obecną sytuację jednym zdaniem to można powiedzieć że mamy pat i status quo, tożsamy z sytuacją z przed wakacji – mówią załamani rodzice.

Sprawa Radiowa trafi do WSA

2014-08-20 18:17:30
Śmierdzące wysypisko na Radiowie z każdym dniem staje się dla mieszkańców okolicznych osiedli coraz większą udręką. Trwająca już ponad rok walka z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania o pozbycie się nieprzyjemnych zapachów nie przynosi oczekiwanych skutków. Teraz sprawą zainteresowało się dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak i Marek Kuchciński, którzy skierowali do ministra środowiska specjalną interpelację. Sprawę wysypiska zbada też Wojewódzki Sąd Administracyjny.

PGR z Targówka przechodzi do historii

2014-07-23 07:56:34
Pole PGR-u Bródno, popularnego wśród mieszkańców Targówka miejsca spotkań i rekreacji, zostało wystawione na sprzedaż. W jego miejscu najprawdopodobniej powstanie kolejne blokowisko. Mieszkańcy dzielnicy nie kryją żalu, a lokalne partie i stowarzyszenia polityczne kłócą się o to, jak właściwie powinno się zagospodarować teren PGR-u.

Neon „GalSkór” rozświetlił ul. Andersa

2014-07-20 13:52:10
Państwomiasto oraz Grupa M20 to dwie muranowskie organizacje, które jakiś czas temu połączyły swoje siły, by wspólnie przywrócić mieszkańcom stolicy fragment dawnej Warszawy – stare neony. Obecnie trwa pierwsza odsłona akcji „Neony Muranowa", w ramach której przywrócono na ul. Andersa 35, wiszący tam od 55 lat, neon „GalSkór”. Dzięki wysiłkowi pomysłodawców napis, po dwutygodniowym remoncie, rozbłysł na nowo pięknym cytrynowym blaskiem. Ciągle trwa zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów jego renowacji. To od jej efektu zależy, czy aktywiści wyremontują kolejne neony.

Skontrolują wysypisko na Radiowie

2014-07-16 07:58:25
Wysypisko Radiowo, znajdujące się na granicy Bemowa i Bielan, zostanie skontrolowane przez specjalistów z mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To pierwszy sukces mieszkańców okolicznych osiedli, którzy od miesięcy protestują przeciwko śmierdzącemu sąsiedztwu.

Rozświetlą Muranów

2014-07-13 20:04:53
Był taki czas, kiedy reklama nie kojarzyła się jeszcze z obciachem i pogwałcaniem wszelkich zasad estetyki. Kiedy warszawskie ulice po zmroku oświetlały nie ofensywne diody, LEDy czy kasetony, lecz neony – skromne, eleganckie, wyjątkowe. W latach sześćdziesiątych Polska Kronika Filmowa informowała, że nocne niebo nad Warszawą jest zawstydzone swoją skromnością na ich tle. Uwielbiane przez mieszkańców, szybko stały się jednym z symboli Warszawy. Czas świetności neonów przeminął w latach 80. Dzisiaj większości z nich już nie ma, a część z nich przepadła na złomowiskach. Dla wszystkich, którzy tęsknią za ich blaskiem mam jednak dobrą wiadomość – wszystko wskazuje na to, że neonów będzie przybywać – przynajmniej w obszarze Muranowa.

Będzie taniej w przedszkolach. Czy będzie ich więcej?

2014-06-27 21:30:25
Od 1 września tego roku zmieni się system naliczania opłat za pobyt dziecka w stołecznym publicznym przedszkolu. Decyzję podjęto na wczorajszej sesji Rady Warszawy. Co to oznacza dla rodziców maluchów? - Będzie taniej – zapewniają urzędnicy. Od września opłaty będą pobierane za rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu.

Nie będzie kontenerów na Bemowie

2014-06-26 15:52:32
Upadł pomysł, by w ramach budżetu partycypacyjnego postawić na obrzeżach Bemowa kontenery mieszkalne dla osób, które nie płacą czynszów w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Po poddaniu go ponownej weryfikacji zespół ds. budżetu partycypacyjnego dopatrzył się błędów formalnych, których wcześniej nie uwzględniono.

Stolica przyjazna pszczołom

2014-06-22 13:49:47
Zwykło się mawiać, że w przypadku całkowitego wyginięcia pszczół, ich los cztery lata później podzieliłaby ludzkość. Obserwowane od lat globalne zjawisko masowego pomoru tych owadów niebezpiecznie urealniło ten scenariusz. Ratunek dla pszczół przyszedł jednak z najmniej spodziewanej strony, bo z miast. W Warszawie pojawiło się już sześć uli oznaczonych logotypem „Miejskie Pszczoły”.

Warszawa traci parki po kawałku

2014-06-18 08:01:49
W Warszawie reprywatyzowane są nie tylko zamieszkane kamienice, placówki oświatowe i szkolne boiska, ale także publiczne parki i skwery. Roszczeń wysuwanych wobec zielonych punktów stolicy jest coraz więcej, dlatego mieszkańcy zaczynają protestować.

Królikarnia znowu w rękach Krasińskich?

2014-06-12 17:44:43
Rodzina Krasińskich, do której przed wojną należał kompleks budynków Królikarni, chce wrócić do swoich rodowych włości. Na przeszkodzie stoi jednak fakt, że od niemal 50 lat mieści się w nich filia Muzeum Narodowego. Dlatego arystokraci zwrócili się do sądu z wnioskiem o jego eksmisję.

Kontenery dla eksmitowanych? Kontrowersyjny pomysł w ramach budżetu partycypacyjnego na Bemowie

2014-06-10 08:28:04
Jednym z projektów, który w ramach budżetu partycypacyjnego przeszedł pozytywną weryfikację formalną na Bemowie, jest pomysł postawienia na obrzeżach dzielnicy kontenerów mieszkalnych dla osób niepłacących czynszu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu stanowczo protestuje Joanna Erbel, kandydatka Zielonych na prezydentkę Warszawy. Zwolennicy instalacji kontenerów odpowiadają natomiast, że budżet partycypacyjny ma służyć wszystkim mieszkańcom i to oni ostatecznie zdecydują, czy pomysł zostanie zrealizowany.

Będzie łatwiej o lokal komunalny?

2014-06-06 20:58:12
Mieszkańcy zreprywatyzowanych budynków będą mieli większą szansę na otrzymanie od miasta mieszkania komunalnego. Taką decyzję podjęli radni na wczorajszej Radzie Warszawy. O tym, że problem jest poważny świadczą statystyki. Obecnie w Warszawie toczy się 8 tys. postępowań reprywatyzacyjnych.

Budownictwo komunalne zamiera?

2014-05-31 11:38:46
– Przez sześć lat władze Warszawy złożyły tylko trzy wnioski o państwowe dofinansowanie budownictwa komunalnego – alarmują społecznicy z Warszawy Społecznej oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. – Nikt przed nami nie wybudował tak wielu mieszkań komunalnych – odpowiadają przedstawiciele stołecznego ratusza.

Miasto wynajmie lokal na kilka godzin

2014-05-30 08:22:51
Należące do miasta niewynajęte lokale użytkowe od dłuższego czasu straszą mieszkańców Warszawy zionącą z nich pustką. Ratusz ma jednak pomysł jak je na nowo zagospodarować. Od teraz mają być wynajmowane na kilka godzin lub dni. Tak zdecydowała, podpisując zarządzenie w tej sprawie, Hanna Gronkiewicz – Waltz.

"Czyściciele" przestaną być bezkarni?

2014-05-25 09:03:12
Czyściciele kamienic, którzy na różne sposoby nękali mieszkańców zreprywatyzowanych budynków, dotychczas pozostawali bezkarni. Ten stan rzeczy chcą teraz zmienić senatorowie z komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Postulowana przez nich nowelizacja prawa ma przewidywać karę do 3 lat pozbawienia wolności za celowe pogarszanie warunków mieszkaniowych.

Dzielnice nie chcą udzielać porad prawnych

2014-05-15 22:04:18
Przedstawiciele stowarzyszeń lokatorskich chcieli uruchomić w siedmiu stołecznych dzielnicach punkty porad prawnych dla osób, które ucierpiały wskutek reprywatyzacji. Środki na ten cel chcieli pozyskać z budżetu partycypacyjnego. W poniedziałek oficjalnie poinformowano jednak, że punkty nie powstaną. Dlaczego? Zdaniem urzędników udzielanie porad prawnych wykracza poza działania własne dzielnic miasta st. Warszawy. -Uważamy, że to skandal i cios w ideę budżetu obywatelskiego w Warszawie – tak wnioskodawcy komentują urzędniczą decyzję.

Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery

2014-05-12 19:42:31
Warszawiacy coraz częściej przesiadają się z samochodów na rowery. Według raportu opracowanego przez ONZ, Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce europejskich stolic, w których osób przemieszczających się po mieście rowerem jest najwięcej.

Powrót Adama Grzegrzółki. Były burmistrz Białołęki dostał pracę w ratuszu

2014-05-06 21:01:41
Adam Grzegrzółka odszedł ze stanowiska, gdy został złapany na jeździe na rowerze pod wpływem alkoholu, wrócił do samorządu. Tym razem pracuje w stołecznym Centrum Komunikacji Społecznej jako zastępca dyrektora. Podczas postępowania rekrutacyjnego podobno miał wręcz "kosić konkurencję".

Piotr Ikonowicz utworzył nową partię

2014-05-06 08:08:20
– Chcemy stworzyć siłę polityczną dla milczącej większości społeczeństwa – mówił na początku 2014 roku Piotr Ikonowicz. Po pięciu miesiącach przygotowań swoje zapowiedzi postanowił przekuć w czyny. 2 maja w Warszawie odbył się kongres założycielski nowej partii – Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Lewica świętuje 1 maja

2014-05-01 20:04:52
1 maja, jak co roku, przez Warszawę przemaszerowali przedstawiciele lewicowych partii politycznych, związków zawodowych wraz z sympatykami. – Niech nasze flagi dumnie powiewają nad Warszawą! Niech nad miastem zawiśnie wielka czerwona chmura! – nawoływał Piotr Ikonowicz. – Mamy już dość prawicy rządzącej Europą, mamy dość prawicy rządzącej w Polsce – perorował do związkowców i zwolenników SLD Leszek Miller.

Szansa na uratowanie szkół?

2014-04-30 10:20:28
Miasto ma pomysł na ratowanie placówek oświatowych, wobec których wysuwane są roszczenia reprywatyzacyjne. Od teraz, zamiast automatycznego zwracania nieruchomości, władze samorządowe będą oferowały grunty zamienne. Na ten cel przeznaczono 21 miejskich działek, które, wedle pierwotnego założenia miały zostać sprzedane w przetargach zaplanowanych na 2014 rok.

Ważą się losy Saskiego Zakątka

2014-04-25 19:12:23
Cały czas waży się los placu zabaw przy przedszkolu Saski Zakątek, który został odzyskany przez spadkobierców dawnych właścicieli gruntu. Stołeczny ratusz oraz władze dzielnicy Praga - Południe przyznają, że nie mają pieniędzy na odkupienie terenu od nowych właścicieli, ale w zamian oferują działki zamienne. Teraz ruch należy do spadkobierców, którzy rozważają, czy przyjąć propozycję władz samorządowych.

Dlaczego Sojusz milczy w sprawie afery na Bemowie?

2014-04-21 17:57:25
Niedawne rewelacje byłego wiceburmistrza Bemowa Pawła Bujskiego, a przede wszystkim skala wyjawionych przez niego rzekomych nadużyć, wstrząsnęły stołeczną sceną polityczną. Niemal natychmiast pełne oburzenia głosy w sprawie zabrali przedstawiciele PiS-u, koalicji Twój Ruch Europa Plus, Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej oraz stołecznych stowarzyszeń Miasto Jest Nasze i Warszawa Społeczna. W tej sytuacji zadziwiająca wydaje się być postawa warszawskiego SLD, który wyczekująco milczy.

Przedwyborczy dwugłos w sprawie urzędników

2014-04-12 07:54:19
– Zbuduję do 2018 roku centralny ratusz w pałacu Saskim. Znajdzie się tam połowa obecnych miejskich urzędników. Kto się nie zmieści, zostanie zwolniony, bo to oznacza, że jest niepotrzebny – zapowiedział Piotr Guział na sobotniej konwencji WWS, na której ogłosił swój start w stołecznych wyborach prezydenckich. Innego zdania jest Sebastian Wierzbicki, szef warszawskiego SLD oraz konkurent Guziała w wyścigu do prezydenckiego fotela, który twierdzi, że miasto przede wszystkim powinno skupić się na problemach mieszkańców, a nie na budowaniu kolejnego ratusza.

Lokatorzy chcą uruchomić punkty porad prawnych

2014-04-02 19:44:24
Działacze stołecznych stowarzyszeń lokatorskich planują uruchomić punkty pomocy prawnej dla osób, które ucierpiały wskutek reprywatyzacji. Środki na ten cel chcą pozyskać z budżetu obywatelskiego. Punkty – wedle założenia – na razie miałyby działać w siedmiu dzielnicach.

Wiemy, co stanie się z kamienicami po parzystej stronie Próżnej

2014-03-31 20:46:29
Rozpoczęty 18 marca remont nawierzchni ul. Próżnej przywrócić ma całej ulicy jej przedwojenny wygląd i charakter. - Asfalt zostanie zastąpiony szarym granitem, a istniejące latarnie zostaną zastąpione latarniami stylowymi typu „Pastorał Warszawski” o wysokości 8 m – deklarują przedstawiciele władz Dzielnicy Śródmieście. Takie zapowiedzi niewątpliwie cieszą warszawiaków. Równocześnie jednak znów zaczęły pojawiać się pytania o dalszy los zrujnowanych kamienic stojących po parzystej stronie Próżnej.

Reprywatyzacja pożera szkoły

2014-03-28 08:54:17
Coraz częściej ofiarami reprywatyzacji w Warszawie padają dzieci i młodzież uczęszczające do publicznych przedszkoli i szkół. W wyniku zwrotu mienia spadkobiercom dawnych właścicieli uczniowie wielu placówek mogą stracić możliwość korzystania z boisk, placów zabaw, a w najgorszym razie także samych budynków szkolnych. Miasto wydaje się być bezradne wobec roszczeń, dlatego rodzice, dzieci oraz lokalne społeczności organizują się w obronie szkolnych terenów.

Grawitacja pokonana przez Spółdzielnię

2014-03-14 08:30:31
Gdy na początku marca po Warszawie rozeszła się wiadomość o tym, że spółdzielnia mieszkaniowa Radna z Powiśla nie przedłuży umowy najmu klubokawiarni Grawitacja, stali bywalcy oraz sympatycy lokalu zaczęli organizować się w jego obronie. Po stronie zagrożonej klubokawiarni opowiedziało się także kilku śródmiejskich radnych. Nic to jednak nie dało. Grawitacja zniknie z kulturalnej mapy Powiśla 24 kwietnia. - Klubokawiarnia nie pasuje do prestiżowego otoczenia, a jej działalność jest sprzeczna z polityką spółdzielni – wyjaśnia Teresa Konowska, prezeska SM Radna.

Wyprzedaż stołecznych nieruchomości w Cannes

2014-03-09 10:29:08
Stołeczny ratusz zapowiedział wystawienie na sprzedaż części należących do miasta nieruchomości na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM w Cannes. W skład prezentowanej przez Warszawę oferty wchodzą m.in. Pałac Szaniawskich i działka przy Emilii Plater, w której dotychczas mieściło się liceum im. Hoffmanowej.

Pamiętajmy o Jolancie Brzeskiej

2014-02-28 08:16:45
Zbierajcie siły i pomysły! – nawołują przyjaciele Jolanty Brzeskiej, znanej działaczki ruchu lokatorskiego, która trzy lata temu została bestialsko zamordowana w Lesie Kabackim. – Namawiając ludzi do aktywności, chcemy uczcić pamięć o Joli – tłumaczą.

Kolorowych jarmarków, czyli kolejna płachta na budynku Universalu

2014-02-25 12:11:04
Większość warszawiaków już dawno przyzwyczaiła się do tego, że budynek Universalu zasłaniany jest gigantyczną płachtą reklamową. Wymiany bannerów odbywały się zazwyczaj tak płynnie, że część mieszkańców miasta zapomniała już nawet jak w rzeczywistości wygląda elewacja budynku. Teraz, kiedy reklamy zniknęły, ludzie przystają na chwilę i przyglądają się zdziwieni. Taki stan utrzyma się do czerwca, kiedy to Universal znów zostanie zasłonięty. Tym razem będzie jednak jeszcze gorzej.

Wagner: Reklamy mają zniknąć ze szkół

2014-02-24 17:42:08
Wojciech Wagner, naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, na swojej pierwszej konferencji prasowej raczej tonował nastroje oraz oczekiwania natychmiastowego usunięcia reklam z ulic Warszawy. Plagę tę, jak zapowiadał, zamierza zwalczać krok po kroku. Pierwszym etapem ma być usunięcie nośników reklamowych z terenów należących do szkół.

Karta warszawiaka niezgodna z prawem?

2014-02-21 08:34:12
Znane są już wyniki kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych prowadzonej od końca stycznia w stołecznym ratuszu oraz w Zarządzie Transportu Miejskiego. Zdaniem GIODO zarówno ratusz, jak i ZTM, a także Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi obywateli ws. Karty warszawiaka.

Zburzono zabytek. Przypadkiem?

2014-02-19 08:36:23
Czy w Warszawie można zupełnie niechcący zburzyć liczący sobie ponad sto lat zabytek? Według śródmiejskiej prokuratury jest to jak najbardziej możliwe. Innego zdania jest jednak część radnych dzielnicy Śródmieście.

Wojciech Wagner: Stępiłem swój entuzjazm

2014-02-12 19:10:31
- Warszawa powinna zdecydowanie włączyć się w proces zmiany prawa, bo to ono jest odpowiedzialne za to, że stolica jest tak zaśmiecona reklamami – mówił na swoim pierwszym spotkaniu z dziennikarzami Wojciech Wagner, nowy naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej. Szybko dodał jednak, że żadnej „estetycznej rewolucji” w Warszawie nie będzie.

Audyt w środmiejskim ZGN sfinansowany z budżetu partycypacyjnego?

2014-02-09 11:17:20
Instytucje i osoby odpowiedzialne za gospodarowanie stołecznymi nieruchomościami nie cieszą się ostatnio dobrą prasą. Wiele wskazuje na to, że jest to dopiero początek ich kłopotów. Tym razem topór zawisł nad śródmiejskim Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami. Stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze” domaga się przeprowadzania w nim zewnętrznego audytu. Jak chce to zrobić? Wykorzystując możliwości, które daje budżet partycypacyjny.

Lokatorzy biorą sprawy w swoje ręce

2014-02-06 08:10:16
Mieszkańcy budynków zagrożonych reprywatyzacją dotychczas żyli w strachu i niepewności swojego losu. Uczuciom tym często towarzyszyła bierność. Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie. Lokatorzy chcą bronić swoich praw. Zaczęli od organizowania się i na razie idzie im to całkiem nieźle. – Musimy się zjednoczyć i pokazać siłę – mówią.

Góra śmieci na Ursynowie. Pracę stracą niepełnosprawni

2014-02-05 18:34:19
- Wydaje mi się, że dopóki nie zamkniemy sprawy śmieciowego przetargu, to w 100% o moim sukcesie nie można mówić. Jest progres, ale dla mnie to za mało – mówił w rozmowie z naszym portalem wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. I miał rację. Od rana stołeczne media, zaalarmowane przez mieszkańców, donoszą o piętrzących się na Ursynowie górach śmieci, których nikt nie odbiera.

Piotr Guział: Miasto wpędza ubogich w pułapkę

2014-02-04 18:51:49
Ponad tysiąc budynków komunalnych w stolicy ogrzewanych jest prądem. Mieszkających w nich ludzi na ogół nie stać na to, by płacić wysokie rachunki za energię elektyrczną. - Nie może tak być, że miasto daje lokale komunalne tym najuboższym, którzy potem muszą płacić najwięcej za ogrzewanie tych mieszkań – przekonywał wczoraj pod budynkiem warszawskiego ratusza Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider WWS.

Hanna Gronkiewicz-Waltz na tropie konfliktu interesów w ratuszu

2014-01-30 12:27:15
Jakub Rudnicki był miejskim urzędnikiem decydującym w sprawach roszczeń i reprywatyzacji. Praca w urzędzie musiała wydać mu się jednak zbyt monotonna, ponieważ zdecydował się zostać… kamienicznikiem. Decyzja Rudnickiego przysporzyła kłopotów Hannie Gronkiewicz – Waltz, która zmuszona została do reakcji. Nieco spóźnionej, ale jednak.

Zaostrza się "wojna śmieciowa". MPO oskarża KIO

2014-01-23 17:40:10
Śmieciowa saga w Warszawie prędko się nie zakończy. Co rusz pojawiają się nowe wątki oraz przeszkody administracyjne. Krajowa Izba Odwoławcza, która miała rozpatrzyć skargi firm Byś i Remondis sama stała się źródłem kolejnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania twierdzi, że popełniła ona przestępstwo. MPO złożyło nawet stosowny wniosek do prokuratury.

Walka z ideologią go-go

2014-01-22 16:58:07
Przeciwko klubowi go-go z Krakowskiego Przedmieścia protestowali już parafianie z pobliskiej archikatedry warszawskiej oraz kombatanci Armii Krajowej. Teraz głos w dyskusji zabrał także Bartosz Kownacki, bydgoski poseł PiS, który w spawie kontrowersyjnego przybytku napisał interpelację skierowaną do premiera Donalda Tuska.

O buncie Rad Osiedli

2014-01-16 09:07:20
W cieniu konfliktu wokół kontrowersyjnej budowy na Podwalu, którą wpierw zablokowała pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, a następnie odblokował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, toczył się także pomniejszy spór pomiędzy przedstawicielami Rad Osiedli a częścią radnych Rady Dzielnicy Śródmieście.

W 18 minut do centrum

2014-01-08 17:32:48
Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy 20 – tysięcznego osiedla Niedźwiadek wreszcie będą mogli odetchnąć z ulgą. Otwarta we wtorek stacja kolejowa Ursus – Niedźwiadek, przy której zatrzymują się pociągi SKM i PKP, umożliwia im dotarcie do centrum stolicy w zaledwie 18 minut. Wcześniej potrzebowali na to co najmniej godziny.

Platforma traci większość na Mokotowie

2014-01-02 12:49:18
Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła przyczółek w Radzie Dzielnicy Mokotów. Wszystko za sprawą Grażyny Jurczak, przewodniczącej dzielnicowej Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, która zdecydowała się opuścić Klub Radnych PO. Pani przewodnicząca swoją decyzję oficjalnie ogłosi dzisiaj na konferencji prasowej.

Ideologiczne spory na Święta

2013-12-17 15:16:47
Mówi się, że Święta to czas spokoju i miłości. Wydawałoby się więc, że wraz ze zbliżaniem się długo oczekiwanej Wigilii stopniowo wygaszać będą stołeczne spory polityczne i ideologiczne. Nic bardziej mylnego. W ostatnich dniach zaktywizowali się zarówno przeciwnicy tęczy z pl. Zbawiciela, jak i przedstawiciele stołecznego SLD przestrzegający przed nacjonalizmem

Stan wojenny 32 lata później

2013-12-12 16:57:58
Jak co roku przedstawiciele środowisk prawicowych spotkają się w nocy z 12 na 13 grudnia przy ul. Ikara, by protestować pod domem gen. Jaruzelskiego. „Rozliczmy czerwonych zbrodniarzy” – brzmi hasło tegorocznej manifestacji, na którą zapraszają Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego oraz członkowie warszawskiego Forum Młodych PiS.

Polityczna ślizgawka

2013-12-10 22:53:03
„Warszawska Starówka umiera, a Miasto nie robi nic, by tej śmierci zapobiec” – pisali pod koniec listopada w liście otwartym członkowie Zarządu Warszawskiego Twojego Ruchu. Wyrażali wówczas zaniepokojenie z powodu odstąpienia od organizacji dorocznego jarmarku świątecznego na Rynku Starego Miasta. Jarmark miał zostać zastąpiony sztucznym lodowiskiem jednak z tego pomysłu również zrezygnowano. Teraz wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele Zarządu Warszawskiego TR przynajmniej częściowo będą mogli odetchnąć z ulgą. Lodowisko jednak powstanie.

Wojewoda: można budować na Podwalu

2013-12-05 14:06:04
Jacek Kozłowski nie przestaje zaskakiwać. Tym razem wydał zgodę na kontynuację budowy biurowca przy ulicy Podwale 1, zawieszając tym samym decyzję zakazującą wydaną przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz – Waltz. To kolejne, po zamknięciu stadionu Legii na środowy mecz z Ruchem Chorzów, kontrowersyjne postanowienie wojewody mazowieckiego. Źródło: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Budowa biurowca od samego początku wzbudza kontorwersje. By móc postawić budynek, inwest...

Kozłowski zamknął Legię

2013-12-03 09:13:28
Wojewoda Jacek Kozłowski postanowił udowodnić, że nie rzuca słów na wiatr. W poniedziałek, na wniosek policji, podpisał decyzję o organizacji meczu Legii Warszawa z Ruchem Chorzów z wyłączeniem publiczności. – Nie może być tak, że mimo opinii policji i wojewody ułatwia się kibicom łamanie prawa – argumentuje. – To kompromitacja wojewody – odpowiada Bogusław Leśnodorski, prezes warszawskiego klubu. Przyczyną zamknięcia stadionu jest 25 rac, które podczas mec...

Antyreklamowa ofensywa trwa. Smyk jednak zabytkiem

2013-11-27 18:29:46
Większość warszawiaków ma dość wywieszania na stołecznych budynkach wielkoformatowych reklam. Taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Gazetę Wyborczą, w którym przeciwko reklamom opowiedziało się 63 proc. badanych. Trend ten w końcu zauważyły także władze Warszawy, które nakłoniły generalnego konserwatora zabytków do przyznania Domu Towarowemu „Smyk” statusu obiektu zabytkowego. Źródło zdjęcia: Śledź Po Warszawsku (https://www.facebook.com/Sledz...

Ludzie mają dość tandety

2013-11-22 18:39:14
Szpecące Warszawę reklamy wielkopowierzchniowe są niczym plaga, która coraz zachłanniej pożera fasady stołecznych budynków. Fatalny wygląd Warszawy, szczególnie jej centrum, coraz bardziej zaczyna irytować mieszkańców, którzy przestają biernie obserwować jak elewacje gmachów zostają zakryte tandetnymi płachtami. W sprawie wielkoformatowych reklam warszawiacy postanowili napisać maile do samej prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz. Do godziny 13:30 wysłali ich niemal 1700. ...

Podpisano umowy śmieciowe

2013-11-20 16:30:00
Wczoraj władze Warszawy zawarły umowy z firmami, które od lutego przyszłego roku będą odbierać oraz wywozić odpady. Trudno jednak mówić o spektakularnym sukcesie, ponieważ podpisane kontrakty dotyczą jedynie ośmiu spośród osiemnastu stołecznych dzielnic. O tym, kiedy miasto będzie mogło podpisać resztę umów zdecyduje Krajowa Izba Odwoławcza. Wiele wskazuje na to, że w przypadku „pechowej” dziesiątki śmieciowej reformy nie uda się wprowadzić na czas, czyli od lutego.

Grzegorz Piątek rezygnuje. Czy HGW odchodzi od „zdobyczy Października”?

2013-11-14 17:19:49
Przedreferendalna nominacja Grzegorza Piątka na stanowisko naczelnika miejskiego Wydziału Estetyki miała być symbolem nowego otwarcia Hanny Gronkiewicz – Waltz na środowiska, które dotychczas w Warszawie czuły się lekceważone i pomijane. Nowy naczelnik zapowiadał estetyczną zmianę w Stolicy. Miało być spójniej i schludniej. No właśnie, miało. We wtorek Grzegorz Piątek poinformował panią prezydent o swoim odejściu z pracy. - Oczywiście doskonale zdawałem sobie spr...

Zakazywać czy nie? Stołeczna lewica o Marszu Niepodległości

2013-11-13 16:35:43
Zajścia, do których doszło podczas poniedziałkowego Marszu Niepodległości wyraźnie zbulwersowały stołeczne środowiska lewicowe. Zaczęły nawet pojawiać się głosy apelujące do Ratusza, by ten w przyszłym roku nie wyrażał zgody na rejestrację marszu skoro jego organizatorzy a także władze Warszawy nie są w stanie zapewnić warszawiakom  bezpieczeństwa. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Aleksandrę Popławską z Twojego Ruchu i Sebastiana Wierzbickiego z SLD. &n...

Antyfaszyści przemaszerowali przez Warszawę

2013-11-10 09:11:53
„Razem przeciwko nacjonalizmowi” – pod takim hasłem protestowało dzisiaj około tysiąca osób, które spod bramy głównej UW przemaszerowało na Umschlagplatz, skąd w latach 1942-43 Niemcy wywozili Żydów do obozów zagłady. – Przeraża nas fala nacjonalizmu zalewająca nasz kraj. Nie godzimy się na brunatnienie Polski – deklarowali uczestnicy marszu, którzy w tym roku nie zdecydowali się na blokowanie prawicowego Marszu Niepodległości. Źródło zdjęcia: https://www....

Grzegorz Piątek sobie, Ratusz sobie

2013-11-06 16:56:28
Na zorganizowanym 17 września w Barze Studio spotkaniu z warszawiakami Grzegorz Piątek, naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki i Przestrzeni Publicznej, zapewniał zgromadzonych, że nie ma mowy o wieszaniu na Pałacu Kultury jakichkolwiek wielkopowierzchniowych reklam. Dodawał, że okazjonalne wyjątki będą dotyczyły dekoracji związanych z wydarzeniami o charakterze ogólnopolskim. Psikusa Piątkowi postanowił jednak sprawić sam Ratusz, który na budynku PKiN zawiesił wielki banner r...

Lewica odzyskuje historię

2013-11-02 09:04:13
- Chcemy żeby popiersie Ludwika Waryńskiego powróciło na ulice Woli, ponieważ ono tam stało od lat. Uważamy, że, jako jeden z czołowych ideologów ruchu socjalistycznego, na to zasługuje. Nawet IPN nie ma w tym przypadku żadnych obiekcji – mówił w maju naszemu portalowi Sebastian Wierzbicki. Szef stołecznego SLD w końcu postawił na swoim. Do końca tego roku popiersie Waryńskiego powrócić ma na Wolę. Sprawa przywrócenia popiersia Ludwika Waryńskiego nabrała przysp...

Będzie wiadomo, kiedy zamykać?

2013-10-30 17:13:24
Zebrani w Płocku wojewodowie oraz przedstawiciele policji debatowali nad wypracowaniem przejrzystych zasad dotyczących zamykania piłkarskich stadionów oraz poszczególnych ich trybun. – Chodzi o to, by wypracować katalog dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych – przekonywali uczestnicy posiedzenia. Zamykanie stadionów nie jest zagadnieniem obcym wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, który największe problemy ma z obiektem warszawskiej Legii. W osta...

Twój Ruch chce upublicznienia przedreferendalnej korespondencji SLD z PO

2013-10-22 13:17:07
Zarząd Warszawski Twojego Ruchu zwrócił się wczoraj w liście otwartym adresowanym do Sebastiana Wierzbickiego, przewodniczącego stołecznego SLD, o upublicznienie postulatów, które przed referendum Sojusz przedstawił Platformie Obywatelskiej. Warszawscy liderzy TR domagają się także opublikowania odpowiedzi, której SLD udzieliła Małgorzata Kidawa – Błońska, ówczesna szefowa PO w mieście. Fot. Paweł Kazimierczuk „Apelujemy o upublicznienie postulatów SLD i odpowi...

SLD daje wolną rękę

2013-10-06 16:33:17
Rada Warszawska Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała dzisiaj, że nie będzie apelowała do swoich sympatyków, by 13 października wzięli udział w referendum bądź je bojkotowali. Stołeczny Sojusz nie będzie także namawiał do głosowania w konkretny sposób. „Jesteśmy przekonani, że podejmą (sympatycy SLD – przyp.red) decyzję nie tylko zgodnie z własną oceną władz miasta, ale również intencji i politycznych celów organizatorów referendum” – czytamy w Stanowisku ...

Partia ufa HGW. Pani prezydent szefową warszawskiej Platformy

2013-10-05 18:25:25
Na tydzień przed referendum, w którym warszawiacy zdecydują o losie Hanny Gronkiewicz – Waltz, członkowie warszawskich struktur PO dali wyraz swojego wsparcia i zaufania do urzędującej pani prezydent powierzając jej stanowisko szefowej stołecznej Platformy. Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/gronkiewiczwaltz Hanna Gronkiewicz – Waltz była jedyną kandydatką ubiegającą się o stanowisko przewodniczącego. Jej kandydaturę poparło 395 uczestników partyjnego zjaz...

Ruch Palikota walczy na dwóch frontach

2013-09-30 14:30:25
Referendum warszawskie, czyli akcja obywatelska zainicjowana przez środowiska społeczne, od momentu oficjalnego złożenia podpisów jest regularnie zawłaszczane przez Prawo i Sprawiedliwość – piszą w swoim oświadczeniu członkowie Zarządu Warszawskiego Ruchu Palikota. – Mamy obawę, że taka postawa PiS-u może uratować Hannę Gronkiewicz – Waltz – mówi „Polityce Warszawskiej” Marcin Rzońca. Czarę goryczy stołecznych działaczy Ruchu Palikota przelał przygotowan...

Czy wojewoda zamknie Legię?

2013-09-16 18:59:53
Jacek Kozłowski wytrwale pracuje na to, by zapisać się w pamięci kibiców i działaczy warszawskiej Legii. Wojewoda, znany z upodobania do zamykania trybun na stadionie przy Łazienkowskiej 3, tym razem idzie jeszcze dalej. Według medialnych doniesień przymierza się do zamknięcia dla publiczności całego stadionu Legii aż do końca rundy jesiennej. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapaść ma we wtorek.

Kiedy wróci rytmika? Nowy problem w przedszkolach

2013-09-11 11:46:36
Chaos. Tak jednym słowem opisać można sytuację panującą obecnie w większości stołecznych przedszkoli. Zmiany, które wprowadzono po to, by ulżyć domowym budżetom na razie niepokoją rodziców.

Kolejna karta Hanny Gronkiewicz-Waltz

2013-09-08 20:48:26
Warszawiaków płacących podatki w stolicy czekać mają kolejne ułatwienia. Tym razem prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wprowadzenie karty młodego warszawiaka, która ma zapewnić rodzinom m. in. tańsze bilety wstępu na obiekty sportowe oraz do miejskich ośrodków kulturalnych. Karta zostanie wprowadzona 1 stycznia 2014 roku.

Debaty nie będzie

2013-08-22 16:35:14
Ogłoszenie przez Komisarza Wyborczego daty zorganizowania referendum, w którym warszawiacy zdecydują o losie Hanny Gronkiewicz-Waltz można traktować jako rozpoczęcie następnego etapu wojny podjazdowej toczonej pomiędzy Piotrem Guziałem, stojącym na czele koalicji referendalnej, a urzędującą panią prezydent.

Referendalna skarga posła Halickiego

2013-08-13 20:45:03
Poseł Andrzej Halicki, szef mazowieckiej Platformy Obywatelskiej, dopatrzył się nieprawidłowości w kartach, na których podpisy za zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania ze stanowiska Hanny Gronkiewicz-Waltz zbierali sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Z tego powodu postanowił złożyć skargę do warszawskiego komisarza wyborczego. – To próba wywarcia wpływu na komisarza – odpowiadają członkowie PiS.

Ścieżka pogrzebała Targ

2013-08-07 21:26:17
Mieszkańcy Ursynowa niedługo cieszyli się Targiem Śniadaniowym w parku przy Bażantarni. Wiele wskazuje na to, że dwie dotychczasowe odsłony wydarzenia były zarazem ostatnimi. A wszystko przez remont ścieżki rowerowej.

Śmieciowy przetarg znowu pod znakiem zapytania?

2013-07-30 12:48:30
Po mianowaniu Jarosława Dąbrowskiego na stanowisko wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za nadzór nad Biurem Gospodarki Odpadami Komunalnymi oraz wprowadzeniu z początkiem lipca systemu pomostowego wydawało się, że śmieciowy problem Stolicy został przez władze miasta względnie opanowany. Spokój urzędników został jednak szybko zmącony za sprawą firmy Byś, która w poniedziałek zaskarżyła specyfikację warszawskiego przetargu na śmieci do Krajowej Izby Odwoławczej.

Problemy finansowe obrońcy eksmitowanych

2013-07-25 18:12:49
Choć uratowała już wielu warszawiaków przed eksmisją, niedawno sama mogła utracić wynajmowany od miasta lokal. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, bo o niej mowa znalazła się w dramatycznej sytuacji finansowej. Drobne wpłaty i ofiarność sympatyków pozwoliły na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Nadal jednak w lokalu nie ma energii elektrycznej, a wszystkie telefony zostały wyłączone. O trudnej sytuacji stowarzyszenia z Piotrem Ikonowiczem pomysłodawcą i założycielem KSS rozmawiał Wiktor Raczkowski.

Warszawa Społeczna: To dopiero początek

2013-07-23 19:16:59
Członkowie stowarzyszenia Warszawa Społeczna od kwietnia postulowali do władz Stolicy o stopniowe wprowadzanie mechanizmów budżetu obywatelskiego. Kiedy w zeszłą środę prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz zapowiedziała, że od 2015 roku warszawiacy będą mogli decydować o przeznaczeniu części wydatków w dzielnicach (od 0,5 do 1% ich budżetu), stowarzyszenie ogłosiło swój sukces. Chociaż – jak mówią sami jego członkowie – jest to sukces niepełny.

Tęcza niezgody

2013-07-18 16:31:41
Nadpalona tęcza z pl. Zbawiciela wciąż dzieli mieszkańców Warszawy. Jedni żądają jej naprawienia i zachowania w dotychczasowym miejscu, drudzy natychmiastowego usunięcia instalacji. Spór o tęczę szybko został upolityczniony, kiedy do dyskusji o dalszym jej losie włączyli się stołeczni radni.

Nie ma, nie ma wody...

2013-07-09 18:22:44
Informacja o przerwie w dostawach wody między godz. 21 we wtorek a 7 rano w środę nie wywołała u mieszkańców Pasma Pruszkowskiego (Ursusa, Piastowa, Pruszkowa, Reguł, Michałowic i Opaczy Kolonii) większego zaskoczenia. Ludzie powoli przyzwyczajają się, że co jakiś czas wody po prostu nie ma. W tym roku będzie to już trzeci raz. Na przestrzeni ostatnich lat nie było lepiej.

Burmistrz Grzegrzółka wsiadł na dwa kółka. Po piwie

2013-06-25 13:44:46
Burmistrz Białołęki Adam Grzegrzółka, który w nocy z piątku na sobotę został złapany na jeździe miejskim rowerem Veturilo pod wpływem alkoholu, podał się do dymisji. Została ona przyjęta przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz – Waltz.

Solidarna Polska: Ludwik Dorn kandydatem na Prezydenta Warszawy

2013-06-23 01:21:13
– Warszawiacy mówią dość niekompetencji, nieudolności i marnotrawstwa pieniędzy. Warszawiacy chcą zmiany – grzmiał Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski na briefiengu zorganizowanym przy zamkniętym od sierpnia ubiegłego roku tunelu Wisłostrady. Ratunkiem dla Warszawy – zdaniem byłego ministra sprawiedliwości – ma być prezydentura Ludwika Dorna, którego Solidarna Polska desygnowała na kandydata do tego stanowiska. – Ludwik Dorn to człowiek z dużym doświadczeniem politycznym i urzędniczym – dodawał Ziobro.

Prof. Gliński: Jestem Warszawiakiem

2013-06-21 07:53:55
O trudnej historii Warszawy i wyzwaniach przed nią stojących, o rządach Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej w stolicy, o politycznych misjach już zrealizowanych i tych, które dopiero mogą się pojawić z Prof. Piotrem Glińskim, wymienianym w gronie poważnych kandydatów na urząd Prezydenta Warszawy rozmawiał Wiktor Raczkowski.

Polityczny weekend w Stolicy

2013-06-17 08:18:55
Weekend upłynął w Warszawie pod znakiem polityki. Zarówno tej wielkiej – ogólnopolskiej, jak i mniejszej – stołecznej. W sobotę Piotr Guział, burmistrz Ursynowa, zachęcał uczestników Parady Równości do odwołania Hanny Gronkiewicz – Waltz ze stanowiska, a w niedzielę Leszek Miller obwieścił na Stadionie Narodowym, że wybory parlamentarne 2015 roku padną łupem lewicy.

PiS wkracza do referendalnej gry

2013-06-13 08:36:47
Im bliżej do zebrania wymaganej liczby 135 tys. podpisów, tym więcej środowisk politycznych decyduje się na dołączenie do referendalnej koalicji, której celem jest odwołanie ze stanowiska prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz. Wczoraj swój oficjalny akces ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Republikanie oficjalnie za referendum

2013-06-11 15:22:07
–​ To jest teraz najważniejsze, trzeba wziąć łopaty do rąk, zebrać podpisy i odwołać Panią Prezydent. Wszystkie inne działania o charakterze medialnym będą tylko wspierać ten proces, ale tak czy inaczej trzeba wyjść do ludzi i szukać poparcia dla inicjatywy odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz – taką deklarację złożył Przemysław Wipler, pytany przez Politykę Warszawską o to, czy jego nowe stowarzyszenie dołączy do stołecznej inicjatywy referendalnej. Teraz, gdy Stowarzyszenie Republikanie już nieco okrzepło, były poseł PiS wziął się za wprowadzenie w życie składanych wcześniej obietnic.

Ratusz musi przypomnieć sobie o Polonii

2013-06-10 12:01:50
– Matka każde dziecko kocha tak samo – mówiła w 2007 roku Hanna Gronkiewicz – Waltz podczas konferencji zorganizowanej pod hasłem „Warszawa zasługuje na wielkie derby”, na której zapowiadała modernizację stołecznych stadionów Legii i Polonii. Pojemność obiektu przy Konwiktorskiej miała zostać zwiększona do 15 tys. miejsc, a prace miały zostać zakończone w 2011 roku. Żadnej z tych obietnic nie zrealizowano. Dzisiaj, po upływie sześciu lat od zapowiedzi składanych przez panią prezydent, Polonia tonie w długach, nie otrzymała licencji na grę w Ekstraklasie, a jej dalszy piłkarski los pozostaje niepewny.

Koronacja po warszawsku

2013-06-03 19:58:06
Wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego w meczu Legii ze Śląskiem Wrocław w Warszawie rozpoczęło się wielkie świętowanie. Kiedy dwaj odchodzący kapitanowie, Michał Żewłakow i Tomasz Kiełbowicz, podnieśli w górę upragniony puchar, wielu kibiców nie potrafiło powstrzymać łez. I ciężko było się dziwić. Czekali na ten moment siedem długich lat. – W końcu wróciliśmy na swoje miejsce – powtarzali zgodnie fani ze Stolicy.

Feta jednak na Agrykoli

2013-05-29 11:25:13
Wspólne świętowanie piłkarzy oraz kibiców Legii Warszawa z okazji zdobycia dubletu, czyli tytułu piłkarskich Mistrzów Polski oraz Pucharu Polski, odbędzie się w parku Agrykola – tak brzmi ostateczny rezultat rozmów prowadzonych przez Miasto z przedstawicielami stołecznego klubu.

Co z tą fetą?

2013-05-27 20:39:19
Dzięki porażce Lecha Poznań w sobotnim meczu z Podbeskidziem Bielsko – Biała oraz punktowi wywalczonemu dzień wcześniej w Łodzi, piłkarze Legii Warszawa zapewnili sobie, na dwie kolejki przed końcem sezonu, tytuł piłkarskich Mistrzów Polski. Wraz z sukcesem stołecznej drużyny powraca spór pomiędzy miastem a władzami Klubu z Łazienkowskiej o to, gdzie powinna odbyć się mistrzowska feta. Odpowiedzialności za świętujących kibiców nie chcą wziąć ani włodarze miasta, ani Bogusław Leśnodorski, prezes Legii.

Komunikacyjny dramat Ursusa

2013-05-19 16:57:46
Ursus to dynamicznie rozwijająca się dzielnica. Developerzy chętnie budują tutaj kolejne osiedla a stosunkowo niskie ceny mieszkań skłaniają wiele rodzin do związania się z dzielnicą na dłużej. Wykorzystując miejscowy boom budowlany władze Ursusa raz po raz unowocześniają lokalną infrastrukturę. Powstają baseny, boiska, remontowane są szkoły. Choć wiele zmienia się na lepsze, to Ursus cały czas nie może poradzić sobie ze swoją największa zmorą – komunikacją. Do centrum wciąż można dojechać tylko jednym autobusem, a samochody, których przybywa w tempie lawinowym, korkują nawet ulice dojazdowe do osiedli.

Warszawa Społeczna: Bronimy edukacji. Jeśli będzie trzeba odwołamy Radę Warszawy!

2013-05-14 07:52:58
Działacze Inicjatywy Mieszkańców Warszawa Społeczna głośno protestują przeciwko polityce cięć w stołecznej edukacji. Argumentują, że oświata to dziedzina, w którą powinno się inwestować, a już na pewno nie szukać w niej oszczędności. Szczególny sprzeciw aktywistów tego ruchu budzą zapisy zawarte w „Zasadach organizacji pracy przedszkoli i szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę w roku szkolnym 2013/2014” wydanych przez miejskie Biuro Edukacji, zakładające m.in. obcinanie etatów pracowników administracyjnych oraz zwiększanie liczebności klas do minimum 26 dzieci. – Nie ma mowy o żadnych cięciach. To racjonalizacja – odpowiada Biuro.

METRO. Poranny koszmar

2013-05-13 15:18:53
Jeszcze wczoraj o godzinie dwudziestej komunikaty nadawane w wagonach warszawskiego metra informowały pasażerów, że utrudnienia w podziemnej komunikacji obowiązywać będą do końca jej kursowania w niedzielę. Taką samą informację można było znaleźć na kartkach rozklejonych na stacjach i w wagonach. Tymczasem, w poniedziałek rano tysiące pasażerów śpieszących do pracy dowiedziało się, że – podobnie jak w weekend – do centrum metrem nie dojadą. Ich zdziwienie było ogromne.

Siła perswazji. Leśnodorski – Kozłowski 1:0

2013-05-08 12:58:49
Dzięki skutecznej argumentacji prezesa Legii Bogusława Leśnodorskiego oraz pozytywnej opinii wydanej przez odpowiednie służby wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zdecydował, że trybuna północna stadionu Legii, popularna „Żyleta”, pozostanie otwarta dla kibiców chcących dopingować stołeczną drużynę podczas dzisiejszego meczu rewanżowego finału Pucharu Polski.

Finał Pucharu Polski bez Żylety?

2013-05-07 10:11:05
Jeszcze w poniedziałkowy poranek wydawało się, że przed meczem rewanżowym finału Pucharu Polski, który Legia rozegra w środę przy Łazienkowskiej ze Śląskiem Wrocław, nikt oraz nic nie jest w stanie zburzyć spokoju piłkarzy, kibiców oraz władz „Wojskowych”. Przypomnijmy, że pierwsze finałowe starcie we Wrocławiu zakończyło się wynikiem 2-0 dla drużyny stołecznej. Każdy, kto choć trochę interesuje się piłką wie, że jest to świetna zaliczka przed rewanżem. Nie dziwne więc, że bilety na mecz w Warszawie sprzedawały się jak świeże bułeczki. Do niedzielnego wieczora wyprzedano niemal 25 tysięcy wejściówek. W Warszawie szykowano się na wielkie świętowanie. Wtedy właśnie postanowił przypomnieć o sobie Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki.

Stołeczne SLD wraca do przeszłości

2013-05-04 21:11:04
Dotychczas w sprawach stołecznej polityki historycznej lokalne struktury SLD pozostawały w głębokiej defensywie, a swoje działania ograniczały do sporadycznego blokowania dekomunizacyjnych propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Metodę wyjścia z tego impasu zaproponowało młode kierownictwo warszawskiego Sojuszu, które batalię o historyczną pamięć postanowiło rozpocząć od przypomnienia rzekomych zasług Edwarda Gierka. Zdaniem stołecznego SLD to właśnie jego imię powinno nosić rondo znajdujące się nieopodal Dworca Centralnego. A to nie jedyny ciekawy pomysł warszawskiej lewicy.

Stadiony bezimienne

2013-05-03 04:21:49
Sprawa nadania oficjalnych nazw miejskim stadionom Legii i Polonii od roku stoi w martwym punkcie. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się w tej materii cokolwiek zmienić. Wydaje się, że jedynymi zainteresowanymi ostatecznym ustanowieniem oficjalnych patronatów: marszałka Józefa Piłsudskiego nad stadionem Legii i gen. Kazimierza Sosnkowskiego nad obiektem Polonii są kibice obu stołecznych klubów. Oni jednak do powiedzenia mają najmniej.
 
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...