Warszawiaku! Odbierz kartę!

Paweł Krulikowski    2013-12-03 20:33:10

3 października Rada Warszawy przegłosowała wprowadzenie specjalnej Karty Warszawiaka, uprawniającej do zniżek na przejazdy komunikacją miejską. Potem na dwa miesiące zapadła cisza. Przerywana tylko zaniepokojeniem radnych o losy tej inicjatywy. Pobudzona do działania Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zwołała dziś w Ratuszu konferencję i oficjalnie wprowadziła Kartę do obiegu stołecznych dokumentów. Ważna będzie od 1 stycznia 2014.


Źródło zdjęcia: www.um.warszawa.pl

Od 3 grudnia wszyscy, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie mogą otrzymać Kartę Warszawiaka, w postaci specjalnej naklejki. Dokładnie dwa miesiące zajęło urzędnikom przygotowanie do wdrożenia systemu wydawania hologramów, które mieszkańcy nakleją na swoje karty miejskie, legitymacje studenckie, karty kibica czy karty bankomatowe. Jednocześnie wchodzi w życie Karta Młodego Warszawiaka dla dzieci do 20 roku życia oraz studentów do ukończenia 26 roku życia. Od października podjęliśmy szereg czynności, mających na celu wprowadzenie tych dokumentów. Teraz, od zaraz, umożliwiamy mieszkańcom uzyskanie Karty Warszawiaka – z dumą ogłaszał Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za wdrożenie systemu.

Wojciechowicz rozwiał również wątpliwości dotyczące weryfikacji deklaracji podatkowych, składanych przez mieszkańców. Warszawski Ratusz podpisał porozumienie z Ministerstwem Finansów, na mocy którego urzędnicy będą automatycznie sprawdzać, kto z ubiegających się o Kartę Warszawiaka faktycznie płaci podatki w stolicy. W tej sprawie Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała specjalne rozporządzenie – podkreślał Wojciechowicz. Zapewniono również o kompleksowej obsłudze chętnych do odbioru hologramu. Dzielnicowe wydziały obsługi mieszkańców wraz z Punktami Obsługi Pasażera ZTM będą pracować w przedłużonych godzinach oraz w soboty, tak, by maksymalnie rozładować kolejki. Łącznie warszawiacy będą mogli stawić się po odbiór Karty w 35 miejscach w Warszawie.

Na konferencji mogliśmy dowiedzieć się również jak uzyskać Kartę i co ona faktycznie nam daje. Po pierwsze – musimy więc wypełnić wniosek, dostępny na stronie ZTM, w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM oraz w wydziałach obsługi mieszkańców. Oznaczone są one specjalnymi kolorami. Zielony dla osób indywidualnych, niebieski dla rodzin oraz pomarańczowy dla rodzin z trójką dzieci. Następnie należy wysłać wniosek poprzez stronę internetową, pocztą do ZTM lub złożyć osobiście w dowolnym POP/WOM. Potem pozostaje nam tylko odebranie hologramu. „Politykę Warszawską” zainteresował tryb składania wniosku w Internecie. Na nasze pytanie odpowiedział Grzegorz Dziemieszczyk z ZTM. Należy wysłać wniosek przez sieć i dostarczyć go do POP/WOM przy odbiorze karty. - tłumaczył. Zauważył również, że wnioski są już dostępne na stronie ZTM, zaś ich składanie wygląda dokładnie tak samo, jak procedura ubiegania się o Kartę Miejską obecnie.

Karolina Malczyk z Centrum Komunikacji Społecznej przedstawiła również plan informowania mieszkańców o systemie zniżek. Już od jutra mają pojawić się komunikaty o nowej taryfie przejazdów od stycznia 2014 roku wraz z instrukcjami jak uzyskać Kartę Warszawiaka. Dowiemy się o tym z plakatów i ulotek w środkach komunikacji oraz ze spotów i ogłoszeń w stołecznych mediach. Wszelkie informacje mają być dostępne również na infolinii Urzędu m. st. Warszawy nr tel. 19 115. Od stycznia pojawią się dodatkowo komunikaty o kolejnych korzyściach płynących z Karty i zachęcających do rozliczenia podatku w Warszawie.

Jakie mają być te dodatkowe korzyści? Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała rozszerzenie systemu zniżek dla posiadaczy Karty w przyszłości. Mają one dotyczyć również ośrodków sportowych czy muzeów. Trwają rozmowy w tych sprawach, gwarantuję, że ulgi będą dotyczyły nie tylko przejazdów – zapewniła Prezydent.

Z licznych kontrowersji, jakie wzbudzała Karta Warszawiaka, z pewnością możemy dziś odjąć jedną. Wreszcie weszła do obiegu. Celem Ratusza jest niewątpliwie zachęcenie do płacenia podatków w stolicy. Kartą Warszawiaka premiujemy osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą PIT w Warszawie. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. I dodała, że liczy na około 100 tysięcy nowych podatników w roku 2014. Nam wypada trzymać kciuki za te prognozy. System działania Karty będziemy zaś stale obserwować.

 

Zobacz także:

Ekspresowa sesja bez deregulacji

Co z tą Kartą Warszawiaka?

Karta Warszawiaka i niezwykli goście

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...