Co z tą Kartą Warszawiaka?

Paweł Krulikowski    2013-11-19 20:21:04

Jak doskonale wiemy od stycznia wchodzi w życie nowa taryfa biletowa, która przewiduje istnienie Karty Warszawiaka. To dzięki niej, osoby, które płacą podatki w Warszawie będą mogły kupić bilety długookresowe taniej od innych. Tymczasem zaniepokojenie radnych Prawa i Sprawiedliwości wzbudziła kwestia wydawania kart - potencjalnych kolejek oraz chaosu, jaki spowoduje odbiór dokumentu przez wielu warszawiaków naraz.


Źródło zdjęcia: www.ztm.waw.pl

Przypomnijmy, jeszcze przed referendum, na LXVI Sesji Rady Miasta przyjęte zostały rozwiązania dotyczące wprowadzenia od stycznia Karty Warszawiaka, czyli dokumentu, uprawniającego do zniżki na bilety długookresowe, pod warunkiem opłacania podatków w stolicy. Równocześnie, wzrastają ceny biletów. 90-dniowy będzie kosztował 280 złotych (dla posiadaczy Kart 250). 3 października, na tej samej sesji, współpracownicy Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz zapowiadali, że już od listopada będziemy mogli odbierać specjalne hologramy, które będą oznaczeniem posiadania ulgi właściwej dla Karty Warszawiaka. Tymczasem, jest połowa listopada, a w tej sprawie nikt nic nie wie. Wzbudziło to niepokój opozycyjnych radnych, którzy zwrócili się do Przewodniczącej Rady Warszawy o wprowadzenie do czwartkowych obrad punktu dotyczącego informacji na temat realizacji uchwał dotyczących Karty Warszawiaka i Warszawskiej Karty Rodziny.

O uzasadnienie takiego wniosku Polityka Warszawska zapytała radnego PiS Jarosława Krajewskiego – Oczekujemy, że wreszcie Ratusz przedstawi harmonogram wydawania hologramów. Zwróćmy uwagę, że przed referendum urzędnicy mówili, że wydawanie tych naklejek rozpocznie się w listopadzie. Jest koniec miesiąca, teraz słyszymy od przedstawicieli Pani Prezydent, że rozpocznie się to w grudniu. Ten brak informacji i działania spowodował, że chcielibyśmy się dowiedzieć od pracowników Ratusza jak wyobrażają sobie realizację w praktyce hologramów, uprawniających do zniżek zgodnie z Kartą Warszawiaka – powiedział. Zauważmy, że postulowany przez opozycję wniosek wszedł do czwartkowych obrad Rady Miasta, stąd najprawdopodobniej czeka nas pasjonująca debata na ten temat.

Zwróciliśmy się również do Krajewskiego z pytaniem, czy jest to niedopatrzenie czy po prostu przejaw niekompetencji władz Warszawy – Trudno powiedzieć. Ostatni raz rozmawialiśmy o tym 3 października. Wtedy słyszeliśmy zapowiedzi, że gdy Rada przegłosuje ten projekt, to natychmiast pracownicy Urzędu Miasta podejmą działania, by przeprowadzić tę trudną logistyczną operację, jaką jest wydanie hologramu wszystkim płacącym w stolicy podatki. Tymczasem brak informacji nie jest dobrą informacją w tym przypadku. Warszawiacy wciąż nie wiedzą gdzie i jak będą mogli odebrać naklejkę. Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest również sprawne wydawanie tych hologramów. Zauważmy, że każda prośba o wydanie takowego musi być zweryfikowana, a chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której znaczna część mieszkańców ma czekać do końca grudnia w kolejkach. - podsumował. Warto dodać, że w Warszawie płaci podatki ponad milion osób. Oczywiście nie wszystkie będą zainteresowane takim hologramem, ale nawet przy zwiększonej liczbie stanowisk czas, który pozostał do 1 stycznia może być niewystarczający.

Tymczasem Ratusz zapewnia, że poradzi sobie ze wszystkimi trudnościami. Agnieszka Kłąb z biura prasowego, zapewniła, że od początku grudnia ruszy duża kampania informacyjna. Znajdą się w niej wskazówki jak i gdzie zdobyć Kartę Warszawiaka oraz dane o nowej taryfie biletowej. Zapewniła również, że liczba punktów wydających specjalny hologram zostanie odpowiednio zwiększona, tak by uniknąć zapowiadanych przez PiS dantejskich scen w kolejkach - Mamy nadzieję, że tych kilka tygodni wystarczy na wprowadzenie Karty – przekonuje przedstawicielka Ratusza.

Zniżki, które zapewnia zaprojektowana przez Ratusz naklejka, z pewnością są warte uwagi i dokładnego śledzenia informacji na temat możliwości uzyskania tego przywileju. Więcej będziemy wiedzieć w czwartek, a na razie możemy tylko liczyć na to, że faktycznie Ratusz stanie na wysokości zadania. Wszyscy, którzy odstali swoje w Punktach Obsługi Pasażera ZTM, wiedzą dlaczego.

 

Źródło: własne, TVN Warszawa, Życie Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...