Piotr Guział przywróci warszawskie "Korty"?

Jacek Baliński    2014-10-04 13:53:08

Kilka dni po zniszczeniu „Kortów”, kultowego miejsca warszawskich skejtów, w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbyło się spotkanie burmistrza Piotra Guziała z deskorolkowcami. Dyskusja miała na celu omówienie przyszłości terenu za Kopą Cwila oraz ustalenia ewentualnych nowych lokalizacji kolejnych skateparków.

W sali im. J.U. Niemcewicza zebrało się około 150 osób, z czego dużą część stanowili skejci. Na wstępie Piotr Guział przypomniał przyczyny likwidacji „Kortów”, tj. narastające protesty ze strony mieszkańców oraz fakt, że były one użytkowane bez uzyskania odpowiednich pozwoleń. Dodał, że to nie on podjął ostateczną decyzję, którą uważa za karygodną, zwłaszcza, że zapadła ona bez konsultacji z najbardziej zainteresowanymi. – Do końca broniłem waszych racji, co wynika chociażby z moich pism do spółdzielni „Techniczna”. Chciałbym sprawić, by Ursynów był nazywany skejtową stolicą Polski – przekonywał.

W dalszej części kandydat WWS-u na prezydenta Warszawy przedstawił kilka pomysłów, które padły podczas czwartkowego spotkania z kilkoma najbardziej aktywnymi użytkownikami „Kortów”. Jednym z nich jest odbudowanie skateparku (choć sami skejci wolą w tym przypadku nazwę DIY) w tym samym miejscu, ale pod kilkoma warunkami, m.in. ogrodzenie terenu czy ustalenie godzin, kiedy można jeździć. – Jest to o tyle trudne do zrealizowania, że konieczna jest zgoda spółdzielni, która sprzeciwia się temu i nie chce uczestniczyć w dyskusji – mówił Guział. Na sali rzeczywiście było bodaj tylko dwoje mieszkańców osiedli w okolicy „Kortów”. Paradoksalnie jednak, wyrazili one pełne poparcie dla środowiska skejtów i dodali, że sąsiedzi w rozmowach z nimi również nie mieli nic przeciwko inicjatywie młodych ludzi.

Jeśli jednak nie uda się przywrócić „Kortów” w pierwotnej lokalizacji, Guział obiecał udostępnienie deskorolkowcom nowego, w pełni legalnego miejsca. Wśród propozycji padły: wiadukt Doliny Służewieckiej, teren niedaleko Górki Kazurki oraz Olkówek. – Jestem otwarty również na inne miejsca. Budowę w całości sfinansuje Urząd, pozwalając skejtom na dowolność w stawianiu przeszkód – dodał burmistrz. Realizacja takiego przedsięwzięcia zajmie kilka miesięcy, dlatego Guział – w ramach zadośćuczynienia – zezwolił na jazdę na deskorolkach już od najbliższego poniedziałku przed Urzędem Dzielnicy Ursynów (poza godzinami pracy).

Na koniec głos zabrali również skejci, wyraźnie zawiedzeni nieobecnością osób ze spółdzielni. – Podtrzymujemy nasze postulaty z czwartku. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby „Korty” wróciły tam, gdzie były jeszcze tydzień temu – tłumaczyli. Na sali pojawili się też "przejęci" sprawą kandydaci na radnych, którzy próbowali na krzywdzie deskorolkowców uciułać kilka dodatkowych głosów, wyraźnie zapominając, że to nie wiec wyborczy. Gromkim śmiechem skejtów zostało skwitowano także krótkie przedstawienie ignorancji i niewiedzy pewnej dziennikarki, mającej jakoby misję pilnować całej sytuacji. Zadziwiające, że osoby postronne wiedzą „lepiej”, czego potrzeba deskorolkowcom, niż oni sami…

Dłużące się spotkanie przyniosło kilka deklaracji i postanowień. Piotr Guział zobowiązał się zorganizować w ciągu dwóch tygodni spotkanie skejtów z prezesem spółdzielni „Techniczna” i mieszkańcami okolic „Kortów”. W razie ich nieobecności, uzna wszelkie skargi za niewiążące. Deskorolkowcy w najbliższych dniach mają z kolei złożyć na ręce burmistrza petycję w sprawie przywrócenia ich miejsca (w Internecie zebrali już ponad tysiąc podpisów). Na koniec Guział uroczyście podpisał list intencyjny, w którym potwierdził swoją wolę współpracy ze skjetami. Miejmy nadzieję, że całą sprawę – po fatalnym początku – uda się doprowadzić do rozwiązania satysfakcjonującego tak deskorolkowców, jak i mieszkańców.

Zdjęcia: Szymon Starnawski

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział kontra warszawscy skejci

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...