Śródmieście - polityczne centrum miasta

Sławomir Bielański    2013-07-11 16:08:30

W centralnej dzielnicy miasta stołecznego po wyborach samorządowych wyłonił się układ odpowiadający ówczesnemu układowi politycznemu w skali ogólnokrajowej. Dominującą pozycję otrzymała Platforma Obywatelska, na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a trzecie miejsce przypadło Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. W toku kadencji układ ten nieco się jednak zmienił. W Radzie Dzielnicy w następstwie secesji kilku polityków SLD powstał bowiem klub Ruchu Palikota.

Źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu

Wybory w 2010 roku  zdawały się powtarzać polityczny schemat, który miał miejsce w większości warszawskich dzielnic. Platforma zdobyła bezwzględną większość obejmując 13 z 25 mandatów. Wyraźnie straciło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając jedynie 7 miejsc w radzie. Sojusz Lewicy Demokratycznej utrzymał swój stan posiadania tworząc 5 osobowy klub radnych, przy czym co warte podkreślenia w jednym z okręgów wyborczych wyprzedził nawet partię Jarosława Kaczyńskiego.

Taki rozkład mandatów gwarantował rozgrywającą pozycję burmistrzowi Wojciechowi Bartelskiemu, który postawił wszystko na jedną kartę i ostro negocjował ewentualną koalicję z SLD. Liderzy lewicy upierali się przy dwuosobowej reprezentacji w zarządzie dzielnicy podczas gdy Bartelski był gotów oddać im tylko jedno miejsce w zarządzie. Ostatecznie do koalicji nie doszło, co burmistrzowi Bartelskiemu (kiedyś działaczowi UPR-u, znanemu z prawicowych poglądów) umożliwiło podjęcie kilku niepopularnych dla lewicy decyzji, jak choćby wypowiedzenie umowy z „Krytyką Polityczną”, która na preferencyjnych warunkach prowadziła klubokawiarnię „Nowy Wspaniały Świat”. Sam Bartelski stał się jedynym liderem i twarzą Platformy w Śródmieściu.

Do przewodnictwa w Platformie aspirują także szefowa lokalnego koła partii oraz przewodnicząca rady dzielnicy Agnieszka Girzyńska-Kierwińska, prywatnie żona wpływowego na Mazowszu polityka PO – Marcina Kierwińskiego (aktualnie posła na Sejm) oraz Marcin Rolnik – szef klubu radnych Platformy. Obciążeniem dla dwójki wymienionych jest fakt, iż w listopadzie ubiegłego roku znaleźli się na tzw. liście wstydu PO opublikowanej przez „Puls Biznesu”. Obydwoje są pracownikami Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji, finansowanej sowicie przez spółki skarbu państwa. Rolnik, który jest członkiem zarządu Fundacji zgodnie ze swoim oświadczeniem majątkowym zarobił blisko 250 tys. zł. Komentując takie praktyki jeden z polityków lewicy w rozmowie z nami ironizował: „Nic tak nie ubogaca jak działalność charytatywna”.

Z polityków PO warto wymienić jeszcze dwójkę radnych: Daniela Łagę i Agnieszkę Grudziąż. Pierwszy jest aktywnym radnym i społecznikiem, o którym śródmiejscy politycy mówią „młody zdolny z przyszłością”. Ten zagorzały kibic stołecznej Legii jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne oraz kwestie bezpieczeństwa mieszkańców. Agnieszka Grudziąż z kolei, znana jest raczej jako „żona swojego męża” Michała Grudziąża, który jest wpływowym politykiem PO.

Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak na Woli cierpi na brak silnego przywódcy. Słabym szefem struktur jest Piotr Kazimierczak, dyrektor w warszawskiej uczelni Vistula, tej samej w której rektorem jest b. wiceprezes NBP i komentator ekonomiczny prof. Krzysztof Rybiński. Z pewnością nie jest postacią formatu byłego lidera Michała Dworczaka, który został radnym m. st. Warszawy i nie jest przeciwnikiem godnym sprawnego polityka jakim jest burmistrz Bartelski. Z grona radnych PiS warto wymienić jeszcze Pawła Szefernakera, który nie ma co prawda większych związków ze Śródmieściem (przyjechał do Warszawy ze Szczecina i jak mówią sami politycy PiS radnym jest raczej z przypadku), ale jest blisko związany z partyjną „górą”. Jak donosiły media na jego ślubie zjawili się najważniejsi politycy tej partii. Najwięcej zawdzięcza swojemu protektorowi – Joachimowi Brudzińskiemu, któremu zawdzięcza m. in. pierwsze miejsce na liście w wyborach do rady dzielnicy.

Śródmiejska lewica doświadczyła w ostatnich latach największych przeobrażeń. Po ostatnich wyborach parlamentarnych klub SLD opuścili dzielnicowi liderzy partii zakładając lokalne koło Ruchu Palikota. W SLD pozostała tylko radna Lidia Kula, a secesję poprowadził popularny Przemysław Zając, ostro krytykując politykę finansową SLD. Z pewnością rozłamowcy tj. Przemysław Zając, Grzegorz Walkiewicz, Robert Stolarek, Jerzy Budzyn i miejski radny Marcin Rzońca liczyli, że przechodzą do partii zwycięskiej. Minęły jednak dwa lata i role się odwróciły. SLD w sondażach deklasuje RP, a rozłamowcy mają powody do obaw. Do SLD, które brutalnie atakowali w mediach, powrotu już nie mają. Liczą więc, że Ruch Palikota odrobi straty lub „zaskoczy” wreszcie Europa Plus. Mogą też ewentualnie myśleć o kolejnej zmianie barw. Coraz częściej mówi się o ich transferze do Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, dla której mogliby stać się cennym nabytkiem, równoważąc coraz bardziej wyraźne „odchylenie prawicowe” WWS.

Śródmieście jest jedną z tych dzielnic gdzie pozycja Platformy wydaje się niezagrożona. Samodzielne rządy rozpoznawalnego burmistrza i problemy personalno-organizacyjne w ugrupowaniach opozycyjnych sprzyjają PO. Przed władzami dzielnicy stoją jednak kolejne decyzje o cięciach wydatków publicznych. Pierwszym sygnałem były trudne decyzje dotyczące likwidacji części bibliotek publicznych oraz ograniczenia ich finansowania z dzielnicowej kasy. Kolejnym wyzwaniem mogą być cięcia środków finansowych przeznaczanych na szkoły, a Śródmieście ciągle słynie z elitarnych liceów. Głosy krytyczne pod adresem zarządu dzielnicy, a tym samym PO są też wynikiem specyficznie prowadzonej rewitalizacji Ogrodu Krasińskich, wobec której co raz organizowane są protesty mieszkańców. Z mniejszych problemów burmistrza warto przypomnieć także sprawę szkoły z ulicy Niecałej, o czym szeroko informowaliśmy na naszych łamach.

 

Źródła: własne, gazeta.pl, Puls Biznesu,

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...