Ekspresowa sesja bez deregulacji

Paweł Krulikowski    2013-11-21 19:15:18

Dzisiejszy przegląd wydarzeń na LXXI Sesji Rady m. st. Warszawy spokojnie mógłbym wypełnić wyłącznie wesołymi komentarzami obecnych na sali taksówkarzy. Działo się jednak sporo więcej, choć tym razem tempo procedowania było iście sprinterskie. Dość powiedzieć, że dziś radni mieli wolne już przed godziną 16, a obradowanie rozpoczęli zaledwie o 11. Daleki jestem jednak od zarzucania samorządowcom nieróbstwa. Egzaminy taksówkarzy, Centrum Sportu Wilanów, Karta Warszawiaka… poważnych tematów nie brakowało.

Zwisający ekoterroryści, recytujący generał, czajnik i porządek obrad

Wydarzenia dookoła Rady Warszawy potrafią czasami zaskoczyć nawet mnie. W drodze na dzisiejsze obrady minąłem kordony policjantów, którzy zajmowali się właśnie ściąganiem z Pałacu Kultury zielonych amatorów wspinaczki, wyrażających w ten sposób swoje umiłowanie do obecnego klimatu. Na szczęście żaden z nich nie spadł, sesji nie odwołano i tylko część radnych narzekała na brak możliwości parkowania przed PKiN. Nie był to koniec osobliwości. Zanim tradycyjnie głosowano nad porządkiem obrad, radny Andrzej Melak (PiS) przedstawił swojego specjalnego gościa. Generał Franciszek Żymirski (a właściwie rekonstruktor, odtwarzający jego rolę) miał przypomnieć radnym i mieszkańcom o zbliżających się obchodach Powstania Listopadowego. W tym celu przepięknie wyrecytował „Dziewczynę” Bolesława Leśmiana. Sympatycznym odstępstwem od sesyjnej szarości był również apel Przewodniczącej Rady Ewy Grupińskiej-Malinowskiej. Zwróciła się ona do radnych z prośbą o zrzutkę na elektryczny czajnik dla jednego ze stołecznych domów dziecka. Ta sprawa przybrała zresztą dość nieoczekiwany obrót, ale o tym za chwilę.

Następnie zajęto się ustaleniem porządku procedowania. Z ciekawszych wydarzeń w tym punkcie, warto odnotować sfinalizowanie politycznych porachunków SLD z radnym Tomaszem Sybilskim (odszedł do inicjatywy Dom Wszystkich Polska). Sebastian Wierzbicki zgłosił dwie uchwały, które de facto miały na celu odebranie Sybilskiemu przewodnictwa w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Jego miejsce zajmie Adam Cieciura. Co ciekawe, lewicowego radnego bronił Przewodniczący Klubu PiS Maciej Wąsik, który zachwalał merytoryczne atuty Sybilskiego i zżymał się na słabość politycznej układanki w Radzie. Radny Michał Bitner (PO) zaproponował wprowadzenie punktu dotyczącego informacji na temat awarii pociągu metra w niedzielę. Wywołało to wesołość w opozycyjnych ławach i dopytywanie o którą konkretnie awarię i którą niedzielę chodzi.

Taksówkarze na egzamin

Tym razem najciekawszą rzecz zaserwowano obserwatorom poczynań Rady na początku. Kontrowersyjna deregulacja zawodu taksówkarza i możliwość zniesienia egzaminu licencyjnego doprowadziły do dzisiejszej „bitwy o taksówki”. I faktycznie, atmosfera była wojownicza, o czym świadczyły liczne komentarze zebranych na sali reprezentantów przewozowego biznesu. Projekt, przedstawiony przez Ratusz zakładał utrzymanie egzaminów i wprowadzenie specjalnych szkoleń, poprzedzających uzyskanie licencji taksówkarza. I tak, kiedy Zofia Trębicka w imieniu PO rekomendowała głosowanie za, odezwały się pomruki zadowolenia. Kiedy w podobnym tonie wypowiedział się Sebastian Wierzbicki w imieniu SLD, wszystko było pod kontrolą. Sympatii kierowców nie zaskarbił sobie z pewnością Maciej Wąsik, który stwierdził, że to zła uchwała, postulował odesłanie jej do komisji, zaś w jej rozwiązaniach doszukiwał się korupcjogennych mechanizmów. Przypomnijmy – pomysł Ratusza zakłada obowiązkowe szkolenia w zakresie topografii miasta czy prawa miejscowego. Jak zauważył jednak Wąsik – Nie ma w tej uchwale żadnego mechanizmu weryfikacji firm, które szkolą. Za chwile pojawią się firmy-krzaki, które za 50 złotych będą wystawiać zaświadczenia o ukończonym kursie bez żadnych szkoleń. Chcemy tego uniknąć – podsumował. I zaproponował odesłanie projektu do komisji. Siedzący na sali taksówkarze wściekli się nie na żarty, zaniepokojeni o los ważnej dla nich uchwały. – Ten Wąsik to taki nowy Hofman, pisowski karierowicz. Typowy lanser – komentowali. Głos zabrali również przedstawiciele taksówkarskich korporacji. Ceny przewozów w Warszawie są bardzo niskie i do przyjęcia – zapewniali. Zauważali również, że egzaminy nie są trudne i każdy może zostać licencjonowanym kierowcą. Nie jesteśmy wozakami, wozimy ludzi, nie kartofle. To jest zupełnie inna odpowiedzialność. Zostawcie egzaminy – apelowali. I osiągnęli swój cel. Po drobnej korekcie z inicjatywy Wierzbickiego i Trębickiej (wprowadzono obowiązkowe 2 godziny szkolenia taksówkarzy z kursu pierwszej pomocy) stosunkiem głosów 37 za, 6 przeciw i 11 wstrzymujących się, przyjęto uchwałę wprowadzającą obowiązkowe szkolenia i egzaminy dla taksówkarzy. Wywołało to aplauz na sali, zaś wdzięczni taksówkarze „wyczarowali”... wspominany wcześniej czajnik dla domu dziecka. Złożyli go na ręce Przewodniczącej Rady.

Emocjonujący blok informacyjny

W dalszej części Rada pracowała w tempie sprinterskim. Kolejny projekt, kolejny brak dyskusji, głosowanie i naprzód. Dłuższe debaty wywołały tylko spory o statuty Ośrodków Pomocy Społecznej oraz utworzenie samorządowego zakładu Centrum Sportu Wilanów. W tej drugiej kwestii, radny Piotr Szyszko (PiS) wskazywał na pośpiech i nierozsądne plany finansowe projektowanej przez miasto inwestycji. Nie przyniosło to żadnego skutku, większością PO-SLD Rada przyjęła rozwiązania dotyczące nowego wilanowskiego sportowego ośrodka.

Gorąco zrobiło się dopiero w bloku informacji od Pani Prezydent. Na pierwszy ogień wzięta została kwestia Placu Powstańców, a ściślej jego zagospodarowania po zakończonej budowie II linii metra. Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos zapowiedział przetargi w sprawie nowych inwestycji na placu oraz budowę podziemnego parkingu. Głos, w imieniu mieszkańców, zabrał przedstawiciel „Zielonych” Marek Matczak, apelując o społeczne konsultacje w sprawie zagospodarowania tego terenu. Sprawa jest otwarta i jak zapowiedzieli miejscy urzędnicy – będzie przedmiotem kolejnych debat.

Bezapelacyjnym hitem LXXI Sesji stała się jednak dyskusja, która rozgorzała po informacji na temat wprowadzenia Karty Warszawiaka. Na życzenie opozycyjnych radnych kwestię próbował zreferować Dyrektor Pionu Handlowego ZTM Grzegorz Dziemieszczyk. A miał na co odpowiadać. Radni pytali go o konkretny termin odbioru naklejek-hologramów na Kartę Miejską, o miejsca odbioru tychże, o potencjalne kolejki, o oświadczenia podatkowe, uprawniające do zniżki, o koszty wprowadzenia takiego rozwiązania, o weryfikację uprawnień do zniżek a nawet o... miejsce, gdzie należy nakleić hologram na legitymacji studenckiej. Prezentacja przedstawiciela ZTM była jednak w optyce radnych na żenującym poziomie. Dyrektora „przećwiczył” zwłaszcza członek SLD Andrzej Golimont. Tak fatalnego wystąpienia, nie zawierającego żadnych konkretów i odpowiedzi na pytania w tej kadencji jeszcze nie słyszałem. – grzmiał. I wymieniał zarzuty. Brak harmonogramu działań ZTM w sprawie wydawania hologramów, żadnych pomysłów na weryfikację prawdziwości PITów, przedstawianych przez mieszkańców oraz zero twardych danych, co do kosztów wprowadzenia Karty Warszawiaka. Radę interesują konkrety, a nie urzędniczy bełkot – pouczał pracownika ZTM Golimont. Ostatecznie, dowiedzieliśmy się, że realny termin uruchomienia wydawania hologramów to 10 grudnia. Dziemieszczyk zapewnił również, że będzie można odebrać naklejki w urzędach dzielnic, zaś wniosek o wydanie takiej zniżki złożymy także drogą internetową. Problem kolejek zaś, rozwiązany ma być dłuższymi godzinami pracy Punktów Obsługi Pasażera od połowy grudnia. Nie przewidujemy, żeby ktokolwiek, kto złożył wniosek w tym roku, nie dostał hologramu Karty Warszawiaka – podsumował przedstawiciel ZTM.

Kolejną emocjonującą informacją miała być kwestia przygotowań m.st. Warszawy do wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami oraz stanu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie m.st. Warszawy. Miała być, gdyż dyskusja się... nie odbyła. W swojej informacji Jolanta Krawiec, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi powiedziała wszystko to, co już wiemy. Podpisano umowy dotyczące 8 dzielnic, zaś reszta czeka na orzeczenie Krajowej Izby Gospodarczej. Przygotowany do zadawania szeregu pytań radny PiS Dariusz Figura już czekał w blokach. Tymczasem jednak, na mównicę wszedł Przewodniczący Klubu PO Jarosław Szostakowski i stwierdził, że ta informacja była już przedmiotem debaty na dzisiejszej specjalnej komisji, zajmującej się śmieciami i wnosi o zamknięcie dyskusji. Proste? 29 za, 20 przeciw, 0 wstrzymujących się i idziemy dalej. No prawie. Figura podjął jeszcze rozpaczliwą próbę wprowadzenia tego samego punktu do porządku obrad ponownie, ale na platformerską większość nie mógł nic poradzić. W ostatnim punkcie w bloku informacyjnym krótko zostały przedstawione decyzje, jakie Zarząd Metra Warszawskiego podjął w sprawie awarii nowego wagonu Inspiro i słynnego już „pożaru”. Otóż, powołano specjalną komisję, która ma ustalić przyczyny tego wydarzenia. Dyrektor ZMW Jerzy Lejk zapewnił również, że dopóki sprawa się nie wyjaśni, nowe składy Inspiro nie wyjadą na tory warszawskiego metra.

Małe zdziwienia, reszta po staremu

Sesja, choć krótka, była niezwykle intensywna. Bez przerw, za to z kilkoma efektownymi wymianami zdań i spektakularnym wystąpieniem Andrzeja Golimonta, który zrugał od góry do dołu przedstawiciela ZTM. Zainteresowanie fanów warszawskiego samorządu mogą budzić przesunięcia partyjne (Sybilski) oraz plotki, jakoby głosowanie niektórych radnych PO w sprawie deregulacji miało wskazywać na przyszłe poparcie inicjatywy Jarosława Gowina w Warszawie. Podobno do głosowania za zniesieniem taksówkarskich egzaminów mieli nawoływać również działacze Platformy niższego szczebla, co niewątpliwie wzbudza dyskusję o nadchodzących transferach. Bez zmian pozostaje imponująca ostatnio frekwencja Pani Prezydent na posiedzeniach Wysokiej Rady. Koło nazwiska Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny stawiamy „nieobecna”.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...