Wyniki referendum w sondażach. Podsumowanie

Poppolityk    2013-10-11 13:20:13

Według medialnej interpretacji publikowanych w trakcie kampanii referendalnej sondaży prezydent stolicy powinna już szykować się do wyprowadzki z Ratusza. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej tym badaniom, sprawa nie jest tak jednoznaczna.

Sondaże nie pozostawiają Hannie Gronkiewicz-Waltz złudzeń co do jednego: zdecydowana większość tych, którzy pofatygują się 13 października do lokali wyborczych, opowie się za jej odwołaniem ze stanowiska prezydenta Warszawy. Odsetek przeciwników HGW waha się od 67% w badaniach TNS Polska do 76% w sondażu ABR Sesta. Po wyłączeniu z sondaży wyborców niezdecydowanych, 83-88% warszawiaków zagłosuje przeciw obecnej prezydent miasta. Warto podkreślić, że ten odsetek – jak na polskie realia – jest bardzo podobny w sondażach 4 różnych ośrodków.

Zauważmy też, że nadal 10-14% chętnych do udziału w głosowaniu chce bronić HGW. Biorąc pod uwagę sondażowe deklaracje uczestnictwa w referendum (nawet połowa warszawiaków), daje to nawet 5 punktów procentowych frekwencji, co w obecnej sytuacji może mieć niebagatelne skutki dla dalszych losów prezydent miasta.

O ile w przypadku rozkładu głosów w samym referendum sondaże są dość jednoznaczne, o tyle dużo ważniejsza kwestia – poziomu projektowanej frekwencji – nie jest już w przedwyborczych badaniach tak klarowna. Według PKW, w stolicy uprawnionych do głosowania jest 1 milion 335 tysięcy osób. By referendum było ważne do urn musi się pofatygować ponad 389 tys. warszawiaków, co przekłada się na frekwencję na poziomie ok 29%. Sprawdźmy jak wyglądają zapowiedzi udziału w referendum w ostatnich przed referendum sondażach czterech ośrodków demoskopijnych.

Gdyby wszyscy warszawiacy, którzy deklarują w sondażach udział w głosowaniu, faktycznie pofatygowali się do urn wyborczych, próg ważności referendum zostałby osiągnięty. Choć zgodność między ośrodkami badania opinii publicznej jest tu mniejsza niż w przypadku rozkładu głosów, to jednak wystarczający odsetek 36-52% mieszkańców stolicy zapowiada pójście na referendum.

Sprawdźmy jeszcze dynamikę zmian podczas kampanii referendalnej na podstawie kilku sondaży TNS Polska.

Zwraca uwagę, że podczas trwającej kampanii referendalnej odsetek deklarujących udział w głosowaniu 13 października praktycznie pozostaje na niezmienionym poziomie 36-39%. Ostatni sondaż TNS pokazuje jednak, że spadła liczba osób „raczej” wybierających się do urn, co może sugerować krystalizowanie się bloku przeciwników i zwolenników obecnej prezydent.

Zagadką pozostaje, ilu z zapowiadających udział w referendum naprawdę uda się w nadchodzącą niedzielę do lokalu wyborczego. Ze względu na fakt, że podczas kampanii referendalnej to TNS Polska najbardziej regularnie badał preferencje warszawiaków, postanowiłem przyjrzeć się, jak wyglądały różnice pomiędzy deklarowanym udziałem w wyborach a rzeczywistą frekwencją w ciągu ostatnich 20 lat. Efekty porównania w poniższej tabeli.

  1. W historii badań TNS Polska rzeczywista frekwencja wyborcza nigdy nie przewyższyła sumy deklaracji „zdecydowanie pójdę na wybory” i „raczej pójdę” (w tabeli jako „tak ogółem”).
  2. Rzeczywista frekwencja wyborcza najbardziej zbliżona była do sondażowej odpowiedzi „zdecydowanie pójdę zagłosować” – przeciętna frekwencja wyborcza w analizowanym okresie wyniosła 49,6%, zaś średni odsetek „zdecydowanie tak” 49,5%.
  3. Warto zauważyć, że kilkukrotnie realne uczestnictwo w wyborach przewyższyło jednak odsetek „zdecydowanych” deklaracji (np. 2009 i 2010 – w tabeli oznaczone na żółto).
  4. Przeciętnie, na przestrzeni ostatnich 2 dekad, realna frekwencja zanotowana w wyborach wynosiła 67,3% ogólnych deklaracji uczestnictwa w sondażach TNS.

Gdyby tę średnią zastosować mechanicznie do ostatniego przedreferendalnego sondażu TNS Polska (łącznie 36% deklaracji udziału), to otrzymujemy frekwencję wynoszącą 24% - a więc dużo poniżej wymaganych 29%. Jeśli zaś uwzględnimy fakt, że wg TNS „rzeczywista frekwencja oscyluje wokół odsetka ankietowanych deklarujących swój zdecydowany udział w głosowaniu”, a ten w ostatnim sondażu TNS wynosi 27%, możemy spodziewać się frekwencji na poziomie 27%.

Reasumując, za odwołaniem HGW opowiada się w badaniach opinii publicznej zdecydowana większość deklarujących udział w głosowaniu. Jeśli przyjąć, że dotychczasowe doświadczenie TNS Polska potwierdzi się przy okazji referendum warszawskiego i, po pierwsze, rzeczywista frekwencja będzie zbliżona do odsetka osób chcących „zdecydowanie” pójść do urn, a po drugie, wyniesie ok 2/3 ogółu deklarujących udział w głosowaniu, to frekwencja powinna zamknąć się w przedziale 24-27%, a prezydent stolicy nie powinna zostać odwołana. Pamiętać jednak należy, że taka symulacja to w pewnym sensie wróżenie z fusów, bowiem operujemy tylko i wyłącznie wieloletnią średnią badań, zastosowaną mechanicznie do aktualnych sondaży. I wreszcie, w sondażowej historii TNS bywały lata, gdy realna frekwencja zanotowana w wyborach była wyższa od „zdecydowanych” zapowiedzi ankietowanych. Jeśli w tym roku będziemy mieli do czynienia z sytuacją takiej „anomalii”, przekroczenie progu 29% wydaje się możliwe.

 

Autor jest popularnym blogerem „Polska the Times” i aktywnym komentatorem wszystkich sondaży politycznych.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...