Niespokojnie o Starówce – nadzwyczajna sesja Rady Śródmieścia

Karolina Wiśniewska    2013-11-13 22:18:51

Budowa nowoczesnego biurowca na Placu Zamkowym nie przestaje budzić kontrowersji. W sprawie co i rusz pojawiają się nowe wątki, które sprawiają, że  przyszły wygląd Starówki stanowi jeden z najważniejszych problemów Śródmieścia. Wczoraj  po południu w sali na ul. Nowogrodzkiej 43 radni tej dzielnicy spotkali się na nadzwyczajnej sesji dotyczącej planowanej inwestycji.

Od chwili, kiedy po raz pierwszy poinformowaliśmy Państwa o zmianach jakie czekają warszawskie Stare Miasto, dyskusja na ten nasila się z każdym dniem. Najpierw dowiedzieliśmy się, że Polski Komitet ds. UNESCO nie wiedział nic o planowanej budowie, co mogło grozić usunięciem z listy światowego dziedzictwa. Niedługo potem w sprawie zaczęły pojawiać się także wątki personalne. Okazało się, że jeden z współtwórców projektu – architekt Bartosz Naperty jest synem pani Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Dzielnicy Śródmieście.

Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej złożyła kilka dni temu grupa radnych z Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku inwestycji w rejonie ulic Podwale, Senatorskiej i Miodowej, decyzje zostały podjęte z rażącym naruszeniem norm etycznych i prawnych – czytamy w uzasadnieniu. Członkowie PiS-u zwracają szczególną uwagę na działania ówczesnej Stołecznej Konserwator Zabytków Ewy Nekandy-Trepki, która zezwoliła na zburzenie części kamienicy objętej ochroną konserwatorską, a tym samym na naruszenie układu urbanistycznego tej części Starówki. Podkreślają również zatajenie informacji o współpracy syna Naczelnik Wydziału Architektury Joanny Zdziech-Naperty z inwestorem planowanego biurowca. Radni PiS-u zastanawiają się, dlaczego tak ważna decyzja nie była przedmiotem konsultacji społecznych ani nawet dyskusji z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną dziedzictwa.

W załączniku dołączonym do wniosku czytamy, że radni Śródmieścia domagają się niezwłocznego wstrzymania inwestycji. Wiemy już, że w tej sprawie Rada nie podjęła żadnych konkretnych ustaleń. W przedostatnim glosowaniu radni Platformy opuścili sesje zrywając kworum, w związku z czym nie mogliśmy dokończyć obrad i nie udało się żadnych konkretnych postanowień dokonać - mówi „Polityce Warszawskiej” wiceprzewodniczący Rady Piotr Kazimierczak (PiS). Radni Prawa i Sprawiedliwości pierwotnie uznali, że decyzja dotycząca biurowca powinna zostać skierowana do NSA, co w czasie obrad uległo pewnej modyfikacji. Stwierdziliśmy, że właściwszym organem będzie wojewoda mazowiecki, a nie NSA – mówi Kazimierczak.

W pierwotnym stanowisku radni PiS-u zaproponowali, aby problemem zajęła się również Nadzwyczajna Komisja Rady, która miałaby zbadać sprawy dotyczące nieruchomości wpisane do Rejestru Zabytków z ostatnich pięciu lat. Stanowisko to próbowano zmienić po inicjatywie wysuniętej przez Twój Ruch, którego przedstawiciele zaproponowali, aby Rada jako organ samorządowy wystąpiła w tej sprawie z wnioskiem do prokuratury. Uważamy, że pomysł tworzenia Komisji Nadzwyczajnej jest dosyć abstrakcyjny. Komisja złożona z naszych radnych nie jest w stanie tego dokonać, dlatego wystąpiliśmy z taką propozycją – sumuje w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Walkiewicz z TR. Rada jako organ samorządowy ma dużo większe uprawnienia niż jakakolwiek osoba prywatna. Bowiem w sposób czynny może brać udział w postępowaniu – dodaje.

Radni PiS-u zasugerowali, że mogliby przyjąć wniosek Twojego Ruchu. Procesy reprywatyzacyjne w Warszawie są bardzo „ciekawe” i nieraz prosi się wręcz o to, aby zaangażowały się w nie organy ścigania (…) Prokuratura w tym wypadku na pewno jest rozwiązaniem skuteczniejszym niż komisja, nasze wątpliwości wynikają tylko stąd, że nie mamy konkretnych dowodów, że doszło do popełnienia przestępstwa. To są tylko podejrzenia – komentuje pan Kazimierczak z PiS.

Ostatecznie wniosek Twojego Ruchu spotkał się z ostrą reakcją radnych Platformy, którzy opuścili salę obrad. Gdyby PO nie miała nic na sumieniu, przyjęłaby ten wniosek – komentuje G. Walkiewicz. - Radni Platformy nie mogą wiecznie uciekać. Na następnym posiedzeniu będziemy domagali się imiennego głosowania w tej sprawie.

Kolejne posiedzenie dotyczące inwestycji na Pl. Zamkowym odbędzie się 25 listopada.

 

Źródła:
wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej,
pierwotne stanowisko Rady Dzielnicy Śródmieście.

Źródła zdjęć: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky i www.srodmiescie.warszawa.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Starówkowe budowanie

Stare Miasto zniknie z listy UNESCO?

Dwugłos w sprawie Marszu Niepodległości: Krzysztof Bosak vs. Bartosz Milczarczyk

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...