ŚTP szansą dla młodych warszawskich przedsiębiorców

Karolina Wiśniewska    2013-11-17 10:05:40

W nadchodzących dniach „przedsiębiorcza Warszawa” będzie miała swoje „pięć minut”. W najbliższy poniedziałek uroczystą inauguracją rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – prawdziwa gratka zarówno dla prowadzących własny biznes, ale także dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją działalność, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Skala tegorocznego wydarzenia znacznie przewyższa poprzednią edycję, a wśród patronatów honorowych jest m.in. m.st. Warszawa. 


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/GEW.Poland

„Przyszłość przedsiębiorczości” - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wspomniane wyżej, przysłowiowe „pięć minut” to w istocie siedem długich i bardzo twórczych dni, podczas których odbędą się liczne szkolenia, wykłady i spotkania promujące przedsiębiorczość. Choć wydarzenia organizowane w ramach ŚTP będą miały miejsce na terenie całej Polski, to właśnie w stolicy znajdziemy najwięcej przedsiębiorczych inicjatyw. Paleta wyboru jest ogromna. Od warsztatów uczących zakładania własnej działalności, spotkań biznesowych z warszawskimi przedsiębiorcami po specjalne wykłady merytoryczne (często ukierunkowane wprost do kobiet lub mężczyzn), a nawet lekcje ekonomii dla najmłodszych.

Organizatorem ŚTP w Polsce jest Forum Młodych Lewiatan. Właśnie ci młodzi i ich przedsiębiorczość będą skupiać największą uwagę tegorocznej edycji, dlatego nic dziwnego, że to właśnie stolica proponuje tak szeroki wachlarz wydarzeń. Warszawa to przecież tysiące młodych ludzi, ambitnych i kreatywnych osobowości, które w różny sposób próbują odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy, co z reguły na początku nie jest proste. Przedsiębiorczość jako ścieżka życiowa ale także określony zestaw cech i postaw to w tej chwili jedyna szansa na poprawę sytuacji młodych Polek i Polaków, spośród których 25% pozostaje bez zatrudnienia. Spośród pozostałych znaczna część decyduje się na pracę poniżej swojego wykształcenia i ambicji – mówi Justyna Politańska, przewodnicząca Forum Młodych Lewiatan - Widzimy pilną potrzebę wypracowania systemowych rozwiązań w tym zakresie, opartych na dialogu między środowiskami młodzieżowymi, rządem i pracodawcami.

W młodych warszawiakach drzemie ogromna siła, którą widać nie tylko w demonstracjach i manifestacjach (jakże ostatnio popularnych), ale przede wszystkim w codziennej pracy, połączonej często z nauką. Mają głowę pełną pomysłów i odwagę w ich realizowaniu. Czasem może brakować im jedynie czegoś co nazywamy „siłą przebicia”, a także wymaganego już na początku doświadczenia. Dlatego warto angażować się w takie projekty jak ŚTP, które mogą pomóc uczynić pierwszy i zarazem najtrudniejszy krok w zawodowej karierze. Jak przekonuje w specjalnym nagraniu Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull - To okazja do poznania ludzi z branży, wymiany doświadczeń i zdobycia wielu cennych kontaktów.

Uroczysta inauguracja ŚTP odbędzie się w poniedziałek, w godzinach 13.00-18.00 w Centrum Przedsiębiorczości Smolna 4. O tym, jak ważny dla gospodarki i społeczeństwa jest ten rodzaj aktywności obywateli, będą mówili między innymi Wicepremier Janusz Piechociński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz oraz organizatorzy - przedstawiciele Forum Młodych Lewiatan. Po krótkich wystąpieniach odbędą się dwa panele dyskusyjne. Wśród gości pojawią się także m.in. prof. Andrzej Blikle, wojewoda mazowiecki Dariusz Piątek oraz reprezentant Urzędu Miasta Maciej Fijałkowski (Dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego).

Teza, iż przyszłość Warszawy leży w dużej mierze w rękach jej młodych mieszkańców nie jest nadużyciem. Warto zatem wykorzystywać wszystkie możliwości do samorozwoju, jakie daje nam miasto, a ŚTP taką właśnie inicjatywą wydaje się być.

 

Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronach: www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl, www.fmlewiatan.pl

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Co dalej z rzeką Długą?

Grzegorz Piątek rezygnuje. Czy HGW odchodzi od „zdobyczy października”?

Ratusz wstrzymuje budowę biurowca na Pl. Zamkowym

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...