Stowarzyszenie KoLiber chce „pogonić bolszewików z samorządu”

Adam Kielar    2014-10-02 15:01:38

We wtorkowy wieczór w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia KoLiber odbyła się konferencja, na której zainaugurowany został projekt „Pogońmy bolszewików z samorządu”. Akcja ma na celu honorować samorządowców walczących z pozostałościami komunistycznego systemu w przestrzeni publicznej oraz ganić tych, którzy bronią reliktów komunizmu.

W konferencji wzięli udział: wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johann (PiS), wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki, przewodniczący stowarzyszenia KoLiber Adam Kondrakiewicz oraz Piotr Mazurek – wiceprezes stowarzyszenia oraz główny koordynator akcji „Goń z pomnika bolszewika”.

Na początku spotkania Adam Kondrakiewicz krótko przypomniał cele, jakie przyświecają organizacji kończącej w tym roku już 15 lat. – Łączymy ludzi o poglądach konserwatywno-liberalnych, czyli takich, którzy są zwolennikami wolnego rynku i tradycyjnych wartości – mówił. Dodał także, iż celem stowarzyszenia jest kształcenie elit, nie tylko politycznych, ale również biznesowych i naukowych.

Kondrakiewicz przypomniał również, że „nie można uczyć patriotyzmu, bez uczenia historii”. Dlatego właśnie KoLiber organizuje takie akcje, jak „Goń z pomnika bolszewika”. – Dla mnie jest niezrozumiałe, że niektórzy politycy mówią, że trzeba dbać o Polskę, jej historię i tradycję, a z drugiej strony czci się agresorów. Stąd też nasza konferencja, gdyż wiemy, jakie trudności można spotkać, próbując walczyć o usunięci komunistycznych symboli z przestrzeni publicznej – podkreślił.

Piotr Mazurek przedstawił w skrócie dotychczasowe sukcesy stowarzyszenia. – Od dwóch i pół roku prowadzimy akcję „Goń z pomnika bolszewika”. W jej ramach nasze oddziały oraz centrala podejmowały różne interwencje dotyczące konkretnych miejsc, związanych z komunizmem, które gloryfikują funkcjonariuszy sowieckiego okupanta, jak i członków polskiego systemu komunistycznego – przypomniał. Wspomniał także o kilku dużych sukcesach stowarzyszenia, takich jak powstrzymanie w 2012 roku publicznego finansowania przez województwo Podkarpackie obchodów rocznicy śmierci Karola Świerczewskiego ps. Walter. – Gdyby nie społeczne protesty, prawdopodobnie gen. Świerczewski byłby upamiętniany za publiczne pieniądze.

Mazurek wyjaśnił też, skąd pomysł na nową akcję. – W polskich samorządach niestety dominują ludzie, których temat dekomunizacji nie interesuje albo też tacy, którzy bronią komunistycznych symboli – przekonywał. Podkreślił, że sprawa dotyczy samorządowców ze wszystkich stron sceny politycznej. Akcja Stowarzyszenia ma pokazywać, czy i jak samorządowcy zajmują się tą sprawą. – Chcemy podsumować mijający czas w samorządzie, chcemy nagrodzić tych niewielu samorządowców, którzy podejmowali walkę o dekomunizację przestrzeni publicznej i o upamiętnienie rzeczywistych bohaterów naszej historii. Chcemy także stworzyć specjalną ankietę dla aspirujących kandydatów – zapowiedział Mazurek. Ponadto, KoLiber chce stworzyć listę samorządowców, którzy byli „przyjaźni bolszewickim reliktom”. Jednocześnie zaprosił wszystkich kandydatów do podpisania deklaracji, niezależnie od tego, jaką opcję reprezentują.

fot. Polityka Warszawska

Dr Kawęcki przedstawił genezę pochodzenia wielu nazw ulic, skwerów czy pomników, które w opinii zwolenników dekomunizacji powinny zostać zmienione lub usunięte. Wskazał na kilka głównych źródeł takich patronów, którzy do dziś pozostają w przestrzeni publicznej. – Do niedawna istniały jeszcze ulice Bieruta, Róży Luksemburg czy Karola Marksa. Jednak dużo częściej istnieją miejsca, upamiętnione imionami lokalnych działaczy komunistycznych – mówił historyk. Wskazał tu między innymi na liceum im. Lucjana Szenwalda w Dąbrowie Górniczej.  – Podobnie często patronami są tzw. Dąbrowszczacy. To byli „ludzie bez ojczyzny, bezwzględni najemnicy Stalina – przypominał wiceprezes Prawicy RP.

Zdaniem Kawęckiego, problemem jest także ciągle panujące przekonanie, że wejście wojsk sowieckich do Polski w 1944 roku było wyzwoleniem. Tymczasem, zdaniem Kawęckiego, była to kontynuacja polityki ZSRS z 1920 i 1939 roku. – Przecież sam Mołotow mówił, że celem sowietów jest zniszczenie „bękarta wersalskiego”, jakim jest niepodległa Polska – przypominał. Wyliczał także, ilu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych, a ilu wywiezionych w głąb ZSRS w latach 1940-41 i 1944-45.

Radna Olga Johann podkreśliła z kolei, że innym problemem, obecnym również w Warszawie jest fakt, że ludziom „wbito do głów”, iż zmiana nazwy ulicy wymaga ogromnych kosztów. – Według mnie 80 proc. ludzi, gdyby nie musiało ponieść kosztów, macnęłoby na takie sprawy ręką, gdyż nie sprawiałoby to im większej różnicy – mówiła radna. Jej zdaniem najlepszą metodą byłoby zwolnienie mieszkańców z kosztów takich zmian. – Jest problem wyliczenia kosztów, ale moim zdaniem nie są one wstrząsające, myślę, że gdyby odbyło się kilka przetargów mniej, to w Warszawie pieniądze by się znalazły – przekonywała Johann. Dodała jednak, że byłoby to możliwe przy przychylności władz stolicy, a jej póki co nie ma.

Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy uważa, że w kwestii nazewnictwa nowych ulic warto pamiętać nie tylko o bohaterach walki o wolność Polski, ale także o wielu często zapomnianych polskich artystach, którzy na przykład zostali zmuszeni do emigracji po wojnie i pamięć w kraju o nich zanikła. – Im się to należy. Trzeba tylko szybko składać wnioski tam ,gdzie powstają nowe ulice – przekonywała radna.

Konferencja zakończyła się symbolicznym podpisaniem deklaracji KoLibra przez radną Johann, dra Kawęckiego oraz prezesa Kondrakiewicza. Uczynili to, gdyż wszyscy troje startują w najbliższych wyborach samorządowych. Działacze KoLibra podziękowali też radnej Johann i drowi Kawęckiemu za wielokrotne wsparcie ich walki o dekomunizację przestrzeni publicznej.

Zdjęcie główne: Fanpage „Goń z pomnika bolszewika”

Zdjęcia: Fanpage Stowarzyszenia "KoLiber"

Zobacz także:

Kto wykona pomnik Pileckiego?

Muzeum Historii Polski – nadal tylko w planach

Protestują przeciwko "czterem śpiącym"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...