Zieloni nie chcą koalicji z Twoim Ruchem

Karolina Wiśniewska    2014-09-04 14:13:45

Po nieudanej próbie koalicji z SLD, warszawski oddział Twojego Ruchu musi ponownie odpowiedzieć sobie na wiele ważnych przedwyborczych pytań. Samodzielnie czy w koalicji? A jeśli w koalicji to z kim, bo lista potencjalnych partnerów jest coraz krótsza. Po fiasku rozmów z WWS i SLD działacze partii Janusza Palikota liczyli jeszcze na porozumienie z Zielonymi, lecz także i ta partia odstąpiła dzisiaj od negocjacji.

Wczoraj na łamach „Polityki Warszawskiej” informowaliśmy o nieudanym porozumieniu stołecznych struktur Twojego Ruchu z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Wobec tego, partia rozpoczęła poszukiwania nowego koalicjanta. – W czwartek (dziś – dop. red.), na najbliższym zarządzie krajowym podejmiemy ostateczną decyzję o tym czy zawiązujemy koalicję z kimś innym, czy idziemy sami – mówił w rozmowie z „Polityką Warszawską” radny Marcin Rzońca (TR). Negocjacje prowadzono m.in. z Partią Zieloni oraz ruchami miejskimi, o czym w dalszej rozmowie z nami poinformował stołeczny radny.

Jeszcze wczoraj wieczorem fakt prowadzenia negocjacji potwierdzała również Marcelina Zawisza z Zielonych. – Prowadzimy rozmowy, ale żadne oficjalne decyzje nie zostały w tej sprawie na razie podjęte – informowała liderka warszawskich struktur partii. Dziś wiemy już jednak, że wszelkie pertraktacje zostały zakończone. Zieloni nie chcą koalicji z Twoim Ruchem.

– W związku z publikacjami prasowymi na temat rozmów między Partią Zieloni, a Twoim Ruchem w sprawie wspólnego startu w wyborach do warszawskiego samorządu informujemy, że koalicja taka nie będzie miała miejsca – mówią działacze w oficjalnym oświadczeniu partii. – Celem Partii Zieloni jest realna zmiana polityczna i budowa rzeczywistej alternatywy dla partyjnego establishmentu – czytamy dalej.

Zieloni stawiają na samodzielny start

Przedstawiciele Zielonych przekonują, że włożyli mnóstwo pracy w działania lokalne oraz wypracowanie własnej marki. Obawiają się, że porozumienie z Twoim Ruchem w pewien sposób zaprzepaściłoby ich wysiłek. Dlatego też, nie chcą tworzyć koalicji i postanawiają pójść do wyborów samodzielnie.  Mieliśmy okazję współpracować z radnymi TR przy akcjach społecznych. Jednak strategia zarządu partii Janusza Palikota, jej programowe niedookreślenie i sposób prowadzenia rozmów nie budzi zaufania członków i członkiń Partii Zieloni – informują działacze. Zieloni otwarcie nie pochwalają także politycznej postawy działaczy TR, którzy prowadząc rozmowy z nimi – negocjowali jednocześnie z SLD, który  – jak przekonują  – jest "cichym koalicjantem Platformy Obywatelskiej w Radzie m.st. Warszawy i miejskich spółkach". – Byliśmy ich kartą przetargową, a na to nie ma naszej zgody – dodają przedstawiciele Zielonych.

Lewica oddzielnie

Wobec kolejnego fiaska przedwyborczych pertraktacji, Twój Ruch najprawdopodobniej zmuszony będzie wystartować samodzielnie. Tym samym, do rywalizacji o miejsce w Ratuszu powróci poseł Andrzej Rozenek, którego kandydaturę Twój Ruch rozważał, zanim podjęto rozmowy z SLD. – Jest nam przykro, że rozmowy zakończyły się fiaskiem, zarówno wczoraj z SLD, jak i dziś z Zielonymi – komentuje radny Marcin Rzońca (TR). – Uważam, że osobny start tych podmiotów jedynie umocni partie prawicowe w Warszawie, a to nie będzie służyć niczemu dobremu – dodaje.  

W jakiekolwiek powodzenie działaczy Palikota nie wierzą eksperci, w tym dr Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Bardzo trudno znaleźć szansę dla TR w którymkolwiek z polskich miast, również w Warszawie. Partia ta nie doczekała się stabilnych struktur lokalnych. Poza tym słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego mógł zniechęcić wyborców, których i tak nie było zbyt wielu – dodaje politolog.

Zagrożenia ze strony „nowego-starego” konkurenta nie obawiają się także inni aktorzy tej strony sceny politycznej. – W wyborach do Rady Warszawy liczyć się będą trzej gracze: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej – przekonuje Sebastian Wierzbicki (SLD). – Twój Ruch, nawet jeśli zawiąże porozumienie z innymi grupami nie jest dla nas zagrożeniem. Fakt, że ruchy miejskie są ostatnio modne, nie znaczy, że będą premiowane, zwłaszcza w porozumieniu z Twoim Ruchem – dodaje wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

Wszelkie oceny zostaną poddane weryfikacji już niebawem. Kampania się rozpoczęła, a walka między politykami nabiera rozpędu. Ani tzw. „stara”, ani „nowa” lewica nie zdołały dojść do porozumienia. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, w wyborach utworzone zostaną trzy oddzielne listy: SLD wraz z innymi mikroorganizacjami lewicowymi, Twojego Ruchu oraz Zielonych. W obliczu takiego rozdania, hasło „Lewica razem” brzmi trochę jak dobry żart. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Okopana lewica

Dokąd zmierzają Zieloni?

Twój Ruch chce likwidacji straży miejskiej

DWA BRZEGI: Ruchy miejskie

Erbel rozmawia na Placu Defilad

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...