Młodzi chcą Pileckiego w Warszawie

Daniel Nowak    2013-08-13 08:04:07

Warszawa jako stolica Polski jest naturalnym miejscem do upamiętnienia postaci wybitnych Polaków. W naszym mieście mamy pomniki tak wybitnych postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos. Warszawskie SLD stara się usilnie o pomnik Ignacego Daszyńskiego, a Partia Demokratyczna o skwer im. Bronisława Geremka. Wczoraj ruszyła akcja, której celem jest znalezienie miejsca dla jednego z największych polskich bohaterów. Mowa oczywiście o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org

Stowarzyszenie Młodzi dla Polski oraz marka odzieżowa Red is Bad rozpoczęły właśnie akcję, która ma doprowadzić do pojawienia się w warszawskiej przestrzeni publicznej pomnika upamiętniającego „ochotnika do Auschwitz”. Oprócz głównego celu, jakim jest oczywiście budowa pomnika, organizatorzy chcą również przyczynić się do większej rozpoznawalności rotmistrza Pileckiego oraz spowodować, żeby stał się on „niedoścignionym wzorem dla młodych Polaków”.

Staraniom o budowę pomnika mają towarzyszyć również inne działania. Stowarzyszenie planuje w nadchodzącym roku akademickim zorganizować na Uniwersytecie Warszawskim „Dzień rotmistrza”, któremu miałaby towarzyszyć konferencja o życiu Witolda Pileckiego, jak również „inne wydarzenia, które przybliżą studentom postać jednego z największych bohaterów najnowszej historii Polski”.

Jednym z założeń akcji jest zakrojona na szeroką skalę promocja internetowa poprzez serwisy społecznościowe w celu zdobycia jak najszerszego poparcia społecznego dla akcji. Tu bardzo przydatna może okazać się współpraca z marką Red is Bad, która ma odpowiadać za „atrakcyjną identyfikację wizualną przedsięwzięcia.”

Jak mówił w rozmowie z naszym portalem Mateusz Parys, pomysłodawca i koordynator akcji ze strony stowarzyszenia Młodzi dla Polski, pomysł na upamiętnienie rotmistrza w Warszawie zrodził się w dość prozaiczny sposób – Może zabrzmi to nieco trywialnie, ale w pewnej chwili uświadomiłem sobie, że takiego pomnika zwyczajnie nie ma. Od razu pomyślałem, że mamy pewien potencjał medialny, ludzi i know-how. Zaproponowałem temat zarządowi MdP i podjęliśmy decyzję - robimy. Do współpracy zaprosiliśmy jako równorzędnych partnerów markę Red is Bad, której narracja bardzo nam się podoba i, z którą współpracowaliśmy już przy okazji prawdziwej księgi "zasług" gen. Jaruzelskiego.

Zaznacza również, że Stowarzyszeniu zależy na tym, żeby całe przedsięwzięcie miało charakter obywatelski – Chcemy, aby inicjatywa była ponadpartyjna i nie ograniczała się do środowisk prawicowych, ale mamy świadomość, że te jako pierwsze będą gotowe wesprzeć akcję. Nasza inicjatywa ma na celu również popularyzowanie sylwetki rotmistrza wśród młodych ludzi, którzy mogli o Nim nie słyszeć, a dzięki naszej akcji być może zainteresują się Jego jakże wspaniałym życiorysem. Mamy też świadomość, że w Warszawie szykuje się gorący koniec lata i jesień jeśli chodzi o politykę, ale nie prowadzimy akcji z nastawieniem na wykorzystywanie referendum do jej promowania. Czy i jakie środowiska się do nas zgłoszą, zobaczymy. –  podaje również przybliżony plan najbliższych działań – W zależności od zainteresowania akcją podejmiemy działania, które doprowadzą do realizacji powstania pomnika. Na chwilę obecną będziemy kształtować bazę społeczną wokół projektu. Po uzyskaniu wstępnych stanowisk władz miasta oraz ministra podejmiemy decyzję o formie dalszych starań z wykorzystaniem wszelkich mechanizmów dostępnych prawem, takich jak na przykład zbieranie podpisów pod projektem uchwały.

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym miałby stanąć pomnik, to jeszcze nie ma konkretnego planu – W tej kwestii powinni wypowiedzieć się urbaniści, miasto jako gospodarz terenów i architekt miejski. Z pewnością powinno być to ważne miejsce dla warszawiaków, związane z walczącymi o wolność Polakami. Pomnik musi być zlokalizowany w takim miejscu, aby był łatwo dostępny dla warszawiaków oraz turystów. Jasne, moglibyśmy rzucać propozycjami, że może na Polu Mokotowskim koło więzienia, może w okolicach ratusza, gdzieś na Woli i tak dalej, ale na tym etapie to bez sensu. – kończy koordynator akcji.

Pytany przez nas rzecznik Prezydent – Bartosz Milczarczyk – mówi, że nie zna szczegółów akcji, ale podkreśla dobrą wole ze strony władz miasta – Trzeba rozmawiać i zastanowić się w jaki sposób można upamiętnić zasługi rotmistrza Pileckiego. Na pewno zapoznamy się z założeniami tej inicjatywy. – jednocześnie zaznacza, że wiele zależy od polityków zasiadających w Radzie Miasta – Proszę  pamiętać, że w sprawie pomników decydujący głos ma Rada Warszawy, a nie Urząd Miasta.

W pierwszym dniu akcji (12 sierpnia) fanpage akcji na portalu Facebook - Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie – polubiło ponad 1500 osób, także widać, że akcja ma bardzo duży potencjał. Rotmistrz Witold Pilecki jak nikt inny zasługuje na upamiętnienie pomnikiem w Warszawie (przypomnijmy, że na warszawskim Ursynowie jest ulica imienia rotmistrza Witolda Pileckiego), dlatego też akcji Stowarzyszenia Młodzi dla Polski warto się przyglądać i kibicować.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...