Referendalny alians DWP i WWS

Karolina Wiśniewska    2013-09-30 18:11:21

Warszawska Wspólnota Samorządowa Piotra Guziała i Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza zwierają szeregi na stołeczne referendum. Na zorganizowanej dziś wspólnej konferencji prasowej liderzy WWS i DWP zapowiedzieli porozumienie w sprawie wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta Warszawy. A te, wbrew opiniom liderów Platformy Obywatelskiej, miałyby odbyć się już niedługo. Oczywiście jeśli wcześniej Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum 13 października.

Poseł Ryszard Kalisz wystąpił dzisiaj przed zgromadzonymi dziennikarzami nie tylko jako lider swojego stowarzyszenia, ale również jako prawnik. Posiłkując się Konstytucją RP oraz specjalnie przygotowanymi planszami przekonywał, że partia rządząca wprowadza opinię publiczną w błąd. Bowiem zgodnie z art. 170 obywatele mają prawo odwołać władze samorządowe w referendum. Jeżeli jest ono ważne i większość opowiada się za odwołaniem, wygaśnięcie mandatu następuje od razu w chwili ogłoszenia wyników przez komisarza. W tym wyjątkowym wypadku procedura nie wymaga uchwały Rady Miasta. Następnie premier ma 90 dni na ogłoszenie nowych wyborów. Jeśli frekwencja w Warszawie będzie wystarczająca, Hanna Gronkiewicz-Waltz przestaje być prezydentem. To, co mówi pan Donald Tusk, że powoła komisarza aż do wyborów właściwych to naruszenie prawa! – mówi Ryszard Kalisz i ogłasza, że w przeciwnym wypadku wystąpi z wnioskiem do Trybunału Stanu. Piotr Guział dzielnie wtórując swojemu przedmówcy podkreślił bezczelność Platformy Obywatelskiej, która zarzuca politykom PiS-u zbezczeszczenie litery „W”. Zdaniem lidera WWS, Donald Tusk czyni rzecz znacznie gorszą, ponieważ depcze najważniejszy symbol państwa jakim jest Konstytucja. 

Skoro organizatorzy są pewni, że wybory wkrótce się odbędą, kluczowym pytaniem pozostaje, kto z ramienia nowego porozumienia w nich wystąpi. Piotr Guział najpierw skomentował piątkowy sondaż Millward Brown twierdząc, iż nie daje on dużych szans Hannie Gronkiewicz-Waltz na obronę swoje stanowiska, po czym ogłosił, że kandydat na prezydenta Warszawy będzie z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i Domu Wszystkich Polska będzie wspólny. Będziemy działać razem, w porozumieniu. Od dziś aż do tych wyborów – mówi lider WWS – 22% Ryszarda Kalisza i 4% Piotra Guziała daje razem 26% (czyli tyle, ile zdobyła w sondażu HGW) – dodaje. Ostateczną decyzję co do samego nazwiska poznamy jednak dopiero w momencie ogłoszenia daty wyborów.

Obaj politycy mówili o szansie, jaka stoi przed lewicą, jeśli ta będzie działać wspólnie. „Polityka Warszawska” informowała o problemach z wypracowaniem odpowiedniego stanowiska w sprawie referendum przez SLD. Piotr Guział odniósł się także do tego. Lewica nie może tylko zjadać okruchów ze stołu pana Donalda Tuska – powiedział. I choć nie podał w tym momencie żadnego nazwiska, chyba wszyscy wiedzieli, kogo miał na myśli.

Wyjątkowa zgodność, jaką politycy prezentowali na dzisiejszej konferencji rodzi pytania czy WWS i DWP połączą się również po zakończeniu całej akcji, na co Piotr Guział tajemniczo odpowiada: Dom wszystkich Polska jest pojemny i pomieści niejedną wspólnotę, nawet samorządową.

Na zakończenie liderzy wystosowali apel do Warszawiaków, zarówno tych zameldowanych, jak i niezameldowanych, ale na stałe tu mieszkających, aby 13 października poszli i zagłosowali. Do 7 października jest czas, aby dopisać się do rejestru wyborców. Podkreślali, że referendum to sprawa obywateli, zatem nie należy jej bagatelizować.

 

Zobacz także:

Nieusuwalna Komisarz Hanna

Referendalne „zasługi” posła Kalisza

Platforma (anty)Obywatelska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...