Fiasko rozmów SLD i TR

Karolina Wiśniewska    2014-09-04 11:53:13

Pomimo oficjalnej deklaracji Leszka Millera i Janusza Palikota o niepodejmowaniu koalicji samorządowej, stołeczne struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Twojego Ruchu nadal prowadziły intensywne rozmowy. Szansa warszawskiego porozumienia na lewicy oraz wspólnych list wydawała się nawet całkiem realna. Do wczoraj. Obydwa ugrupowania zakończyły negocjacje, nie widząc możliwości współpracy.

W politycznym związku dwóch największych partii lewicowych na brak emocji nie musimy narzekać. Z jednej strony – sprzeczki i ostre wymiany zdań, z drugiej zaś – ciągłe poszukiwanie kompromisu. Leszek Miller, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz szef Twojego Ruchu Janusz Palikot jeszcze nie tak dawno podejmowali próby współpracy swoich środowisk. I choć zawarte na początku lipca „Porozumienie 61” – zgodnie z ich retoryką – miało być jedynie działaniem na rzecz wyjaśnienia afery taśmowej, wielu obserwatorów sceny politycznej widziało w nim początki samorządowej koalicji. Ostatecznie nie udało się jednak znaleźć kompromisu. Leszek Miller postanowił jednoczyć lewą stronę sceny politycznej pod hasłem „SLD-Lewica Razem”. Na nazwę faworyzującą Sojusz, a bagatelizującą Twój Ruch nie zgodził się za to Janusz Palikot. – Koalicji nie będzie – usłyszeliśmy ostatecznie w połowie sierpnia.

W wielu miastach Polski, w tym także w Warszawie, między ugrupowaniami nadal toczyły się rozmowy w sprawie wspólnych list. Nasze źródła w strukturach obu partii wskazywały wielokrotnie, że porozumienie jest już „prawie” zawarte. Ostatecznie jednak, zasada o tym, iż „prawie” dalece odbiega od „na pewno”, a rozmowy szefów warszawskich struktur – podobnie jak krajowych przywódców – zakończyły się fiaskiem.


– SLD podeszło do tego porozumienia bardzo nieżyczliwie – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” Marcin Rzońca (TR). – Rozmowy zaczęli od słów „Możemy wam dać” i zaoferowali bardzo niewielką ilość miejsc na listach – dodaje. Zgodnie ze słowami radnego Rzońcy, stołeczny Twój Ruch, idąc za liderem partii Januszem Palikotem, proponował zasadę: 30-30-30, tj. 30 miejsc dla Twojego Ruchu, 30 dla Sojuszu i 30 dla innych partnerów lewicy. – SLD nie przystało na te warunki. Początkowo mówiło ustami Leszka Millera: „Oddajemy połowę miejsc” i oferowało wariant 50 na 50. W efekcie zaproponowali nam tylko 10 procent – przekonuje radny Rzońca. Dodaje też, że Sojusz pragnie budować porozumienie na własnych warunkach. – Chce być uzurpatorem i hegemonem praw do lewicy, a na takie rozwiązania nie ma naszej zgody – podsumowuje.

Zupełnie inną ocenę sytuacji prezentuje wiceprzewodniczący Rady Warszawy, Sebastian Wierzbicki (SLD). – Oczekiwania Twojego Ruchu były zbyt duże, głównie jeżeli chodzi o liczbę pierwszych miejsc na listach – tłumaczy. – TR ma kilku radnych w całej Warszawie i 2 proc. w sondażach. Podczas negocjacji zachowywali się tak, jakby byli równorzędnym partnerem, a nie są – dodaje. 

Główny spór między partiami rozegrał się o dzielnicę Śródmieście, gdzie – zgodnie z opinią S. Wierzbickiego – TR domagał się pierwszego miejsca na liście do Rady Warszawy i trzech „jedynek” do Rady Dzielnicy. Sojusz nie chciał zgodzić się na takie warunki. 

Próby stworzenia wspólnej lewicy w Warszawie spełzły na niczym. Po raz kolejny pokazuje to, że polityka stołeczna do złudzenia przypomina polityczne rozgrywki, jakie obserwujemy w skali kraju.. Zdaniem wielu ekspertów, próba koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Twojego Ruchu od początku była nieprzemyślanym posunięciem. Twierdzi tak m.in. dr Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Myślę, że perspektywa wspólnego startu tych partii byłaby (biorąc pod uwagę uwarunkowania socjopolityczne) absurdem – przekonuje politolog. – Twój Ruch stracił niemal wszystkich wyborców, a 2-3 procentowy elektorat, który został, jest kompletnie inny niż elektorat SLD. Dzieli ich wszystko – dodaje. Dr R.Chwedoruk uważa też, że porozumienie mogłoby wręcz odstraszyć część prosocjalnego elektoratu SLD, któremu daleki jest styl Janusza Palikota oraz jego liberalizm gospodarczy i światopoglądowy. 

Szans na weryfikację owej tezy jednak nie będzie. Rozmowy między liderami obu warszawskich ugrupowań zakończyły się wczoraj. Bez szans na ich wznowienie. 

 

Zdjęcia: facebook.com/SLDWarszawa, facebook.com/TwojRuchWarszawa

 

ZOBACZ TAKŻE:

Formuła 4 na 4. Twój Ruch rozpoczyna kampanię samorządową

Wierzbicki zmieni SLD?

W co gra Ryszard Kalisz?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...