Piotr Guział kontra warszawscy skejci

Jacek Baliński    2014-09-30 18:01:08

„W ramach pilotażowego programu na Kopie Cwila zainstalowaliśmy latarnie solarne” – pochwalił się w poniedziałek na swoim fanpage’u Piotr Guział. Szybko jednak okazało się, że w tym samym czasie zlikwidowano kultowe dla warszawskich skejtów miejsce, nazywane przez nich „Kortami”. W Internecie rozgorzała dyskusja, a deskorolkowcy deklarują, że kandydat WWS nie ma co liczyć na ich głosy w nadchodzących wyborach.

Korty istniały za ursynowską Kopą Cwila od 2009 roku i zostały zbudowane własnymi siłami przez grupę zapaleńców. Przez sześć lat były miejscem spotkań nie tylko warszawskich skejtów i zdążyły obrosnąć legendą. Przychodzili tutaj różni ludzie: od nastoletnich adeptów do 35-letnich wyjadaczy, dla których deskorolka jest formą relaksu po pracy. – Nikt nie podjął z nami rozmów na temat przyszłości Kortów – mówią „Polityce Warszawskiej” aktywni skejci i założyciele fanpage’a „NIE głosuję na Piotra Guziała”. Strona ta w jeden dzień uzbierała blisko 2 tys. sympatyków, którzy całą winą za zaistniałą sytuację obarczają obecnego burmistrza Ursynowa.

Guział odpiera zarzuty, twierdząc, że decyzję podjął jego zastępca bez konsultacji z nim. – Wszystkie decyzje w samorządzie należy wyjaśniać poprzez dialog, dlatego żałuję, że wyburzono Korty bez rozmów z najbardziej zainteresowanymi. Nawet gdyby na takim spotkaniu zostałaby zatwierdzona likwidacja tego miejsca (o takim zamiarze informowaliśmy półtora roku temu), środowisko deskorolkowców przynajmniej wiedziałoby, że jest traktowane przez nas poważnie – mówi w rozmowie z „PW”. Oficjalnym powodem zamknięcia Kortów były protesty okolicznych mieszkańców, którzy od lat skarżyli się na hałas oraz odbywające się tam libacje alkoholowe. – Nie twierdzę, że to deskorolkowcy pili alkohol, uważam ich za bardzo ciekawych ludzi, niemniej teren za Kopą Cwila był otwarty i wieczorami zbierały się tam różne osoby – wyjaśnia Guział.

Skejci przekonują, że robili wszystko, by ich miejsce było w jak najlepszym stanie. – Odkąd się tam wprowadziliśmy, utrzymywaliśmy porządek – tłumaczą. Użytkownicy Kortów najbardziej cenili to miejsce za klimat, który osiągnęli dzięki własnej inicjatywie oraz własnej pracy, sami budując przeszkody i finansując je z własnych środków. Korty były samowolą budowlaną, czego deskorolkowcy nie kryją, ale powstały na terenie w żaden sposób niezagospodarowanym i w miejscu wystarczająco dalekim od budynków mieszkalnych. – Przez kilka lat tolerowaliśmy to, ale w końcu racje mieszkańców przeważyły. Szkoda, bo jestem zdania, że Korty, po odpowiedniej modernizacji, można było zachować – zaznacza Guział. Zauważa przy tym, że za jego kadencji powstał nowoczesny skatepark w Parku Przy Bażantarni, za którego koncepcję odpowiadali sami deskorolkowcy.

W Warszawie znajduje się jeszcze jedno podobne miejsce, stworzone przez skejtów od podstaw bez niczyjej pomocy. Pomysłodawcy Powiśle DIY przyznają, że do tej pory nie natrafili na żadne trudności, ale dodają, że w każdej chwili mogą się spodziewać decyzji Ratusza o zakazie użytkowania od lat opustoszałych arkad pod Mostem Poniatowskim. – Miejsca takie jak nasze czy Korty inspirują młodych ludzi i dodają miastu kolorytu, będąc opozycją dla biurowców i pogoni za pieniędzmi. Pokazujemy, że można zrobić coś dla samej idei, bez celów zarobkowych – wyliczają. Guział zdaje się rozumieć racje deskorolkowców: – Mam świadomość, że z deską związane są kultura bycia, pewne obyczaje, naturalność – mówi.

Faktem jednak jest, że niezwykle ważne dla warszawskich skejtów miejsce zostało bezmyślnie zrównane z ziemią. W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, na którym ma zostać omówiona przyszłość skateparków w Warszawie. Guział jest przekonany, że uda się znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony. Użytkownicy Kortów uważają jednak, że nic im nie zastąpi tego miejsca, a jego odbudowa nie jest możliwa.

 

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Niedlaguzialaaa?fref=ts

ZOBACZ TAKŻE:

Tor Dynasy wróci do łask?

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ustrój Warszawy
2017-03-27 20:08:23
Poniedziałek 27 marca to nie tylko piękna, wiosenna pogoda. To także kilka ba...
Ustrój Warszawy
2017-03-25 16:17:41
Można powiedzieć – wreszcie, lub z drugiej strony zapytać, czemu dopiero te...
Rozmaitości
2017-03-23 07:56:54
Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w przyszł...
Rozmaitości
2017-03-20 18:59:01
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zmianami w ustawie o partnerstwie publiczno-pry...
BLOGI
2017-03-16 07:28:08
O czym dzisiaj? Trochę o tym co ostatnio się dzieje – o dalszym zamieszaniu ...
Ustrój Warszawy
2017-03-14 21:56:14
Jak można było się spodziewać, nie brakowało emocji w czasie zwołanej na w...
Praga Południe
2017-03-10 17:18:43
We wtorek 7 marca, Sąd Rejonowy nakazał wstrzymanie zrzutu ścieków do Kanał...
Ustrój Warszawy
2017-03-09 18:00:14
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera podjął decyzję o unieważnieniu decyzji...
BLOGI
2017-03-09 07:53:57
Partie polityczne, przynajmniej w założeniu, powinny reprezentować jakieś id...
Ratusz
2017-03-08 07:42:32
Według raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do którego udało się dotr...