Praga i Białołęka – dwa światy. Jeden okręg wyborczy

Karol Szyszko    2014-10-27 07:59:03

Praga Północ i Białołęka – dwie dzielnice prawobrzeżnej Warszawy, których na pierwszy rzut oka nie łączny prawie nic, a jednak tworzą wspólny okręg wyborczy do Rady m.st. Warszawy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej przedwyborczej prasko-białołęckiej scenie politycznej.

Praga Północ jest dzielnicą z największą liczbą budynków komunalnych i największymi nakładami na opiekę społeczną, w której systematycznie ubywa mieszkańców. Białołęka z kolei jest młodą dzielnicą, z dynamicznie rozbudowującą się infrastrukturą mieszkaniową, której problemy są często wręcz abstrakcyjne z punktu widzenia Pragi. A jednak, Praga i Białołęka tworzą wspólny okręg wyborczy do Rady Warszawy i kandydaci w trakcie kampanii wyborczej muszą sprawnie pogodzić interesy obu dzielnic.

W okręgu nr 6 o mandat w Radzie Warszawy walczy 115 kandydatów z 12 komitetów wyborczych. Do obsadzenia jest 6 miejsc w Radzie Miasta. W poprzednich wyborach samorządowych zdecydowanie wygrała tu Platforma Obywatelska zdobywając ponad 37% głosów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując tylko 21,5%. Silne, szczególnie na Białołęce są lokalne ugrupowania, które w 2010 roku przebiły próg 5%. Mimo to, nie brały udziału w podziale mandatów. Mowa o Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej i Inicjatywie Mieszkańców Białołęki.

Podział mandatów w okręgu nr 6 wygląda obecnie następująco: PO: 3, PiS: 2, SLD: 1. W listopadzie może dojść do zmiany układu sił. Spośród 12 komitetów wyborczych, w walce o podział miejsc realną szansę ma tylko 7: PO, PiS, SLD, WWS, IMB, KWW A. Rozenka i KNP. Trzeba pamiętać, że nawet przekroczenie w okręgu progu 5% nie daje gwarancji wyboru do Rady Miasta. Mandatów dla swych reprezentantów mogą być pewne tylko dwa największe ugrupowania: PO i PiS. Platforma zapewne wygra w całym okręgu, natomiast otwarta pozostaje kwestia, ilu radnych wprowadzi. Zagrożony jest natomiast mandat SLD, który od dwóch kadencji sprawuje tu Sebastian Wierzbicki, obecny kandydat na Prezydenta m.st. Warszawy. Dobry wynik wyborczy WWS, KWW A. Rozenka lub KNP może pozbawić go miejsca w Radzie Warszawy.

Liderem listy PO jest obecny burmistrz Białołęki Piotr Jaworski. Na swojej stronie internetowej chwali się pozyskaniem środków na 11 nowych placówek oświatowych na Białołęce i oderwaniem od „lokalnych układów”. Z list PO startują również obecne radne: Dorota Zbińkowska i Aleksandra Gajewska. Liderem PiS został Zbigniew Cierpisz, od dwóch kadencji radny Warszawy. Niestety, trudno znaleźć o nim jakieś informacje w Internecie oprócz oficjalnej notki na witrynie Rady Warszawy. Drugie miejsce na liście PiS zajął Paweł Lisiecki, radny Pragi Północ. Lisiecki deklaruje, że za swoje priorytety uważa odblokowanie wykupu lokali komunalnych oraz przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Lider listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Dariusz Kacprzak zapowiada m.in. likwidację straży miejskiej oraz budowę Muzeum Historii Żołnierzy Wyklętych. Ciekawą postacią jest również kandydat Zielonych Marek Jasiński, działacz komitetu obrony lokatorów i barwna postać na samorządowej scenie Pragi. Na stronie Zielonych czytamy, że w Radzie Miasta chce się zająć przede wszystkim obroną lokatorów reprywatyzowanych kamienic, którym zagrażają eksmisje. Wcześniej zabiegał o miejsce na listach m.in. SLD i PiS. Mniej znanymi kandydatami są Paweł Miszczuk, prezes koła Nowej Prawicy na Białołęce oraz Robert Ostrowski, przedsiębiorca i dziennikarz, lider praskiego klubu Twojego Ruchu. Na razie nie jest o nich głośno, co nie wyklucza tego, iż mają szanse na przyzwoity wynik.

Wynik wyborczy na Pradze może okazać się nieprzewidywalny. Teoretycznie najsilniejsze są komitety dużych, ogólnopolskich partii politycznych. W rzeczywistości może okazać się, że będą musiały oddać część pola mniejszym, lokalnym graczom. Czy tak się stanie? Przekonamy się już 16 listopada.

 

Zobacz także:

Praski Kwartet

Opozycji pojedynek na spoty

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...