Burzliwa sesja na Białołęce

Karolina Wiśniewska    2014-10-18 14:05:51

Pierwsza w historii Białołęki, druga w Warszawie – inicjatywa uchwałodawcza na poziomie dzielnicowym. Stowarzyszenie kierowane przez Piotra Basińskiego razem z ponad 3-tysięczną grupą mieszkańców wniosło pomysł utworzenia szpitala. Choć wydawało się, że wszystko jest dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, posiedzenie rady dzielnicy przyniosło jednak wiele nieoczekiwanych zdarzeń.

Na środowe posiedzenie rady mieszkańcy stawili się bardzo licznie. Chcieli wspólnie złożyć podpisy pod pierwszą w historii Białołęki inicjatywą obywatelską i tym samym postawić przysłowiową kropkę nad „i” swoich kilkutygodniowych przygotowań. Inicjatywa dotyczy budowy szpitala, stanowi odpowiedź na lokalne potrzeby oraz postulaty mieszkańców. Jej głównym koordynatorem jest Inicjatywa Mieszkańców Białołęki na czele z liderem Piotrem Basińskim. – Na Białołęce mieszka według różnych danych szacunkowych 130 000 mieszkańców i z każdym rokiem przybywa nowych obywateli. Tak wielka dzielnica Warszawy nie ma jednak szpitala na swoim terenie – zwracają uwagę przedstawiciele stowarzyszenia.

Zgodnie z planem, sesja miała zacząć się o godzinie 17.00, jednak ze względu na brak kworum rozpoczęła się z ponad godzinnym opóźnieniem. Kiedy po kilkudziesięciu minutach oczekiwania zebrani mieszkańcy z ulgą powiedzieli sobie „nareszcie”, szybko okazało się, że to nie koniec problemów. Początkowo, jeden z radnych wystąpił z wnioskiem, aby inicjatywa mogła być złożona już na początku obrad. Propozycja nie uzyskała jednak aprobaty wśród pozostałych, w efekcie zgromadzeni musieli czekać cierpliwie na swoją kolej. 

– Kazano czekać zgromadzonym mieszkańcom 4,5h. Gdy już mogliśmy zabrać głos, Przewodniczący Rady Dzielnicy szukał sposobu, aby z przyczyn formalno-prawnych uniemożliwić takie działanie – informuje Mariola Olszewska, jedna z głównych koordynatorek całej akcji i członkini IMB. Ostatecznie, ok. godz. 23.00 inicjatywę udało się złożyć. – Mieszkańcy byli oburzeni stanowiskiem Władz Dzielnicy i to w jaki sposób potraktowano pomysłodawców samego projektu – dodaje.

Na sesji obecni byli również przedstawiciele innych ugrupowań, m.in. Wola Zmian czy warszawskich Zielonych. Podobnie, jak sami mieszkańcy, nie kryli zdziwienia i oburzenia zaistniałą sytuacją. 

 

Szczegółowe informacje na temat samego projektu znaleźć można na stronie stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Białołęki. Działacze postulują o wybudowanie Szpitala (Centrum Zdrowia), w centrum dzielnicy. – Sugerowaną lokalizacją jest okolica ulic Kupieckiej i Spedycyjnej, co podyktowane jest możliwością pozyskania gruntów pod inwestycję – czytamy w planie.

Ramowe założenia zostały opracowane przez liczne grono ekspertów, m.in. lekarzy i byłych dyrektorów szpitali. Ci jednak nie zdołali przedstawić swojej opinii podczas środowej Rady Dzielnicy. – Nikt nie mógł zabrać głosu, choć zaprosiliśmy eksperta, aby mogły wyjaśnić wszelkie wątpliwości i pytania Burmistrza. Niestety Burmistrz nie chciał słuchać nikogo ani mieszkańców, ani ekspertów. Zadawał pytania o paragrafy i ustawy – przekonuje Mariola Olszewska (IMB). 

Zgodnie z założeniami, Szpital – Centrum Zdrowia na Białołęce zawierać ma: Przyszpitalną Przychodnię Specjalistyczną, połączoną z Dziennym Oddziałem Szybkiej Diagnostyki; Dzienne oddziały: Chirurgii Jednego Dnia, Rehabilitacji, Leczenia Bólu; Oddział Pierwszej Pomocy z Izbą Przyjęć, Szpitalnym Oddziałem Intensywnej Terapii i Specjalistycznymi Zespołami wyjazdowymi: Oddział Zabiegowy i Zachowawczy; Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Neonatologiczny, Pediatryczny; Blok Operacyjny; Dział Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej (RTG, USG, tomograf komputerowy, ewentualnie rezonans magnetyczny). 

– Mamy nadzieję, że działania zjednoczą Radę. Ma ona bowiem niepowtarzalna okazję zapisania się pozytywnie w dziejach Dzielnicy. Chcemy, aby szpital połączył wszystkich radnych bez względu na przynależność polityczną – podsumowują działacze IMB. 

 

Źródła: https://facebook.com/InicjatywaMieszkancowBialoleki

 

ZOBACZ TAKŻE:

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki z petycją do ZTM

Inicjatywa Mieszkańców chce Warszawy na 100 procent

Kanalizacja potrzebna od zaraz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...