Referendalne „zasługi” posła Kalisza

Paweł Krulikowski    2013-07-29 20:30:03

Polityczne sukcesy często przyciągają działaczy, szukających nic nie kosztującej sławy. Nie ma nic łatwiejszego, niż podpiąć się pod udane przedsięwzięcie. Podkreślić swoje wyimaginowane zasługi, ganiąc jednocześnie politycznych przeciwników. Taki właśnie mechanizm postanowił zastosować Ryszard Kalisz, na blogu chwaląc się aktywnością stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska w akcji referendalnej i jednocześnie oskarżając prawicę o zawłaszczanie obywatelskiej inicjatywy Piotra Guziała oraz jej skrajne upartyjnienie.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/domwszystkichpolska

Ryszard Kalisz to doświadczony polityk. Doświadczony również w poszukiwaniu łatwego politycznego zarobku na wydarzeniach, które trudno uznać za jego zasługę. W 2007 roku odwiedził pielęgniarki protestujące w tzw. białym miasteczku. W 2011 roku przyjechał Jaguarem na protest oburzonych. Dziś próbuje powtórzyć utarty schemat. Nie został przywołany konferencji, więc jak przystało na nowoczesnego polityka uderza poprzez internet. I z nieukrywanym żalem podkreśla, że na konferencji na pl. Bankowym nikt nawet nie wspomniał, że także on ze swoim stowarzyszeniem wsparł akcję referendalną.

Zweryfikować te rewelacje jest bardzo łatwo. Na naszych łamach Daniel Nowak pisał o szacunkowej liczbie podpisów, zebranych przez poszczególne ugrupowania oraz inicjatywy społeczne. Oskarżana przez posła Kalisza partia Jarosława Kaczyńskiego zebrała 49 tysięcy podpisów. Przemysław Wipler, który ze swoim projektem „Republikanie” wystartował nawet później niż stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska – 1,5 tysiąca. Ile zebrało stowarzyszenie byłego posła SLD? Według naszych źródeł, zbliżonych do sztabu referendalnego okrągłe… zero podpisów. Skąd więc żal posła Kalisza, że na konferencji, na której co naturalne chwalono się referendalnym sukcesem, nie wspomniano o DWP? Nie wiemy.

Ryszard Kalisz po raz kolejny nie wyczuwa nastroju wjeżdżając nowym Audi (na które podobno zamienił słynnego jaguara) tam gdzie nie powinien. Rozliczanie prawicy z liczby zebranych podpisów, wobec własnych „mizernych” osiągnięć, wygląda na rozpaczliwą próbę szukania politycznego kapitału. Za późno. Pociąg z napisem „Referendum” odjechał wcześniej. Jeśli to właśnie pan poseł Kalisz chciał iść koło Piotra Guziała i nieść pudełko zamiast Artura Górskiego (tego od „końca białego człowieka”, jak o warszawskim pośle PiS napisał w swoim oświadczeniu Ryszard Kalisz), należało zrobić więcej, niż tylko wydać oświadczenie na stronie internetowej i popularnym portalu. Rozpętywanie fałszywej histerii, że to prawica zawłaszczyła referendum, to zakłamywanie rzeczywistości. Ciężko zmonopolizować coś, w co zaangażowało się wiele inicjatyw od lewicy do prawicy. Były tam apolityczna koalicja dzielnicowych komitetów – WWS, główna ogólnopolska partia opozycyjna – PiS i mniejsze prawicowe formacje. Był lewicowo-liberalny Ruch Palikota i szereg mniejszych inicjatyw społecznej lewicy. Wiemy kogo zabrakło. Nie było wśród nich stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska.

Wobec ostatecznego sukcesu Piotra Guziała, żal posła Kalisza jest zrozumiały, ale merytorycznie nieuzasadniony. Na początku potencjalnej prezydenckiej kampanii, szef DWP zaliczył spektakularne potknięcie. W swoim unikalnym stylu.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...