Platforma zgłasza gotowość do wyborów

Karolina Wiśniewska    2014-09-09 08:00:03

W minioną sobotę Rada Powiatu PO RP zatwierdziła listy kandydatów do Rady Warszawy oraz rad poszczególnych dzielnic. Oficjalną zgodę partii na kandydowanie otrzymała także obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Platforma w składzie praktycznie niezmienionym w stosunku do poprzednich wyborów rozpoczyna zatem walkę o stolicę.

Kandydaci dobrze znani

Najkrócej komentując decyzję podjęte w wyniku sobotniego posiedzenia Rady Powiatu PO, można uznać, że obyło się bez zaskoczenia. Na listach do Rady Warszawy (w szczególności na ich pierwszych miejscach) dominują dobrze znani kandydaci, których mogliśmy obserwować jako radnych na czwartkowych posiedzeniach w Pałacu Kultury przez ostatnie cztery lata.

W ten oto sposób, na Śródmieściu i Ochocie listę otwierać będzie przewodnicząca Rady Miasta – Ewa Malinowska-Grupinska, na Pradze Południe – Paweł Lech, a na Mokotowie – Jarosław Szostakowski (szef klubu radnych PO). Wolskim liderem PO pozostał Marcin Hoffman, na Bielanach i Żoliborzu – Piotr Mazurek, na Białołęce i Pradze Pólnoc  Piotr Jaworski, a w okręgu nr 7 łączącym aż cztery dzielnice: Targówek, Rembertów, Wawer i Wesoła – Ewa Masny. Na Ursynowie i Wilanowie liderką listy jest Zofia Trębicka, w ostatnim okręgu zaś (Bemowo, Ursus, Włochy) – Maria Łukasiewicz.

Przytoczone nazwiska tzw. „jedynek” pokazują, że Platforma Obywatelska planuje wprowadzić do nowej kadencji Rady Warszawy skład praktycznie niezmieniony. – Uważamy, że minione cztery lata byłe sukcesem, który jest efektem dobrej współpracy klubu Platformy w Radzie Miasta, ale także współpracy z Panią Prezydent – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” przewodniczący Jarosław Szostakowski. – W związku z tym, uważamy, że dokonywanie rewolucji na naszych listach nie byłoby dobrym pomysłem – dodaje.

Listy PO muszą zostać zatwierdzone jeszcze przez Radę Mazowiecką, co nastąpi w przyszły weekend i najprawdopodobniej okaże się jedynie formalnością.

Program i kampania w październiku

Oprócz nazwisk działaczy, którzy zasilą partyjne listy, politycy Platformy ustalili także najważniejsze założenia programowe. Wyborcy oficjalnie poznają je na początku października. Politycy już dziś deklarują jednak, że chcieliby, aby kontynuowano realizację rozpoczętych inwestycji, jak chociażby metro. Działacze zamierzają wnieść także wiele nowych punktów, m.in. zadbać o sprawy związane z edukacją i budową przedszkoli. O szczegółach na razie jednak opowiadają niechętnie twierdząc, że na wszystko przyjdzie czas już niebawem. Na początku października – zgodnie z zapowiedziami – tempa nabierze też kampania samorządowa.

Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci?

Decyzją najbardziej podkreślaną – choć od dawna także najbardziej spodziewaną – jest kandydatura Hanny Gronkiewicz-Waltz na Prezydenta m.st. Warszawy. Rada Powiatu oficjalnie zatwierdziła to, o czym obecna prezydent informuje już od kilku tygodniu. Wiceprzewodnicząca PO nie zamierza rozstawać się z Ratuszem i przystępuje do walki o kolejną, trzecią już kadencję. W wyścigu tym wiceprzewodnicząca PO uzyskała już poparcie niektórych aktorów politycznych, w tym Polskiego Stronnictwa Ludowego, o czym informowaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”.

– Pani Prezydent ma szansę wygrać w I turze – prognozuje radny Jarosław Szostakowski – choć wymagać to będzie dużo pracy. Zarówno od niej samej, jak i od nas radnych – dodaje. Nie da się ukryć, że dotychczasowe sondaże wyborcze są bardzo przychylne wobec kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wiceprzewodnicząca PO osiąga około 50 proc. poparcie, co faktycznie daje jej szanse na wygraną w I turze. Ostateczny wynik zależeć będzie jednak od kampanii, a także politycznych nastrojów przedwyborczych. Te zaś, jak doskonale wiemy, bywają nieprzewidywalne. 

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/PlatformaObywatelskaWarszawa

 

ZOBACZ TAKŻE:

Samorządowcy na start!

SLD rozpoczyna bój o samorządy

Do trzech kadencji sztuka?

Pierwszy sondaż polityczny i jego polityczne znaczenie

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...