Debata pełna emocji. Grochów wybiera

Adam Kielar    2014-11-06 15:09:53

W środowy wieczór w Klubokawiarni Kicia Kocia na Grochowie odbyła się debata kandydatów do Rady Dzielnicy Praga Południe. Momentami miała ona bardzo emocjonalny przebieg, głównie z powodu dużej aktywności publiczności. Nie zabrakło jednak ciekawych dyskusji i pomysłów.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele ośmiu z dziesięciu komitetów wyborczych. Reprezentantką Platformy Obywatelskiej była radna Marika Sztyber, która jednak dość szybko wyszła i zastąpiła ją Małgorzata Muśnicka. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Marek Borkowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej – radny Bartłomiej Wichniarz, Inicjatywę Mieszkańców Warszawy-Miasto Jest Nasze Paweł Skotarek, Komitet Wyborczy Andrzeja Rozenka Wojciech Ożdżeński, Kongres Nowej Prawicy Beata Bigos, Warszawską Wspólnotę Samorządową reprezentował Marek Zwierzyński, a Warszawę Społeczną Natalia Jungrav. Moderatorem debaty był Adam Rosiński, dziennikarz i grochowski działacz społeczny.

Adam Rosiński, fot. Polityka Warszawska

Reprywatyzacja

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji kandydatów, której każdy dokonał osobiście. Następnie prelegenci szybko przeszli do kolejnego punktu, którym była reprywatyzacja, między innymi w kontekście sprawy Jeziorka Gocławskiego. Radny Borkowski podkreślił, że na Pradze-Południe jest to duży problem, a sprawa Jeziorka to tylko jedna z wielu. Skrytykował też brak ustawy reprywatyzacyjnej (co zresztą w zasadzie uczynili wszyscy kandydaci). Z kolei radny Wichniarz przypomniał, że sprawa ta nie jest w gestii Rady Dzielnicy.

Zdecydowanie najostrzejszej wypowiedzi w tej części debaty udzieliła Natalia Jungrav. Kandydatka WS skrytykowała dotychczasową bierność polityków w tej sprawie. – Teraz, w okresie kampanii, nagle wszyscy się tym interesują. Co za zbieg okoliczności! – kpiła. Wezwała też do porozumienia ponad podziałami w sprawie reprywatyzacji. Wojciech Ożdżeński przypomniał, że Twój Ruch złożył ostatnio projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Dodał, że najprawdopodobniej sprawa Jeziorka Gocławskiego jest już „nie do odkręcenia”. Beata Bigos przekonywała, że konstytucja chroni własność i każdemu, komu bezprawnie została odebrana, należy ją zwrócić. Podkreśliła również, że jej partia będzie walczyć o ułatwienia w wykupie mieszkań komunalnych.

Paweł Skotarek uważa, że działania obecnych władz ws. reprywatyzacji są na zasadzie „od pożaru, do pożaru”. Jego zdaniem, niezbędny jest rzetelny audyt w Zarządzie Gospodarki Nieruchomościami. Miasto powinno też wyprzedawać swoje lokale w prywatne ręce. Zdaniem Marka Zwierzyńskiego z WWS, nie ma woli politycznej, by rozwiązać ten problem, gdyż koszty byłyby ogromne (rzędu nawet 25 mld zł). Kandydaci zgodzili się też, ze niezbędne jest uchwalanie przez Radę Warszawy planów zagospodarowania przestrzennego.

Po wystąpieniach kandydatów, głos zabierała także publiczność. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo dużą jej część stanowili… kandydaci w najbliższych wyborach. Dyskusja często przeradzała się w mało merytoryczne rzucanie hasłami i przekrzykiwanie się. Głos zabrał także burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski, który przekonywał, że miasto stara się bronić reprywatyzowanych terenów przed sądami. Dodał też, że miasto otrzyma z budżetu 300 mln złotych na radzenie sobie z reprywatyzacją. Ze strony publiczności de facto pytań w tej części było niewiele, częściej z ust gości padała bowiem krytyka lub wyrażenie swoich poglądów.

Stołówki, Praga-Płd czy Grochów, Rady Osiedli, Budżet Partycypacyjny

W dalszej części debaty zapanował lekki chaos. Ze strony sali zaczęły padać bardziej konkretne pytania, jednak było ich tyle, że kandydaci nie byli momentami w stanie odpowiedzieć na wszystkie.

Warto tu wspomnieć o pytaniu o stołówki w szkołach, które coraz częściej w Warszawie są przekazywane w prywatne ręce. Większość kandydatów zgodziła się, że powinny one pozostać zarządzane przez szkoły. Wyraźnie przeciwnego zdania była kandydatka KNP, która postulowała przekazanie szkół w ręce rodziców. Mieszkańcy krytykowali także w kwestii oświaty likwidację drugiego języka w szkołach.

Jednym z tematów, w sprawie którego również głos zabrali wszyscy dyskutanci była tocząca się od kilku już lat kwestia nazwy dzielnicy. Według wielu mieszkańców Grochowa, nazwa Praga-Południe jest sztuczna i ahistoryczna. Dominik Pucek, członek rady osiedla Grochów-Centrum oraz kandydat Partii Zieloni do Rady Warszawy, wraz z Rafałem Wodzickim, autorem bloga „Grochów nie Praga-Południe, Praga nie Praga-Północ” zorganizowali zbiórkę podpisów na rzecz walki z „zaprażaniem” Grochowa. Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem publiczności oraz kandydatów.

Pucek zadał też pytanie o to, czy i jak kandydaci zamierzają promować markę „Grochów”. Większość kandydatów przyznaje, że nie używa praktycznie nazwy Praga-Południe, ale niekoniecznie popiera zmianę, gdyż wiązała by się ona z wieloma problemami administracyjnymi. Radny Borkowski dodał też, że na przykład mieszkańcy Saskiej Kępy mogliby się temu sprzeciwić, na co przedstawiciel jednego z tamtejszych stowarzyszeń odpowiedział, że wprost przeciwnie.

Padły także pytania o aktywność obywatelską w dzielnicy, między innymi o zachęcenie do bardziej aktywnego udziału mieszkańców w Budżecie Partycypacyjnym (jego wysokość wszyscy dyskutanci delikatnie mówiąc skrytykowali). „Polityka Warszawska” zapytała też o Rady Osiedli, do których wybory w dzielnicy odbyły się latem i w których frekwencja nie przekroczyła w sumie 2 proc. Zdaniem większości dyskutantów niska aktywność obywatelska jest problemem, ale z drugiej strony nie można nikogo do niej przymuszać.

Brak kompetencji, Metro i Rondo Wiatraczna

Problemem, który przewijał się przez całą debatę były niewielkie kompetencji, jakie ma Rada Dzielnicy. Radny Wichniarz przypominał, że jest to głównie organ opiniujący, którego opinie w dodatku są niewiążące. Zdaniem Pawła Skotarka, złym pomysłem nie byłoby w takiej sytuacji przeniesienie części kompetencji na Rady Osiedli, które powinny być pierwszym stopniem samorządu i swoistą szkołą dla przyszłych radnych dzielnicy. Wezwał też do wzmocnienia roli konsultacji społecznych.

Nie zabrakło także pytań dotyczących metra na Grochów (i dalej na Gocław) lub tramwaju w tamtym kierunku. Zdecydowana większość uczestników stanęła po stronie budowy podziemnej kolejki, choć zdaniem Wojciecha Ożdżeńskiego nie są to koncepcje przeciwstawne. Dyskutanci poparli też pozostawienie bazarku przy Rondzie Wiatraczna, choć raczej po zmodernizowaniu. Bardzo oryginalny pomysł zgłosił radny Wichniarz, który chciałby, by przy Wiatracznej stanął… wiatrak. – Wiatrak na „Wiatraku” byłaby to ciekawa atrakcja turystyczna, element tożsamości Grochowa – przekonywał.

***

Debata w Klubokawiarni Kicia Kocia była na pewno ciekawa. Szkoda tylko, że od pewnego momentu zawładnął nią chaos i moderator Adam Rosiński musiał mocno lawirować pomiędzy trzymaniem się planu a żywiołowo reagującą publicznością. Niemniej jednak, uważam ją za udaną. Takich spotkań w dzielnicach trochę brakuje. Miejmy nadzieję, że będzie ich więcej.

Zdjęcia: Klubokawiarnia Kicia Kocia

Zobacz także:

Prezydenci, do debaty! WarszawaWybiera po raz trzeci

Kto w nowej Radzie Warszawy? Debata kandydatów

Szanse i zagrożenia niezależnych. Pierwsza debata #WarszawaWybiera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...