Formuła 4 na 4. Twój Ruch rozpoczyna kampanię samorządową

Adam Kielar    2014-08-18 20:21:35

Warszawskie struktury Twojego Ruchu aktywnie ruszają z kampanią samorządową. Na poniedziałkowej konferencji prasowej działacze TR ogłosili swój manifest programowy, zaprezentowali plan działania na kampanię, a także w dalszym ciągu zbierali podpisy ws. likwidacji Straży Miejskiej w Warszawie. Ponieważ konferencja odbyła pod Cerkwią nieopodal Dworca Wileńskiego, lokalni działacze partii najwięcej czasu poświęcili sprawom Pragi Północ.

To nasza pierwsza konferencja programowa przed wyborami samorządowymi. Chcemy opowiedzieć o przygotowaniach Twojego Ruchu do tych wyborów i o tym, w jaki sposób zamierzamy kontaktować się z mieszkańcami i na czym opierać nasz program – mówiła Aleksandra Popławska, przewodnicząca warszawskich struktur TR. – Twój Ruch szykuje się do wyborów samorządowych, buduje listy i przygotowuje się pod własnym szyldem – mówiła.

Popławska odniosła się także do list wyborczych na Pradze Północ, za których budowanie odpowiedzialna jest Jadwiga Żukowska, szefowa lokalnych struktur TR. – Listy są prawie gotowe, znajdują się na nich lokalni działacze, aktywiści od długiego czasu zaangażowani w sprawy praskie i warszawskie – podsumowała.

Oprócz przedstawienia założeń programowych Twojego Ruchu, działacze partii oraz jej młodzieżówki zbierali podpisy pod wnioskiem o likwidację Straży Miejskiej w Warszawie.

„Zmieńmy filozofię rządzenia miastem”

Radny Warszawy, Marcin Rzońca zaprezentował warszawski manifest programowy Twojego Ruchu. – Nasza propozycja nie opiera się na inwestycjach, gdyż o nie będziemy pytać mieszkańców w specjalnych ankietach. – podkreślił. – Chcemy pokazać, że sama zmiana filozofii rządzenia można pozwoli na życie w mieście bardziej przyjaznym dla mieszkańców, nowoczesnym, neutralnym światopoglądowo i transparentnie zarządzanym. Proponowane przez nas rozwiązania nie wiążą się z wydatkami miasta, ale właśnie ze zmianą filozofii rządzenia – zaznaczył Rzońca.

Stołeczny radny dodał także, że miasto powinno być zwrócone w stronę mieszkańców nie tylko przy okazji takich wydarzeń jak referendum czy wybory samorządowe. – Warszawa przyjazna, nowoczesna, neutralna światopoglądowo oraz transparentnie zarządzana to miasto dla mieszkańców i dobrze się z nimi komunikujące. Aby wdrożyć postulaty z naszego manifestu wystarczy tylko chcieć – nie wiążą się one z żadnymi wydatkami budżetowymi, a jedyne czego trzeba, to zmienić swoje podejście do sprawowania władzy – podkreślił radny.

Manifest programowy Twojego Ruchu

Ankiety we wszystkich dzielnicach

Grzegorz Walkiewicz, radny dzielnicy Śródmieście, przedstawił sposób, w jaki działacze Twojego Ruchu chcą określać szczegóły swojego programu wyborczego. – Będziemy to robić wspólnie z mieszkańcami, za pomocą specjalnych ankiet. Na Pradze-Północ są trzy okręgi do Rady Dzielnicy i dla każdego z nich została przygotowana oddzielna ankieta, w której mieszkańcy mogą wskazywać na najważniejsze z ich punktu widzenia sprawy, którymi przyszli radni Twojego Ruchu będą się zajmować – mówił Walkiewicz. Zaznaczył, że w ciągu kilku tygodni prowadzenia tej akcji, w każdym okręgu na Pradze udało się przeprowadzić około 200 ankiet. Mieszkańcy mogli zaznaczać, które z podanych postulatów są dla nich najważniejsze, jak również dopisywać własne sugestie. – Na tej podstawie będziemy wybierali rzeczy najważniejsze. Chcemy, by na naszych ulotkach wyborczych pojawiały się konkretne problemy do rozwiązania. Ma to też służyć temu, by nie obiecywać przysłowiowych „gruszek na wierzbie”, tylko mówić o rzeczach, z których będzie można naszych radnych rozliczać – podkreślił śródmiejski radny. Zapowiedział także, że po upływie kadencji, radni będą składać sprawozdania z wykonania obietnic. – Będzie to uczciwy kontrakt z mieszkańcami – przekonywał Walkiewicz.

Praga wymaga dofinansowania

Praga Północ powinna być wizytówką Warszawy – uważa Jadwiga Żukowska, szefowa praskich struktur TR. – Ma ku temu wszelkie atuty: naturalną starówkę, XIX-wieczny Park Praski, Ogród Zoologiczny. Jednak wymaga to poważnego potraktowania tej dzielnicy orz wyremontowania kamienic. W pierwszej kolejności niezbędne są remonty 306 budynków, co do których nie ma roszczeń spadkobierców i które nie są przewidziane do rozbiórki. To jest koszt ok. 283 mln zł. Rozwiązałoby to bardzo wiele spraw, nie tylko mieszkaniowych – mówi działaczka TR.

Zdaniem Żukowskiej, wyremontowana praska starówka przyciągnęłaby nie tylko nowych mieszkańców, ale także turystów. – Dzięki temu powstałyby też miejsca pracy dla osób niewykwalifikowanych, co w przypadku Pragi Północ, gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa ze wszystkich dzielnic Warszawy, nie jest bez znaczenia – przekonuje. W jej opinii to, czy Praga będzie chlubą, czy wstydem stolicy, będzie zależało od władz miasta. – Chcemy, by wybrany w najbliższych wyborach Prezydent miasta pokochał Pragę – podkreśliła Żukowska.

Formuła „4 na 4”

Rzecznik Twojego Ruchu, poseł Andrzej Rozenek wyjaśnił na czym ma polegać formuła „4 na 4”, na której będzie się opierała kampania samorządowa partii. – Cztery najważniejsze postulaty na każdym poziomie samorządu – gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a także cztery postulaty dla Polski. Z nimi chcemy iść do wyborów i będziemy mówić o bardzo konkretnych sprawach – przekonuje Rozenek. – Każda gmina, każdy powiat, a w przypadku Warszawy każda dzielnica ma jakieś bolączki i chcemy wybrać właśnie cztery najważniejsze problemy dla każdego okręgu wyborczego. Dlatego właśnie program ten nazywa się „4 na 4” – zaznacza rzecznik partii.

Rozenek podkreśla, że program TR będzie bardzo różny i dostosowany do konkretnych potrzeb mieszkańców, choć będą też pewne wspólne, ogólnopolskie punkty. – One będą zaprezentowane na samym końcu, a na razie zaczynamy od tych najbardziej lokalnych, gdyż nie mają one barw politycznych, a najbardziej dotykają mieszkańców – podsumował poseł.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Twój Ruch chce likwidacji Straży Miejskiej

„Miasto nowej generacji”, czyli nowe na gruzach starego

Kryzysowa Praga

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...