Tęcza na Ursynowie?

Karolina Wiśniewska    2013-12-03 11:54:57

W obronie zabytkowej przestrzeni stolicy stanęła dzisiaj Warszawska Wspólnota Samorządowa. Na specjalnie zwołanej konferencji przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krakowskim Przedmieściu Piotr Guział i Maciej Białecki jako przedstawiciele stowarzyszenia ogłosili stanowisko w sprawie kontrowersyjnej „Tęczy”. Przekonują, że instalacja powinna stanowić jeden z trwałych elementów Warszawy, lecz nie na Placu Zbawiciela, gdyż tu narusza zabytkową Oś Stanisławowską. Miejsce dla Tęczy jest zatem... na Ursynowie – przekonuje pan Burmistrz.

Są takie miejsca w Warszawie, które zdaniem przedstawicieli WWS należy chronić szczególnie. Należy do nich m.in. „Oś Stanisławowska”, w centrum której znajduje się Pl. Zbawiciela z postawioną w 2012 roku instalacją artystyczną „Tęcza”. Oś ta wpisana jest do rejestru zabytków, w związku z czym pieczę nad nią sprawują służby konserwatorskie podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie inwestorem tęczy jest Instytut Adama Mickiewicza (także podległy MKiDN). WWS składa w tej sprawie list otwarty do pana Bogdana Zdrojewskiego. Oczekuje wyjaśnień ze strony Ministerstwa i sugeruje aby przenieść instalację w inne miejsce, gdyż tutaj – jak czytamy w piśmie - Instalacja dominuje wizualnie nad osią urbanistyczną, zakłócając estetycznie i formalnie jej klasycystyczny charakter.

Członkowie Warszawskiej Wspólnoty krytykują władze za brak jakichkolwiek konsultacji społecznych poprzedzających postawienie tęczy na Pl. Zbawiciela. Ta tęcza stanęła w przededniu parady równości, bez żadnego wyjaśnienia dlaczego akurat tutaj i dlaczego tęcza – przypomina Piotr Guział. Według początkowych planów, instalacja miała stać w danym miejscu tylko tymczasowo. Z aktualnych wypowiedzi Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz wynika jednak, iż zapisze się w architekturę stolicy już na trwałe. W tego typu zabytkowych przestrzeniach nawet najmniejsze zmiany powinny podlegać poważnej debacie – twierdzi przewodniczący zespołu programowego WWS Maciej Białecki.

Burmistrz Ursynowa zaznaczył, że miejsce spotkania przed siedzibą MKiDN wybrał także z innego powodu. Naprzeciwko znajduje się bowiem Pałac Prezydencki, przed którym stanąć miał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Kontrowersyjna debata w tej sprawie toczyła się bardzo długo. Jednym z kluczowych argumentów ze strony przeciwników pomnika był fakt, iż plac przed Pałacem podlega ochronie konserwatora zabytków jako tzw. „Oś Saska”, a zatem nie powinno się tu stawiać tego typu konstrukcji. Rozumiem, że inną Oś, chronioną tak samo możemy naruszać? – pytał retorycznie burmistrz. Przedstawiciele WWS podkreślają, że ich najważniejszym celem jest to, aby Warszawa zarządzana była za pomocą dialogu społecznego i z poszanowaniem przepisów prawa, które wszędzie powinny być przestrzegane w ten sam sposób.

Nie da się ukryć, że kolorowa tęcza od samego początku jest tematem wielu dyskusji oraz ideologicznych sporów. Niestety z debatą o dziedzictwie kulturowym na ogół mają one niewiele wspólnego. Jak twierdzi Piotr Guział – Tęcza miała łączyć, a dzieli. Ostatnio staje się też obiektem chuligańskich ekscesów. Aby temu zaradzić, lider WWS proponuje przenieść artystyczną instrukcję w inne miejsce – jako burmistrz zapraszam tęczę na Ursynów. Guział informuje, że odbył w tej sprawie już kilka spotkań, w tym z Instytutem Adama Mickiewicza (inwestorem tęczy). Jego przedstawiciele mieli odrzucić propozycję burmistrza z powodu przedłużenia umowy przez miasto Warszawa na dotychczasową lokalizację na Pl. Zbawiciela.

Na Ursynowie burmistrz wskazuje dwa miejsca, w których kwiatowa instalacja miałaby stanąć. Pierwszym z nich jest Park im. Jana Pawła II w północnej części dzielnicy. To najbardziej spółdzielcze miejsce Ursynowa i to by się fantastycznie wpisywało w charakter tej okolicy – przekonuje. Jako drugą lokalizację proponuje Park Przy Bażantarni. Dodaje jednocześnie, iż najchętniej widziałby tęczę przed Ratuszem Dzielnicy Ursynów, lecz wówczas mogłaby stać się ponownie elementem niepotrzebnych sporów.

Naruszanie zabytkowych przestrzeni miejskich bez konsultacji bezapelacyjnie powinno zostać poddane krytyce. Niemniej jednak, przedstawiciele WWS zapominają nieco o tym, iż dla dużej części mieszkańców Warszawy (i nie tylko) to nie w lokalizacji „Tęczy” leży jej główny problem. Ze słów które padły na konferencji wynika, że przeniesienie instalacji w inne miejsce zakończy wszelkie spory i dyskusje. Pozostaje pytanie: czy nie jest to nazbyt daleko i pochopnie postawiona teza? Panowie Białecki i Guział przypomnnieli wczoraj, że konstrukcja została wzniesiona po to, aby upamiętnić Polską Prezydencję w Unii Europejskiej. W rzeczywistości, mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Przez wszystkie ekscesy i spory tęcza zyskała pewną „łatkę” i z pewnością niełatwo będzie ją zerwać. Bez względu na to, w jakim miejscu stanie.

Czy pomysł przeniesienia artystycznej instalacji spodoba się mieszkańcom Ursynowa na razie nie wiemy. Sceptyków uspokajamy – na szczęście burmistrz Guział zapewnił, że ewentualne przenosiny poprzedzą szerokie konsultacje społeczne.

 

Zobacz także:

Burmistrzowie bliżej mieszkańców

Co z tą ursynowską frekwencją?

WWS. Wsólnota wielu podmiotów cz ruch jednego człowieka?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...