Krok w stronę warszawskich rowerzystów

Karolina Wiśniewska    2013-11-03 20:40:17

Z chwilą wprowadzenia w stolicy miejskich systemów rowerowych Veturilo warszawiaków ogarnęło „rowerowe szaleństwo”. Nawet ci, którzy przeważnie nie wychodzili zza kierownicy samochodu niejednokrotnie z chęcią oddawali się dwukołowej rekreacji. Niestety, wraz ze wzrostem ilości fanów tych pojazdów zaczęło pojawiać się także coraz więcej narzekań na ilość i jakość ścieżek. Aby uniknąć skarg w przyszłych sezonach, Ratusz postanawia wyjść naprzeciw problemowi. Wraz z początkiem listopada rozpoczynają się konsultacje społeczne ws. specjalnego Programu rozwoju tras rowerowych Warszawy do 2020 roku.


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa

Skoro coraz więcej mieszkańców miasta propaguje zdrowy tryb życia, należy im to ułatwić. Niestety w Warszawie niełatwo być aktywnym rowerzystą, na co zwracała uwagę także nasza Agata Witkowska w swoim felietonie „Całe miasto pedałuje”. Jakość ścieżek pozostawia wiele do życzenia. W niektórych miejscach nie ma ich w ogóle. W innych zaś chaotyczne rozmieszczenie uniemożliwia swobodne przemieszczanie się między dzielnicami. Nie brakuje także tych, które prowadzą donikąd. Zjeżdżamy z wiaduktu, rozpędzamy się. Nagle ścieżkę przecina ostry zakręt ulicy, a tuż za nią stoi znak z przekreślonym rowerem. Dalej ścieżki nie ma. Co w takiej sytuacji ma zrobić jadący tamtędy rowerzysta? - pyta w swoim tekście Agata.

Opracowany przez Urząd Miasta specjalny Program rozwoju tras rowerowych do 2020 roku ma uporządkować stołeczne ścieżki i stworzyć spójny system tras, którymi szybko i bezpiecznie dostaniemy się ze wszystkich dzielnic do Śródmieścia. W tym celu twórcy projektu – firma Trans Eko – zakładają wytyczenie tzw. korytarzy, tj. specjalnych szlaków łączących obszary usytuowane w dalekich częściach miasta z jego centrum. Jak słusznie zauważono na stronie warszawskiego ratusza: Wiele fragmentów tych tras istnieje już dziś, nie są one jednak powiązane w zwartą sieć i często zawierają niewygodne dla rowerzystów rozwiązania. W związku z czym, planuje się stworzyć: z nich spójną sieć w ramach realnego budżetu.

Nowe przedsięwzięcie ma ułatwić życie warszawiakom, dlatego też właśnie ich twórcy programu postanowili bezpośrednio spytać o zdanie. Przez cały listopad trwać będą konsultacje społeczne, których celem jest weryfikacja infrastrukturalnych potrzeb rowerzystów oraz zebranie uwag dotyczących planowanych korytarzy. Aby wyrazić swoją opinię należy udać się do specjalnych Punktów Konsultacyjnych: 8 listopada w Domu Spotkań z Historią na ul Karowej, 13 listopada do znajdującej się na Grochowie klubokawiarni Kicia Kocia  oraz 21 listopada do Urzędy Dzielnicy Białołęka na ul. Modlińskiej. Zawsze między godziną 17, a 20.

Wszelkie uwagi na temat Programu rozwoju tras rowerowych można zgłaszać także przez internet. Na Facebooku istnieje specjalny profil Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, którym od 2012 r. jest Łukasz Puchalski. Oprócz danych kontaktowych, znajdują się tam wszystkie projekty planowanych zmian oraz informacje o dyżurze Pełnomocnika. W ostatnim tygodniu listopada (nie ustalono jeszcze dokładnej daty) planowane jest spotkanie podsumowujące cały okres konsultacji.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem warszawiaków, którzy aktywnie komentują wszelkie dotyczące go „nowinki”. Dzielnicowe media zaś pokazują, że konsultacje są konieczne. Na łamach „Przeglądu Wolskiego” czytamy, że nowy Program przewiduje wybudowanie w tej części miasta tylko jednej ścieżki, na co mieszkańcy patrzą z niepokojem.

Mamy nadzieję, że planowane spotkania rozwiążą wszelkie wątpliwości i sprawią, że warszawscy rowerzyści nie będą mieli powodów, aby narzekać.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Całe miasto pedałuje

Warszawiaku, masz problem? Dzwoń do Ratusza!

Śmieciowa „Moda na sukces trwa”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...