Nowy samorząd Nowej Prawicy

Karolina Wiśniewska    2014-09-19 15:29:24

Polityczna mapa wyborcza z każdym dniem staje się coraz bardziej szczegółowa i aktualna. Dziś pojawił się na niej kolejny podmiot: Nowa Prawica. Przedstawiciele partii – w tym prezes Janusz Korwin-Mikke – zapowiedzieli budowę wolnościowego samorządu, oficjalnie zainaugurowali swoją kampanię i zaprezentowali hasło wyborcze.

Reprezentanci partii Janusza Korwin-Mikkego – zarówno na dzisiejszym spotkaniu, jak i w całej kampanii – zdecydowali się postawić na... nowość. Hasło „nowy” zostało bowiem mocno podkreślone i wymienione przez wszystkie przypadki, co biorąc pod uwagę nazwę samej partii, nie budzi dużego zaskoczenia. „Nowa Prawica – nowy samorząd” – tak brzmi przewodnie hasło kampanii wyborczej, którego ogłoszenie było głównym punktem konferencji zorganizowanej dziś o godz. 12.00 w siedzibie partii na ul. Wilczej.

Początek konferencji okazał się lekko zaskakujący. Kiedy szef sztabu wyborczego oświadczył, iż celem partii jest zdobycie 100 posłów w sejmie, można było odnieść wrażenie, że dryfujemy na nieco innych (niż lokalny) poziomach władzy. – Ale to cel dopiero na przyszły rok. Chcemy zmienić kraj, a zmiany te planujemy rozpocząć właśnie w samorządzie – dodał szybko Arkadiusz Oziębło, po czym przywrócono spotkaniu właściwe – samorządowe proporcje.

Nowy, czyli jaki?

Na pytanie „jaki” ma być ów nowy samorząd partii Janusza Korwin-Mikkego, działacze bez chwili zawahania odpowiadają – lepszy! Pozostawiając jednak wartościowanie nieco z boku, warto przyjrzeć się kluczowym tezom programu wyborczego, który – jak podkreślił Arkadiusz Oziębło – partia posiada, wbrew niektórym zarzutom pojawiającym się w opinii publicznej.

– Naszym głównym celem jest brak deficytu budżetowego. Nie chcemy, aby samorządy wydawały więcej pieniędzy niż są w stanie ściągnąć od obywateli – mówił A.Oziębło. Aby tego dokonać, partia planuje przenieść niektóre zadania zlecone, w tym np. oświatę w ręce stowarzyszeń rodziców czy fundacji. – Rodzice mają największą motywację do tego, aby ich dzieci miały wysoki poziom nauczania w szkołach – dodał. Kolejnym założeniem Nowej Prawicy jest sprywatyzowanie mienia komunalnego. Dzięki temu ograniczymy korupcję i zwiększymy poziom konkurencji na rynku usług komunalnych – oświadczają działacze. – Dążyć będziemy także do tego, aby sprzedać mieszkania komunalne lokatorom, którzy zajmą się nimi zdecydowanie lepiej niż władze samorządowe – podkreślili.

Zaprezentowane dzisiaj hasła mają być wspólne dla wszystkich samorządów. Kolejne będą systematycznie dodawane przez kandydatów startujących w poszczególnych gminach, powiatach czy województwach, bo każde – jak podkreślają politycy NP – ze względu na swoją specyfikę i problemy powinno być traktowano nieco inaczej.

Intencje ważniejsze niż doświadczenie?

Nowa Prawica wystawi w nadchodzących wyborach około 4 tys. kandydatów, w tym blisko 50 z nich to pretendenci na urząd prezydentów miast. Wielu z nich nie ma dużego samorządowego doświadczenia, co często bywa też przedmiotem krytyki konkurentów. – Zgodzę się tym – oświadczył Konrad Berkowicz, kandydat na prezydenta Krakowa. – Jednak nie traktuję tego jako naszą słabość. Kandydaci innych dużych partii politycznych mają doświadczenie, ale co z tego, skoro nie mają zwyczajnej chęci do pracy i działania – pytał. Berkowicz dodał, że kandydaci Nowej Prawicy mają dobre intencje i potrzebę pracy w samorządzie, a to – jak przekonywał – jest znacznie ważniejsze niż doświadczenie.

Dzisiejsza konferencja była pierwszym, inaugurującym kampanię samorządową spotkaniem. Inne, w tym także typowo „warszawskie” eventy z pewnością będą miały miejsce w niedalekiej przyszłości – mówi nam Magdalena Papierz z biura prasowego partii. Na razie oficjalnie znamy jedynie nazwisko kandydata na prezydenta stolicy – Jacka Wilka, którego zabrakło na konferencji. Pozostali kandydaci – do Rady Warszawy oraz rad poszczególnych dzielnic zostaną ogłoszeni wkrótce, a my z pewnością bacznie będziemy się im przyglądać. 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska.pl 

ZOBACZ TAKŻE:

Korwin-Mikke jest jak wirus, a wynik wyborów w Warszawie pozostaje otwarty

Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Jacek Wilk (Nowa Prawica)

Nowa Prawica o absurdach UE

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...