Sławomir Bielański

Artykuły

Bielany i Żoliborz. Czas na zmiany?

2014-11-14 14:00:53
Na koniec naszego przeglądu, sprawdzamy kandydatów z Bielan i Żoliborza. W dzielnicach tych pojawiło się wiele ciekawych i nowych twarzy. Z drugiej strony jednak – część dotychczas znanych wycofała się w cień. Na kogo można i warto oddać głos?

Wyborcza mozaika Śródmieścia

2014-11-13 13:13:02
Wybory samorządowe na Śródmieściu to zderzenie zupełnie odmiennych wizji na zarządzanie dzielnicą. Naprzeciw sobie stają bowiem znani aktywiści miejscy ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz dobrze reprezentowane partie polityczne. Na kogo postawią wyborcy?

Bemowo. Arena niezwykłej kampanii

2014-11-13 07:59:00
Dziewięć komitetów wyborczych starających się o 25 mandatów do rady dzielnicy, konfrontacja pomiędzy dawnymi przyjaciółmi z jednego politycznego matecznika oraz test popularności obecnych partii politycznych – to motywy przewodnie bemowskiej kampanii wyborczej. Obok kampanii dzielnicowej pozostaje ta do rady miasta. W tym przypadku okręg obejmuje jeszcze Ursus i Włochy, zaś stawka wydaje się mniejsza, bo do zdobycia pozostaje jedynie 7 z 60 mandatów stołecznej rady.

W Sejmiku bez zmian?

2014-11-12 17:01:16
W tegorocznych wyborach samorządowych listy do sejmiku pozostają cały czas w cieniu wyborów do rady miasta czy rad dzielnic. O ile mieszkańcy Mazowsza identyfikują się jeszcze ze swoimi kandydatami o tyle w Warszawie te wybory przechodzą jakby niezauważone. Pomimo powszechnej jak się wydaje opinii są one jednak ważne, to od nich zależy gdzie będą trafiały środki z budżetu, który wynosi ponad 2,6 mld złotych tylko w tym roku. Co więcej to włodarze województwa będą także decydowali o tym do kogo trafią środki z regionalnych programów operacyjnych.

Kulisy kampanii SLD

2014-10-11 08:12:49
Kampania w pełni. Warszawscy samorządowcy coraz częściej organizują różne konferencje, udzielają wywiadów i angażują się w wielorakie akcje społeczne. Emocje wyborcze widać jednak nie tylko „na zewnątrz”, ale także – a może właśnie przede wszystkich – w zakulisowej pracy sztabów wyborczych. W ogniu przygotowań postanowiliśmy przyjrzeć się pracy komitetu SLD-Lewica Razem, o której opowiada nam także rzecznik partii Jerzy Nowak.

Miasto stawia na edukację?

2014-09-17 18:52:24
Wraz z początkiem roku szkolnego nowymi szkołami mogą pochwalić się m.in. Białołęka i Bemowo, gdzie przy ul. Zachodzącego Słońca otwarto jedną z największych placówek oświatowych w stolicy. Wyposażone w biblioteki, pracownie komputerowe, wielofunkcyjne boiska oraz place zabaw. Na budowę szkół przeznaczono blisko 120 mln zł, a w planach są już kolejne. Czy to znak, że miasto zmienia priorytety i zamiast infrastruktury, na pierwszym miejscu stawia na edukację?

Wierzbicki zmieni SLD?

2014-08-09 18:50:46
Do wyborów samorządowych pozostało nieco ponad 3 miesiące. Większość partii politycznych, mimo wakacyjnej pory, ciężko pracuje nad listami, których szczególnym elementem są tzw. lokomotywy wyborcze. Kto poprowadzi partię do zwycięstwa? Pytanie to zadaje sobie teraz niejeden warszawski polityk. Na przedwyborczej mapie postanawiamy przyjrzeć się sytuacji SLD, gdyż to właśnie tam dopatrywać się można wielu nadchodzących zmian.

Śladami powstańczej Warszawy

2014-08-01 07:58:04
Obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych i największych tegorocznych stołecznych uroczystości. Planowane są zarówno imprezy plenerowe jak i tradycyjne spotkania przy miejscach pamięci. Dzięki szerokiemu programowi opracowanemu przez miasto stołeczne oraz poszczególne dzielnice, każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł oddać cześć poległym żołnierzom.

Bezprzewodowy Internet dla Warszawy?

2014-07-24 08:05:37
Większość z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez Internetu. Jest nam niezbędny do pracy, przydatny w codziennej rozrywce czy kontaktach ze znajomymi. Wydawać by się mogło, że Warszawa – jako stolica – nie powinna mieć z ogólnodostępną siecią żadnych problemów. Nic bardziej mylnego. Bezpłatny Internet pozostawia tu wiele do życzenia. Mieszkańcy jednak coraz częściej sygnalizują brak popularnych hotspotów, a w perspektywie nadchodzących wyborów, radni są wyjątkowo czujni na tego typu postulaty.

Kto uratuje zapomniane kluby sportowe?

2014-07-11 08:01:38
Na sport i turystykę władze stolicy wydadzą w tym roku blisko 98 milionów złotych. Choć kwota wydaje się wysoka, warszawskie kluby sportowe od dłuższego czasu pozostają mocno niedofinansowane. Ich dochody opierają się głównie na szczodrości rodziców, finansujących utalentowane sportowo pociechy bądź sponsorach, którzy inwestują w swoje pasje nie licząc na zysk i zwrot zainwestowanych środków.

Warto czekać na bulwary

2014-06-30 19:43:39
Od blisko dwóch lat trwają prace mające na celu przywrócenie nadwiślańskich bulwarów mieszkańcom stolicy. Łączny koszt projektu to blisko 122 mln złotych z czego 60 mln pochodzi z tegorocznego budżetu. Już dziś wiadomo, że prace są opóźnione minimum kilka miesięcy. W stołecznych "kuluarach" mówi się jednak, iż warto czekać. Efekt końcowy wywoływać ma bowiem "piorunujące" wrażenie, nie tylko na mieszkańcach stolicy.

Ursynów "na start"

2014-06-15 19:45:49
„Bieg Ursynowa – RUCH po zdrowie” to dla miłośników tej dziedziny sportu jedna z najważniejszych imprez w całym sezonie. W tym roku miała miejsce już ósma edycja wydarzenia. Mimo niesprzyjającej pogody oraz kilku konkurencyjnych imprez, na "start" stawiła się rekordowa liczba zawodników. Wśród nich znaleźli się zarówno zaawansowani, jak i początkujący biegacze. Nie zabrakło także reprezentacji polityków.

Druga strona Warszawy

2014-06-03 09:34:55
Jednym z pomijanych przez media i warszawskich polityków problemów, jest kwestia biedy jaka występuje w mieście stołecznym. W statystykach Warszawa jest jednym z bogatszych miast w Polsce, z ok. 1,1 proc. osób żyjących poniżej progu ubóstwa (w Polsce jest to 6,7 proc.). Jednak problemem naszego miasta staje się coraz szersza grupa osób pracujących zagrożonych ubóstwem.

Warszawa po eurowyborach: Platforma trzyma się mocno, mali wciąż za mali

2014-05-26 20:07:54
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie pokazały, że grabarze Platformy Obywatelskiej na razie nie będą mieli co robić. Prawo i Sprawiedliwość, pomimo wysokich oczekiwań, umiarkowanie zwiększyło swoje poparcie. SLD może uznać swój wynik za porażkę, zaś Nowa Prawica za sukces. Co ciekawe, wyjątkowo wysokie poparcie - porównując ogólnokrajowy wynik - zdobył Komitet Europa Plus Twój Ruch.

Miejsca dla wybranych

2014-05-21 22:33:52
16 maja minął termin odwołań dla rodziców dzieci nieprzyjętych do stołecznych przedszkoli. Jak co roku zabrakło kilka tysięcy miejsc, głównie na Białołęce oraz Bemowie. Pod względem opieki przedszkolnej Warszawa jak i cała Polska znajdują się na szarym końcu wśród państw Unii Europejskiej.

Drogowe immunitety

2014-05-07 07:56:32
W ubiegłym roku fotoradary straży miejskiej zrobiły 667 zdjęć samochodom z tzw. niebieskimi tablicami, czyli pojazdom prowadzonym przez dyplomatów bądź pracowników ambasad. Niestety, pomimo licznych wykroczeń, pracownicy ambasad pozostają w Warszawie świętymi krowami.

Warszawa przepa(r)kowana

2014-05-03 11:13:41
Jednym z palących problemów mieszkańców stolicy jest dziś liczba samochodów przypadających na osobę. Parkowanie na trawnikach, zakazach, pod bramami, bądź na i tak już zatłoczonych uliczkach, to chleb powszedni mieszkańców Warszawy. Jedni winią miasto za brak stosownych działań - inni zwracają uwagę na liczbę zaparkowanych „słoików”, a rozwiązania jak nie było, tak nie ma.

71. rocznica powstania w Gettcie Warszawskim

2014-04-19 20:24:54
Powstanie w warszawskim gettcie było aktem wyboru godnej śmierci. Śmierci poprzedzonej walką z bronią w ręku motywowanej chęcią odwetu na bestialskich prześladowcach. Było także dramatyczną próbą poruszenia sumień tych, którzy na zagładę całego narodu patrzyli obojętnie lub z niedowierzaniem. Heroizm i rozpacz bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) trwale zapisały się w historii naszego miasta.

Przyszłość bibliotek w stolicy? Potrzebna jest rewolucja!

2014-04-18 18:54:42
W bieżącym roku biblioteki publiczne będą kosztowały Warszawę prawie 78 mln zł. Większość z tej kwoty, bo ponad 76 mln, będzie przeznaczonych na bieżącą działalność tych jednostek. Niestety w planowanym budżecie, ani prezentowanych planach, trudno odnaleźć informację jaką strategię przyjmie miasto w stosunku do bibliotek publicznych.

Komunikacyjne problemy na Trasie Toruńskiej

2014-04-02 06:34:19
W ramach wiosennych remontów zamknięta została kolejna część trasy AK. W piątek w nocy drogowcy zamknęli kolejną estakadę. Tym razem wyłączono z użytku odcinek prowadzący z Mokotowa na Ochotę.

Śmierdzący problem Warszawy nadal nierozwiązany

2014-03-25 06:58:14
Wbrew zapowiedziom miejskich urzędników problem wysypiska Radiowo pozostaje nierozwiązany. Władze Warszawy co prawda organizują spotkania z mieszkańcami, jednak większośc z nich odbywa się porach, kiedy główni zainteresowani są w pracy. Przedstawiciele urzędu ze swojej strony deklarują wszelką pomoc ale efektów ich pracy cały czas nie widać.

Warszawskie problemy komunikacyjne

2014-03-19 07:58:44
Jednym z największych problemów w Warszawie pozostają kwestie odpowiedniej organizacji komunikacji miejskiej.W dzielnicach, w których nie kursuje metro władze miasta stawiają na nowy tabor autobusów i tramwajów. To jednak kosztuje - praktycznie co roku podnoszone są ceny biletów. W nową strategię komunikacyjną miasta wpisują się także działania ZTM, który co jakiś czas modyfikuje siatkę tras, by - przynajmniej w założeniu - usprawnić połączenia między dzielnicami.

Szpital południowy. Niespełniona obietnica

2014-03-11 14:07:18
Jeszcze w 2006 r. na terenie Ursynowa planowano budowę jednego z najnowocześniejszych szpitali w Warszawie. Ówczesny minister zdrowia, Zbigniew Religa obiecał oddanie pod nowy obiekt ziemi będącej w posiadaniu skarbu państwa. Szpital miał powstać w ciągu trzech lat. Niedługo minie dekada od podjęcia tej inicjatywy a inwestycja cały czas pozostaje bytem wirtualnym.

Zielone listy do Parlamentu Europejskiego

2014-03-01 19:24:43
Na niecałe trzy miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Partia Zieloni zainaugurowała oficjalną kampanię i zaprezentowała swoich kandydatów na europosłów. Warszawską "jedynką" partii będzie znana aktywistka ruchów miejskich i współprzewodnicząca Zielonych, Agnieszka Grzybek.

Wysypisko Radiowo. Ekologiczna bomba zegarowa?

2014-02-18 09:19:13
Jeszcze w 2011 r. wydawało się, że władze miasta stołecznego mają idealny plan na zagospodarowanie największej góry śmieciowej w okolicach Warszawy. Zgodnie z planami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania dotychczasowa kompostownia miała zostać zrekultywowana tak by powstało nowe miejsce dla narciarzy. Blisko trzy lata później plany sportowej góry pozostały na papierze, zaś samo wysypisko ma być zlikwidowane najwcześniej w 2016 r.

Zdemontowana droga na Białołęce

2014-02-12 08:34:50
W 2011 roku deweloper, firma Koneksim, oddał do użytkowania osiedle domów jednorodzinnych przy ulicy Przyrzecze. W momencie odbioru domów do osiedla prowadziła betonowa droga zbudowana przez dewelopera. Jednak już po odbiorze budynków droga została przez firmę Koneksim zdemontowana... Obecnie zamiast drogi są dziury i wyrwy, po których nie chcą już jeździć nawet śmieciarki.

Zmiana warty w ursynowskim SLD?

2014-02-07 14:10:57
Perspektywa zbliżających się wyborów samorządowych sprawia, że największe partie starają się porządkować swoje struktury w poszczególnych dzielnicach. Przykładem takich działań będzie sobotnie zebranie ursynowskich struktur SLD. Głównym celem spotkania ma być opracowanie strategii, która pozwoliłaby wrócić partii Leszka Millera do rady dzielnicy Ursynów, w której po dotkliwej porażce w ostatnich wyborach samorządowych Sojusz nie ma swojego reprezentanta.

W Warszawie coraz bezpieczniej?

2014-01-27 19:51:30
Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy będzie jednym z istotniejszych tematów podejmowanych w najbliższych wyborach samorządowych. W niedawno opublikowanym raporcie warszawskiej straży miejskiej wskazano na nieznaczny spadek liczby zgłoszeń kierowanych do warszawskich służb. Z drugiej strony mapa przestępstw zdaje się stopniowo przesuwać tak, że wiele dzielnic uważanych do tej pory za ostoje bezpieczeństwa traci swój dotychczasowy status.

Polonia Restituta?

2014-01-13 18:34:39
Jeszcze w maju 2013 r. wydawało się, że Polonia Warszawa, najstarszy warszawski klub został zrównany z ziemią i zakończył swój żywot w stolicy. Dziś, ponad pół roku po zawiązaniu w miejsce KSP nowego klubu, Polonia powoli podnosi się z kolan.

Wierzbicki 2014

2014-01-11 22:36:18
Pierwszym oficjalnym kandydatem na prezydenta stolicy w tegorocznych wyborach samorządowych został Sebastian Wierzbicki. Przewodniczący warszawskich struktur SLD, radny miasta i wiceprzewodniczący Rady Warszawy otrzymał rekomendację swojej partii na specjalnie zorganizowanej partyjnej konwencji.

Piotr Guział i jego polityczna przyszłość w 2014 roku

2014-01-02 20:49:59
Niezatapialny, taki wydawał się jeszcze wiosną tego roku Piotr Guział. Dziś wielu, nawet z jego otoczenia, coraz częściej widzi jego przyszłość w ciemnych barwach. Rok 2014 pokaże jak zręcznym jest on politykiem. Czy będzie jednym ze zwycięzców wyborów samorządowych i patronując WWS wprowadzi reprezentację do Rady miasta? A może okopie się na Ursynowie, licząc na sukces koalicjanta w wyścigu do ratusza? W obydwu przypadkach może być trudno. Burmistrz Ursynowa, ma bowiem wielu przeciwników. Największym ostatnio wydaje się… on sam.

Mozaika polityczna Ursynowa

2013-12-27 10:49:46
Wśród dzielnic jeszcze politycznie nieopisanych na naszym portalu pozostała nam jedna z popularniejszych. Warszawski Ursynów, bo o nim mowa, zyskał ogólnopolską sławę stając się politycznym centrum akcji referendalnej na rzecz odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak cała akcja wpłynęła na sytuację w dzielnicy oraz jak przedstawia się układ sił na niecały rok przed kolejnymi wyborami pisze Sławomir Bielański.

Warszawska płaca minimalna

2013-12-06 22:52:03
Zeszłotygodniowy apel Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podwyższenie wysokości pensji minimalnej spowodował liczne medialne komentarze. Według części ekonomistów średnia płaca za godzinę pracy na poziomie 10 zł i 50 gr brutto to zdecydowanie za dużo. Dla innych - przy obecnych wysokich kosztach życia - jest to jedynie wyrównanie minimalnej kwoty potrzebnej do przeżycia.

Lewica zwiera szeregi

2013-11-17 19:42:53
W niecały rok do wyborów ruszyła kolejna polityczna karuzela. Jedną z pierwszych partii, która postanowiła zająć się listami wyborczymi przed nadchodzącymi wyborami jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Podczas warszawskiej rady SLD postanowiono wskazać kandydatów na "warszawskie jedynki" do sejmiku województwa mazowieckiego. Źródło zdjęcia: www.sld.waw.pl Obrady warszawskiej rady SLD przebiegły zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Wskazano trzy osoby, które mają prz...

Mozaika polityczna Pragi Południe

2013-11-07 17:18:28
Wybory samorządowe w 2010 roku przyniosły znaczący sukces polityczny Platformie Obywatelskiej. Po czterech latach koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platforma zdobyła bezwzględną większość w Radzie Dzielnicy. Przewodniczącym rady dzielnicy został Marcin Kluś, zaś burmistrzem ponownie Tomasz Kucharski. Źródło zdjęcia: www.pragapld.waw.pl Wyborczy sukces PO był szczególnie znaczący tym bardziej, że dzielnica składa się z silnych wspólnot lokalnych, m.in: Sas...

Samorządowa Warszawa szykuje się do wyborów

2013-10-28 18:52:24
Do najbliższych wyborów samorządowych pozostał niecały rok. W wielu dzielnicach tworzą się lokalne komitety, które chcą konkurować z ich dotychczasowymi włodarzami. Z drugiej strony dla wielu dzielnic mijająca już kadencja była testem na to,  czy można zarządzać w sposób efektowny bez poparcia w stołecznym ratuszu. Bielany – na bezrybiu i rak ryba? Na samorządowej mapie Warszawy, Bielany wyróżniają się szczególnie słabą pozycją lokalnych, sąsiedzki...

Edukacja publiczna to wyrównywanie szans

2013-10-22 23:15:53
Z Pauliną Piechną-Więckiewicz, radną m. st. Warszawy z Komisji Edukacji i Rodziny, byłą przewodniczącą Federacji Młodych Socjaldemokratów i obecną wiceprzewodniczącą Rady Krajowej SLD rozmawiamy o stołecznej edukacji, problemie wykluczenia społecznego oraz o tym czy zgodziłaby się zastąpić w ratuszu Włodzimierza Paszyńskiego. Czy Pani zdaniem nauczyciele na Mokotowie pracują gorzej od nauczycieli na Bemowie czy Białołęce? To jest bardzo dobre pytanie. Odpowied...

Jak głosowała Warszawa?

2013-10-18 22:15:08
Ubiegłotygodniowe referendum pokazało jak podzielonym politycznie miastem jest Warszawa. Przy blisko 339,5 tys. głosujących (25,66%), panią prezydent poparło 17 tysięcy osób, zaś 322 tys. opowiedziało się przeciwko niej. Do tego, aby referendum miało efekt rozstrzygający zabrakło dokładnie 45 698 głosów. Jeśli absencję wyborczą uznamy za wyraz poparcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, wyniki referendum pokrywają się z sympatiami politycznymi warszawiaków odnotowanymi podczas o...

Wesoła – dzielnica nieodkryta

2013-10-07 19:01:00
Wesoła należy do dzielnic z silną strukturą komitetów lokalnych. Jednocześnie jest miejscem, w którym znaczącym poparciem cieszy się Platforma Obywatelska. Na politycznej mapie pozostaje jednak w cieniu sąsiadujących dzielnic i przez ponad 11 lat funkcjonowania w strukturach Warszawy nie wyrobiła swojej unikatowej marki.

Mozaika polityczna Wawra

2013-09-23 19:27:45
Wawer należy do jednej z bardziej rozpolitykowanych dzielnic Warszawy. Jest też jedyną dzielnicą, w której opozycja pozbawiła władzy (chociaż tylko na miesiąc)  burmistrza z Platformy Obywatelskiej. Źródło: www.wawer.waw.pl Wybory 2010 r. przyniosły na Wawrze wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w 2006 roku w tej dzielnicy tryumfowało Prawo i Sprawiedliwość, jednak dzięki pracy polityków PO udało się zyskać przewagę nad politycznym konkurentem....

Wojna w Ratuszu

2013-09-19 05:57:16
W tle akcji referendalnej zmierzającej do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w stołecznym ratuszu rozgrywa się nie mniej interesujący konflikt. Po przyjściu z Bemowa na Pl. Bankowy Jarosława Dąbrowskiego wydawało się, że losy Jarosława Jóźwiaka są policzone. Ten przeszedł jednak do wyraźnej ofensywy i po chwilowych zawirowaniach odzyskuje wpływy. Konflikt przybiera na sile generując przypadkowe, choć zasłużone polityczne ofiary. Ostatnią, co zresztą przepowiadaliśmy jest Katarzyna Ratajczyk, szefowa zlikwidowanego biura promocji.

Wilanów - zaufana dzielnica Pani Prezydent

2013-09-10 22:11:20
Jeszcze w wyborach 2010 r. dzielnica Wilanów wydawała się idealną dzielnicą do przejęcia przez lokalne wspólnoty samorządowe. Osobista niepopularność ówczesnego burmistrza, Rafała Miastowskiego z PO była na tyle znacząca, że Wilanów okazał się jedną z dwóch dzielnic, w których Platforma zmniejszyła swój stan posiadania. Pomimo zwycięstwa okazało się ono gorzkie, bardzo popularna na Wilanowie partia musiała wyciągać radnych z lokalnych komitetów.

Rembertów - dzielnica niewykorzystanych szans

2013-09-02 19:05:50
Wyniki wyborów 2010 r. przyniosły dzielnicy polityczny pat. Zwyciężył komitet "Dla Rembertowa" zdobywając 5 mandatów o włos wyprzedzając w "Lepszy Rembertów" (różnica wynosiła niecałe 70 głosów), który również objął 5 miejsc w radzie dzielnicy. Kolejnymi komitetami w radzie były: Platforma Obywatelska - 4 mandaty, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 3 mandaty, komitet "Mieszkańcy" oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły po 2 mandaty.

Warszawa coraz bliżej Wisły

2013-08-27 10:14:20
Czy warszawskie nabrzeża mogą się zmienić w prawdziwe bulwary? Czy mieszkańcy mogą współżyć z bywalcami kawiarni oraz miłośnikami plenerowej rozrywki nad Wisła? To główne kwestie poruszane podczas debaty o bezpieczeństwie warszawskich nadbrzeży jaka odbyła się w czerwcu na Cyplu Czerniakowskim.

Mozaika polityczna Włoch

2013-08-12 16:26:46
Włochy w ostatnich wyborach samorządowych były jedną z niewielu dzielnic, w których Platforma Obywatelska straciła swoją pozycję uzyskując 6 mandatów (o 2 mniej niż 2006 roku). Swoją pozycję wzmocniła Wspólnota Dzielnicy Włochy zdobywając 7 mandatów, silną pozycję utrzymała Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 6 miejsc w radzie dzielnicy. Po jednym mandacie zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Koniec współpracy ze Smoleńskiem

2013-08-11 18:51:43
Czy współpraca polsko-rosyjska jest cały czas możliwa? Takie pytanie warto sobie zadać po zeszłotygodniowych sygnałach jakie dotarły do nas z jednej z ursynowskich szkół. Rodzic ucznia z liceum imienia Lajosa Kossutha przekazał nam, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, a przede wszystkim kilkuletniej już tradycji (zapoczątkowanej porozumieniem podpisanym jeszcze w 2002 r. pomiędzy, reprezentującą Warszawę, Dzielnicą Ursynów a miastem Smoleńskiem) w tym roku nie będzie planowanej wakacyjnej wymiany młodzieży.

Bieg Powstania Warszawskiego

2013-07-28 13:54:59
Bieg pamięci był jedną z pierwszych imprez upamiętniających 69 rocznicę powstania warszawskiego. W samym biegu brali udział zarówno politycy jak i zwykli warszawiacy, którzy chcieli w ten właśnie sposób oddać hołd poległym w powstaniu żołnierzom i mieszkańcom naszego miasta.

Śródmieście - polityczne centrum miasta

2013-07-11 16:08:30
W centralnej dzielnicy miasta stołecznego po wyborach samorządowych wyłonił się układ odpowiadający ówczesnemu układowi politycznemu w skali ogólnokrajowej. Dominującą pozycję otrzymała Platforma Obywatelska, na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a trzecie miejsce przypadło Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. W toku kadencji układ ten nieco się jednak zmienił. W Radzie Dzielnicy w następstwie secesji kilku polityków SLD powstał bowiem klub Ruchu Palikota.

Samorządowa Wola

2013-07-07 10:24:44
Ostatnie wybory samorządowe na Woli przyniosły umocnienie dotychczasowego układu politycznego. Platforma Obywatelska zdobyła bezwzględną większość w radzie dzielnicy obejmując 14 z 25 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 6 mandatów. Na trzecim miejscu uplasował się SLD obejmując 5 mandatów.

Mozaika polityczna Bemowa

2013-06-26 21:13:30
Krajobraz polityczny Bemowa, a wraz z nim przewaga klubowych barw w Radzie Dzielnicy, zmienia się w każdej kadencji. Przeobraża się też sama dzielnica, która dzięki atrakcyjnemu położeniu staje się nową sypialnią Warszawy.

Mozaika polityczna Ochoty

2013-06-11 07:33:53
Po aferze korupcyjnej, oskarżeniach o nepotyzm na najwyższych szczeblach władzy, czy niepopularnych społecznie ograniczeniach w planowanych inwestycjach, na Ochocie nastały spokojne politycznie lata. Oby na dłużej niż do przyszłego roku.

Pan na śmieciach

2013-06-07 18:51:36
Burmistrz Jarosław Dąbrowski to jeden z bardziej aktywnych warszawskich samorządowców. W czasie swoich prawie siedmioletnich rządów zmienił wizerunek polityczny Bemowa. Kim jest człowiek, który ma uratować Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz?

SLD odpiera zarzuty WWS i przechodzi do ofensywy

2013-05-26 22:53:17
SLD spadła maska z twarzy. Przestało udawać opozycję – stwierdził na naszych łamach burmistrz Ursynowa reagując w ten sposób na brak poparcia swojej inicjatywy przez polityków SLD. Jak się okazało na reakcję Sojuszu nie trzeba było długo czekać, brak konsekwencji w działaniu zarzucił Guziałowi szef stołecznego SLD – Sebastian Wierzbicki. Akcja burmistrza Ursynowa, a przede wszystkim jego cięty język okazały się zarzewiem konfliktu. Obok prognozowanego pojedynku WWS z Ratuszem, obserwujemy nie mniej emocjonujące starcie WWS z SLD.

Mozaika polityczna Żoliborza

2013-05-21 17:31:29
Wybory samorządowe w 2010 r. na Żoliborzu wygrała Platforma Obywatelska. Jeden mandat mniej zyskało Prawo i Sprawiedliwość, a trzecie miejsce na politycznym podium zajął lokalny komitet "Projekt Żoliborz”. Dziś w ramach naszego cyklu przyglądamy się mozaice politycznej tej pięknej warszawskiej dzielnicy. Dzielnicy bez lewicy.

Mozaika polityczna Bielan

2013-05-15 07:10:29
Wybory samorządowe w 2010 roku przyniosły na Bielanach umocnienie Platformy Obywatelskiej. O ile jeszcze w 2006 roku dzielnica była wyraźnie politycznie podzielona, a PO i PiS zdobyły po 10 mandatów, o tyle już w ostatnich wyborach samorządowych bezwzględną większość w radzie dzielnicy zdobyła Platforma. Tradycyjnie silną pozycję w lokalnym samorządzie utrzymało SLD.

Targi na Targówku

2013-05-11 04:09:16
W kwietniu br. warszawski Targówek stał się areną ostrego konfliktu między radnymi dominującej w dzielnicy Platformy Obywatelskiej, a radnymi niezależnymi, których wsparło Prawo i Sprawiedliwość. Podobnie jak w Rembertowie i na Białołęce, spór miał wymiar personalny i dotyczył funkcji burmistrza dzielnicy.
 
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...