Erbel rozmawia na Placu Defilad

Bartłomiej Kozek    2014-08-05 07:54:12

Zgodnie z zapowiedzią, Joanna Erbel, kandydatka Zielonych na stanowisko prezydenta Warszawy rozpoczęła konsultacje z mieszkańcami w sprawie swojego programu wyborczego. Pierwsze spotkanie z cyklu "Erbel rozmawia" odbyło się wczoraj wieczorem pod Pałacem Kultury i Nauki na Śródmieściu.

Niesprzyjająca pogoda i nadciągająca nad stolicę burza nie zapowiadały udanej inaugarcji kampanii. Ostatecznie, na Placu Defilad zgromadziło się około 70 osób i pierwszą "rozmowę z Erbel" udało się przeprowadzić bez większych komplikacji. Spotkanie prowadził publicysta Maciej Gdula.

Kandydatka Zielonych, krok po kroku, wyjaśniała tezy ogłoszonego kilka godzin wcześniej programu. Osiemdziesiąt stron wyborczej lektury można streścić w siedmiu głównych hasłach: planowanie przestrzenne wspierające lokalność, priorytet dla rozwoju transportu publicznego, aktywna polityka mieszkaniowa, dbałość o zieleń miejską, wsparcie dla start-upów, sprawnie działające miejskie urzędy oraz pomocna słabszym Straż Miejska.

Po zaprezentowaniu najważniejszych punktów i planów kandydatki, głos zabrała zgromadzona publiczność. Od samego początku, najwięcej komentarzy wywoływały kwestie dotyczące transportu. Padło wiele pytań o źródła finansowania obniżki cen biletów, zwłaszcze, że miasto już dziś dofinansowuje większą część jego kosztów. W odpowiedzi J. Erbel przywołała przykład Rzeszowa, gdzie obniżka cen komunikacji miejskiej poskutkowała zwiększeniem przychodów. – Kiedy podwyższa się ceny biletów, część osób woli przesiąść się do samochodów albo jeździć na gapę – argumentowała. Choć określiła się jako "sympatyczka idei bezpłatnego transportu zbiorowego", przyznała, że na jej realizację w Warszawie jest jeszcze zbyt wcześnie.

Na co dzień, Joanna Erbel postrzegana jest przez niektórych jako przeciwniczka transportu samochodowego. Sama jednak przyznała, iż woli określać się "zwolenniczką transportu zbiorowego", która wspiera działania na rzecz wzmocnienia kolei metropolitarnej i uczynienia z linii średnicowej trzeciej, naziemnej, linii metra.

Joanna Erbel na placu Defilad

Oprócz transportu, widownia równie żywo interesowała się sprawami dotyczącymi partycypacji społecznej, które – zgodnie z porgramem – są dla Joanny Erbel priorytetem. Pytano o wzmocnienie pozycji mieszkańców wobec urzędników, udział w podejmowaniu istotnych decyzji, itp. Udzielając odpowiedzi, kandydatka Zielonych wymieniła szereg możliwych rozwiązań, m.in. obowiązkowe konsultowanie całości budżetu miejskiego czy tworzenie różnego rodzaju tematycznych rad społecznych, angażujących obywateli w udział w podejmowanych przez miasto decyzjach.

Zgromadzeni pod PKiN nie stronili od pytań również w sprawie pozostałych haseł. Kandydatka na prezydentkę radziła sobie z nimi całkiem nieźle. Jej postulaty dotyczące wspierania start-upów, preferencji czynszowych dla małego biznesu czy spółdzielni socjalnych mogą być uznane za przekonującą alternatywę wobec polityki przyciągania dużych inwestorów i konkurencji z innymi, globalnymi miastami. Warto jednak zadać pytanie podstawowe – skąd wziąć na to wszystko pieniądze. Joanna Erbel z pewnością nie ucieknie od spraw finansowych, kluczowych dla rozwoju miasta oraz realizacji jej pomysłów programowych. Sama często mówi o różnego rodzaju funduszach unijnych. Te jednak wszystkiego z pewnością nie załatwią.

Kandydatka Zielonych dziś przekonująco wypada w tematach, które uważane są za jej mocne strony, takich jak transport czy demokracja miejska. Od tego, czy równie przekonująca będzie w sprawach dotyczacych budżetu Warszawy lub edukacji, może zależeć jej wyborczy wynik w listopadzie.

 

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Erbel odkrywa karty

Od aktywistki do kandydatki na prezydentkę Warszawy

Prezydentka

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...