Pomnik zawieszony

Daniel Nowak    2013-09-12 21:19:23

Akcja na rzecz budowy pomnika pułkownika Witolda Pileckiego żywo zainteresowała warszawskich polityków. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że nie o takie zainteresowanie chodziło inicjatorom akcji.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org

Na czwartkowej Radzie Warszawy stołeczni politycy, za sprawą warszawskiego PiSu, ponownie zajęli się kwestią upamiętnienia Pileckiego. PiS zgłosił do Rady projekt uchwały, zakładający postawienie pomnika Witolda Pileckiego w miejsce pomnika Braterstwa Broni. Z mównicy Maciej Wąsik wymieniał znane osoby popierające projekt Prawa i Sprawiedliwości: szef Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, prezes IPN Łukasz Kamiński, Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik, Krzysztof Ziemiec, Paweł Kukiz, Tadeusz Polkowski (Tadek Firma Solo) oraz Kazik Staszewski.

– Czy są wszystkie, wymagane statutem, opinie? Czy ten projekt jest uzgodniony z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa? – dopytywał Jarosław Szostakowski. Odpowiadając na wątpliwości przewodniczącego klubu PO Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, stwierdził, że uchwała jest jeszcze opiniowana w ramach urzędu. Potwierdził również, że w sprawie pomnika Pileckiego konieczna jest opinia Rady Pamięci Walk i Męczeństwa.

Polityczne starcie, co było do przewidzenia, zakończyło się odrzuceniem wniosku warszawskiego PiSu o wprowadzenie uchwały do porządku obrad. Nie zakończyło to jednak tematu rotmistrza Pileckiego na Radzie Warszawy.

W rozmowie z Polityką Warszawską Jarosław Jóźwiak zaznaczył – Miasto podejmie tę inicjatywę, aby znaleźć dobre i godne miejsce na upamiętnienie Witolda Pileckiego. Propozycją miasta będzie poszukiwanie tego miejsca albo w okolicach istniejącej już w Warszawie ulicy Pileckiego bądź w okolicy aresztu śledczego na Rakowieckiej. Takie poszukiwanie miejsca już rozpoczęliśmy – deklarował. Ale jednocześnie zaznaczył – Dzisiaj lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona. Przedstawiłem dwie pierwsze koncepcje, które się pojawiły. Co do ostatecznej lokalizacji zdecyduje Rada miasta stołecznego Warszawy.

Dopytywany o możliwość umieszczenia pomnika w okolicach Krakowskiego Przedmieścia, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej stwierdził – Jeżeli chodzi o Trakt Królewski, to jest tutaj stanowisko konserwatora zabytków, że stanowi on już zamkniętą urbanistycznie przestrzeń i nie ma możliwości lokowania w tej okolicy, będącej pomnikiem historii, kolejnych nowych upamiętnień –zakończył Jóźwiak.

Maciej Wąsik z kolei nie rezygnuje z pomysłu umiejscowienia pomnika Pileckiego na placu Wileńskim. Jak przekonywał w rozmowie z naszym portalem, są perspektywy dla zdobycia większości w Radzie Miasta dla tego pomysłu – Dzisiaj dwóch radnych SLD poparło włączenie naszego projektu do porządku obrad. Ja rozmawiam z ludźmi z Platformy. Są życzliwie nastawieni do tego tematu, niemniej jednak zobowiązania partyjne nie pozwalają im zagłosować inaczej.

Sebastian Kaleta, prezes stowarzyszenia Młodzi dla Polski, zaznaczał, że stowarzyszeniu od początku akcji zależy na tym, żeby pomnik powstał w miejscu prestiżowym – Wybór lokalizacji powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób pomnik będzie dostępny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Dzięki ulokowaniu pomnika w miejscu dostępnym dla turystów, a także dostępnym dla mieszkańców, ten pomnik spełniałby dodatkową rolę. Lokalizacje proponowane przez ratusz nie w pełni spełniają te warunki. Będziemy dalej działać, żeby przekonać radnych i władze miasta do wybrania lepszej lokalizacji – Kaleta nie zgadza się również ze stanowiskiem konserwatora zabytków, które przedstawił dyrektor Jóźwiak – Absurdem jest stwierdzenie, że czegoś nie można zmieniać. Historia Polski trwa. Trakt Królewski jest sercem historii Polski. Okolice Traktu Królewskiego, Powiśla, bulwarów przy Trakcie Królewskim z pewnością spełniają wymagania o których mówiłem, ponieważ chcemy, żeby pomnik był jak najbardziej dostępny dla wszystkich, którzy, przechodząc obok pomnika, mogliby zadumać się nad sylwetką tego wielkiego Polaka. – zakończył prezes Młodych dla Polski.

Według organizatorów całej akcji czwartkowa Rada Warszawy zakończyła się sukcesem. Zarówno Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość jak i Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowali poparcie dla budowy pomnika Witolda Pileckiego w Warszawie. Niestety wciąż brakuje zgody co do miejsca upamiętnienia jednego z największych bohaterów w historii Polski.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...