Platforma (anty)Obywatelska

Paweł Krulikowski    2013-08-08 18:31:45

Pobite gary, gra się skończyła. Najpierw Premier, Donald Tusk, potem Prezydent Bronisław Komorowski. Obydwaj zadeklarowali, że nie wezmą udziału w referendum w Warszawie i to samo zarekomendowali mieszkańcom stolicy. W tym samym czasie Poseł PO Andrzej Halicki złożył wniosek, w którym kwestionuje sposób zbierania podpisów. Platforma nie jest już zainteresowana demokracją bezpośrednią. I nigdy nie była.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszwska

Odwróceni

Liczę na to, że Warszawiacy nie pójdą na referendum. To też świadoma, obywatelska decyzja – powiedział Donald Tusk. Chciałbym powściągnąć pokusę przenoszenia wojny partyjnej na poziom samorządowy, realizowanej głównie przez odwoływanie prezydentów. Taki wentyl bezpieczeństwa musi być, ale nie może służyć walce politycznej – dorzucił Prezydent (wszystkich Polaków) Bronisław Komorowski. Dodał, że on oczywiście nie zamierza głosować. Te słowa mówią same za siebie. Partia, która formalnie niesie obywatelskość na swoich sztandarach, wspiera postawy dalekie od demokratycznego postrzegania społeczeństwa. Ktoś może powiedzieć – to nie jest wina PO, że tak skonstruowany jest mechanizm referendalny. I będzie miał rację. Tylko, że rację będzie miał też ten, który zarzuci Platformie polityczny cynizm. I, o dziwo, „przenoszenie wojny partyjnej na poziom samorządowy”.

Zauważmy, że Platforma nawołuje do udziału w referendum w różnych miastach, w których walczy z prezydentami z innych opcji. - mówi Polityce Warszawskiej prof. dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Aby zilustrować to dobitnym przykładem, cofnijmy się do roku 2010. Jest styczeń, jesteśmy w Łodzi i właśnie odwołaliśmy Prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. W typowo partyjnej wojence. Przy gorącym aplauzie i namowach do udziału w referendum ze strony prominentów Platformy. Chwedoruk dodaje - wojny polityczne między partiami politycznymi są nieodłącznym atrybutem samorządu terytorialnego na całym świecie.

Nielegalne podpisy

Walkę z „demokratycznym rozbestwieniem” obywateli Platforma kontynuuje również nie tylko perswazją w przekazie medialnym, ale i drogą urzędową. Andrzej Halicki, poseł PO, złożył pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym kwestionuje m.in. sposób zbierania podpisów. Co nie spodobało się Panu Posłowi? Przede wszystkim karty, na których sygnatury Warszawiaków zbierano. Otóż, mogły się na nich znaleźć partyjne logotypy, które „mogły spowodować mylne przekonanie u osób podpisujących się pod wnioskiem, iż inicjatorem referendum nie jest grupa obywateli, lecz jedna z partii politycznych”. A w takiej sytuacji byłaby to „wojna partyjna na poziomie samorządu”. Logicznie spójne. Tylko w jaki sposób dyskredytuje to podpisujących i zbierających podpisy, a przede wszystkim w jaki sposób je unieważnia? Kolejny zarzut Posła Halickiego to zbieranie podpisów pod wnioskami podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych, co mogłoby zakłócić możliwość świadomego podjęcia decyzji. Zapytajmy przewrotnie, czy zbierane podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych podpisy, pod słynnym wnioskiem 4xTAK, zostały zakwestionowane? Niestety, tego nigdy się nie dowiemy, bo Platforma, jako partia demokracji bezpośredniej, sama wysłała je do zmielenia. O dalszych losach wniosku Posła Halickiego dowiemy się już 12 sierpnia, po posiedzeniu PKW.

Godność Prezydent

W tej sytuacji, z całej Platformy, najlepiej zachowuje się główna zainteresowana. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która od momentu zgłoszenia chęci Jej odwołania, a zwłaszcza od chwili, kiedy okazuje się to niezwykle realne, wzięła się do pracy. Oczywiście, można zarzucać Prezydent lata wygodnego „bezrobocia”, dwie kadencje błogiego lenistwa. W obliczu zagrożenia utratą stanowiska, zabrała się solidnie zarówno za swój wizerunek, jak i obecność bliżej Warszawiaków. Naturalnie, trudno powiedzieć, czy zdobędzie tym jakiś polityczny kapitał i czy może Jej to jeszcze pomóc. W każdym razie – Prezydent otwiera place zabaw, skwery, rozmawia z mieszkańcami, ćwiczy z nimi na siłowniach, jest obecna na uroczystościach rocznicowych, pojawia się na Radzie Miasta, prowadzi otwartą politykę komunikacyjną. Czyli można. Nawet jeśli to zasłona dymna, którą część komentatorów nazwie populizmem. Lepsza jednak taka obrona przed utratą stołka, niż mobilizacja swojego elektoratu do pozostania w domu.

Nazwa myląca

Działania Platformy wokół referendum zrzucają maskę i podważają stosowność członu „Obywatelska” w nazwie. Jak mówi prof. Chwedoruk - Platforma drwi sobie z polskiej opinii publicznej. W Donaldzie Tusku polskie media widziały Jacka Kuronia. Patrząc na polityków PO, którzy są zafascynowani elitaryzmem i anglosaskim modelem polityki, opinia publiczna widziała emanację systemu szwajcarskiego. To jest nieporozumienie. Platforma od początku wyrastała z tradycji silnej władzy wykonawczej i nieufności do dialogu społecznego. Teraz partia Donalda Tuska daje temu wyraz. Przyznajmy, że przy dość dużej schizofrenii. Organizowanie powszechnych wyborów wewnątrz partii i jednocześnie namawianie do niebrania udziału w referendach, to dość duży rozrzut. Ciekawe, czy niezagłosowanie w wyborach na przewodniczącego PO, to również dla członka partii „świadoma, obywatelska decyzja”. Platforma była, jest i będzie partią o wielu obliczach. Stąd powinniśmy z pokorą przyjąć również jej zmienny stosunek do bezpośredniej demokracji. Oddajmy na koniec głos prof. Chwedorukowi - Platforma słynęła z czegoś innego. Mobilizowała, żeby pójść do urn. Bo służyło to PO. Teraz, kiedy sytuacja się zmieniła, nawołuje się do odwrotnego zachowania. Jeśli polscy politycy czasami się zastanawiają, dlaczego im nie ufamy i chcemy, by dali nam święty spokój, to tego typu deklaracje są jedną z odpowiedzi na to pytanie. Nic dodać, nic ująć. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...