Śmieciowa „Moda na sukces” trwa

Paweł Krulikowski    2013-10-30 06:57:01

Gdyby ktoś postanowił zebrać wszystkie wydarzenia i zwroty akcji dotyczące warszawskiego śmieciowego przetargu, powstałby z tego całkiem niezły polityczno-obyczajowy thriller. W dodatku nic nie wskazuje na to, by ta historia zmierzała do szczęśliwego końca. I to nawet pomimo solennych zapowiedzi stołecznego Ratusza, według których sprawa wywozu nieczystości była już rozwiązana. Należy jednak wziąć poprawkę, że była „rozwiązana” jeszcze przed referendum. Po referendum problemy nabierają nowego wymiaru.

Jeszcze w piątek wszyscy zainteresowani przetargiem byli w stu procentach pewni. Będzie wyrok, zapadnie on na początku tego tygodnia i wreszcie dowiemy się kto i za ile będzie wywoził nasze nieczystości. Pisaliśmy już o tym, zapowiadając i trzymając kciuki za rychły koniec śmieciowego tasiemca. Rzeczywistość jak zwykle przerosła nasze oczekiwania. Przypomnijmy, na rozstrzygnięcie przez Krajową Izbę Odwoławczą przetargu, a właściwie odwołań firm Byś i Remondis czekamy od początku października. Wprowadzony przez urzędników program pomostowy obowiązuje do 31 stycznia 2014 roku, od 1 lutego miał zacząć funkcjonować normalny ustawowy tryb działania, według którego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Lekaro i SITA zaczęłyby wywozić nasze śmieci. To właśnie te firmy zgłosiły najniższe stawki w przetargu. Tymczasem jednak wspomniane już Byś i Remondis walczą o życie, raz za razem odwołując się od rozstrzygnięcia Ratusza. Ostatnia skarga dotyczyła celowego zaniżenia stawek przez MPO, Lekaro i SITA, przez co usługi wywozu nieczystości miałyby od lutego stać na żenująco niskim poziomie.

W piątek na wokandzie KIO miała miejsce kolejna odsłona sporu. Sędziowie postanowili... powołać biegłego, który ma za zadanie ocenić, czy stawki zaproponowane przez zwycięskie w przetargu firmy nie są faktycznie zbyt niskie. I choć eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej czy niezależni komentatorzy chwalą takie rozwiązanie, to samym zainteresowanym jest ono bardzo nie w smak. Dlaczego? Bo KIO nieczęsto powołuje biegłych. Oczekiwanie na ich opinie musi potrwać, jak zaznacza sama rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej Małgorzata Stręciwilk – czasami miesiąc, czasami i trzy. Oczywistym jest, że w przypadku takiego odroczenia znacznie przedłużyłby się okres funkcjonowania systemu pomostowego. Nie zarabiałyby również MPO, Lekaro i SITA. Nic dziwnego, że te firmy, ramię w ramię z miastem postanowiły zaprotestować przeciwko włączaniu biegłego do sprawy. Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski, odpowiedzialny za wdrożenie śmieciowego systemu w Ratuszu skomentował to dosadnie – Czemu KIO chce powołać eksperta teraz, a nie chciała trzy tygodnie temu, kiedy zaczynała postępowanie? Ma wszystkie dowody obu stron sporu na stole. A sporządzenie opinii zajmie kilka miesięcy. Liczyliśmy, że KIO ogłosi wyrok w tym tygodniu. Nawet jeśli Izba uznałaby, że myliliśmy się, wybierając MPO czy Lekaro i kazała podpisać umowy z innymi firmami, byłaby to dla miasta o wiele lepsza sytuacja – stwierdził wiceprezydent.

Jaką decyzję podjęli więc stołeczni urzędnicy? Złożyli wniosek o... wyłączenie całego składu sędziowskiego rozpoznającego sprawę śmieci. Zarzut? Stronniczość. Dodajmy, że takie sytuacje mają miejsce niezwykle rzadko. Ta zaś jest wyjątkowo ekstraordynaryjna, gdyż w przypadku, gdy w sprawie orzeka prezes lub wiceprezes KIO (a dokładnie tak jest w śmieciowym procesie), decyzję o odsunięciu składu rozpoznającego podejmuje Prezes Rady Ministrów. Skąd takie posunięcie? – Liczymy na przekonanie nowego składu, że powołanie eksperta to gra na zwłokę. Mamy prawo domagać się zmiany składu. Nie nasza wina, że przepisy włączają w to premiera. Jak znam Donalda Tuska, na pewno nie będziemy mogli liczyć na żadną taryfę ulgową – tłumaczy Wiceprezydent Dąbrowski.

Oczywiście brak taryfy ulgowej ze strony Premiera budzi wątpliwości i kontrowersje po stronie opozycyjnych radnych. Na zwołanej na placu Bankowym konferencji Maciej Wąsik z PiS piętnował decyzję stołecznych urzędników – Zaangażowanie Donalda Tuska, to jest użycie siły politycznej wobec niezależnego składu sędziowskiego KIO. To jest powiedzenie „a teraz Premier was odwoła. Mamy co do tego ogromne wątpliwości i chcemy, by na najbliższej sesji Rady Miasta Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przyszła do radnych i wytłumaczyła jak wygląda sytuacja śmieciowa, na jakim miasto jest etapie i czy ma plan B, bo wszystko wygląda na to, że będzie potrzebny kolejny plan B, jeśli sytuacja się nie zmieni – podsumował przewodniczący klubu PiS w stołecznej radzie.

Aby od lutego mógł funkcjonować normalny system, najpóźniej 7 listopada przetarg musiałby zostać rozstrzygnięty. Trudno jednak tego się spodziewać w zaistniałej sytuacji. Oczywiście wiele zależy od decyzji Donalda Tuska, sprawności działania KIO i ewentualnych dalszych odwołań i przepychanek na wokandzie Izby. Na razie, szczęśliwie, nie dotyka to warszawiaków. System pomostowy funkcjonuje sprawnie i odpady wywożone są starannie i na czas. Patrząc jednak z perspektywy politycznej wygląda to zupełnie inaczej. Wiceprezydent Dąbrowski dopuszcza, że być może trzeba będzie przedłużyć działanie tymczasowego rozwiązania. Ale w tle sporu chodzi o gigantyczne pieniądze, o pewność i ciągłość działania systemu nieczystości i w końcu o rzetelność urzędniczej pracy. A zwłaszcza na tę rzetelność dotychczasowe wydarzenia śmieciowej „niekończącej się opowieści” rzucają potężny cień.

Źródło: własne, warszawa.gazeta.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

 

Przeczytaj także:

Śmieci. Niekończąca się opowieść

Śmieciowe zwycięstwo przetargowe

Śmieci 2.0. Będzie taniej... przez pół roku

Śmieci 2.0

Trzy pytania o śmieci do Wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...