Erbel odkrywa karty

Bartłomiej Kozek    2014-08-04 14:18:06

Wspierana przez Partię Zieloni kandydatka na stanowisko prezydenta Warszawy prezentuje dziś swój program wyborczy. W rozmowie z Bartłomiejem Kozkiem Joanna Erbel mówi o miejskim transporcie i urzędnikach, ale również o niespodziankach w swoim programie - pomysłach na rozwój start-upów oraz zielonego przemysłu.

Dzisiejszą konferencją, która odbędzie się o 18.00 na placu Defilad, rozpoczynasz prezentację swojego programu wyborczego. Do tej pory argumentowałaś, że chcesz go adresować do szerokich grup wyborców. Jakie korzyści z realizacji Twojego pomysłu miałby zatem np. 30-letni, dobrze zarabiający pracownik korporacji, który nie korzysta z transportu publicznego i stać go na prywatne leczenie czy niepubliczną szkołę dla swoich dzieci?

Wizja miasta, którą proponujemy to nowoczesne miasto, gdzie ludzie nie muszą korzystać z samochodu, żeby wygodnie i szybko przemieścić się z pracy do domu czy żeby zrobić zakupy – z wielu usług, takich jak sklepy, targowiska czy kawiarnie, możemy korzystać lokalnie. 

Jestem jak najdalsza od tego, żeby twierdzić, że osoby, które dobrze zarabiają są przyspawane do samochodów. Tak przecież nie jest. Często nie mają jednak realnego wyboru, bo np. nie wszędzie można wygodnie i bezpiecznie dojechać rowerem. 

Miasto, na którym nam zależy, to również miasto o czystszym powietrzu, którego potrzebujemy wszyscy – niezależnie od dochodów. Większość zanieczyszczeń powietrza w Warszawie pochodzi obecnie z ruchu kołowego. Tworzenie alternatywy w postaci wydajnej sieci transportowej to przyszłość europejskich miast. W tym kierunku idą m.in. Hamburg i Helsinki. 

30-letni, dobrze zarabiający pracownicy i pracownice korporacji są ludzie, którzy często podróżują po świecie i w innych miastach zwykle poruszają się transportem publicznym. Chcemy zachęcić ich do tego również w Warszawie – tak samo jak do posyłania dzieci do publicznych szkół.

Obok tematów, z którymi jesteś kojarzona, takimi jak wspomniany już transport zbiorowy, polityka mieszkaniowa czy partycypacja, w zaprezentowanym przez Ciebie dokumencie znajdziemy sporo niespodzianek. Skąd pomysł na zaprezentowanie programu wspierania przez miasto start-upów? Jakie propozycje kierujesz do tej grupy?

Start-upy to młode firmy z innowacyjnymi pomysłami, które – jeśli się sprawdzą – mogą zmienić świat. Ich działanie z definicji jest obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Im więcej start-upów, tym więcej innowacyjnych produktów i nowych miejsc pracy. Ściągają one do miasta przedsiębiorców ze wszystkich branż kreatywnych. 

W efekcie powstaje efekt klastra. Aby ten efekt zadziałał, koniecznie jest pięć elementów: pomysłodawcy i przedsiębiorcy, programiści i inżynierowie, odpowiedni kapitał, rządy prawa oraz sprzyjające okoliczności, pozwalające miastu stać się regionalnym centrum innowacji. 

Nowoczesne, prospołeczne myślenie nie oznacza, że odwracamy się od nowych technologii. Chcemy uzupełnić ofertę edukacyjną stołecznych szkół o Warszawskie Laboratoria Wytwórcze, czyli współczesne domy kultury technicznej, w których będzie można bezpłatnie zapoznać się z nowymi technologiami. Proponujemy również wprowadzenie programowania do szkół, aby lepiej przygotowywać naszych uczniów i nasze uczennice do życia w cyfrowym świecie. 

Będziemy też wspierać promocję start-upów w szkołach wyższych, aby najlepsze studentki i studenci byli przekonani, że są one realną opcją kariery. Im więcej programów promujących przedsiębiorców, tym więcej zdolnych ludzi, którzy spróbują tej ścieżki kariery. 

Innym wątkiem, który znajdziemy w Twoim programie, jest zielona reindustrializacja – rozwój przyjaznego środowisku i społecznie odpowiedzialnego przemysłu. To ambitny plan. W jaki sposób zamierzasz go zrealizować w sytuacji, w której większość podmiotów gospodarczych ma prywatnych właścicieli?

Trwały, zrównoważony rozwój gospodarczy miasta nie bierze się z przypadku. Wymaga współpracy i planowania. Istotną rolę do odegrania mają tutaj miejskie władze. 

Warszawa potrzebuje polityki przemysłowej, a planowanie przestrzenne powinno być jej centralnym narzędziem. Uwzględniać ono musi istniejące i potencjalne związki, w jakie przemysł wchodzi z otoczeniem społecznym, naturą, infrastrukturą miejską, a także placówkami edukacyjnymi i naukowymi. Zrównoważony przemysł działać musi w oparciu o lokalną społeczność, a wiedza techniczna nie może powstawać w oderwaniu od produkcji.   

Jednym z pomysłów na wspieranie procesu, o który pytasz, jest stworzenie Warszawskiego Funduszu Inwestycyjnego. Równie ważne jak ekonomiczna efektywność wspieranych przez niego przedsięwzięć będą dla korzyści społeczne oraz innowacyjność. Finansowany bezpośrednio z kasy miasta nie będzie ograniczony wymogami unijnych projektów. Fundusz zarządzany będzie przez podmiot zewnętrzny, który zrealizuje inwestycję w oparciu o wypracowane przez miasto kryteria. 

Przestrzenią dla zielonej reindustrializacji jest np. Ursus. Już w tym momencie jeden z deweloperów proponuje lokalnym przedsiębiorcom przejście na bardziej przyjazne środowisku technologie. To najlepszy sposób, żeby pogodzić życie w mieście z przemysłem.

Warszawski Fundusz Inwestycyjny, miejski think-tank – Warszawski Instytut Badawczy, Warszawskie Laboratoria Wytwórcze, zwiększenie ilości miejskich pełnomocników tematycznych… Nie boisz się, że oberwie Ci się za proponowanie tylu nowych urzędów i instytucji od krytyków rozrośniętej za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz biurokracji?

Nie proponujemy wielu nowych urzędów, ale lepsze wykorzystanie już dostępnych zasobów. W Warszawie istnieje już np. jednostka badawcza, będąca częścią Centrum Komunikacji Społecznej, ale nie odgrywa ona większej roli w życiu Warszawy. Miasto robi badania, ale nie prezentuje nam ich wyników. Warszawski Instytut Badawczy byłby jednostką, która wykorzystałaby potencjał warszawskich uczelni.

Podobnie z funkcjami Pełnomocników/Pełnomocniczek. Proponujemy nowe stanowiska, ale niekoniecznie oznacza to wzrost zatrudnienia. Łukasz Puchalski, zajmujący się tematyką rowerową, zanim zaczął pełnić tę funkcję od lat pracował w Zarządzie Transportu Miejskiego. W Warszawie pracuje wielu profesjonalnych urzędników i urzędniczek, których działania pozostają nieskoordynowane. Poszczególne biura nie współpracują ze sobą albo współpracują słabo. 

Nic zresztą dziwnego, nie ma bowiem jednej, spójnej wizji rozwoju miasta. Mamy dokumenty strategiczne, ale są one albo interpretowane w sprzeczny wobec siebie sposób, albo też pozostają na papierze. 

Widać to np. po tym, jak wygląda zarządzanie ruchem pieszym. W tym samym czasie ogranicza się ruch pieszym w centrum – np. zwęża się Świętokrzyską – oraz buduje Trasę Świętokrzyską, pompując ruch do środka miasta. Zależy mi, żeby warszawskie urzędy działały sprawnie, a żeby tak się stało musimy wiedzieć, w którym kierunku mamy rozwijać Warszawę.

Jakie będą kolejne etapy Twojej kampanii?
 
Ruszamy z cyklem „Erbel rozmawia”, w trakcie którego będziemy się spotykali z mieszkankami i mieszkańcami każdej z dzielnic. Zaczynamy od Grochowa – 7 sierpnia o g. 18:30 organizujemy spotkanie w klubokawiarni Kicia Kocia, a 12 sierpnia na Pradze Północ, w klubokawiarni Chmury. Daty kolejnych spotkań będziemy umieszczać na stronie joannaerbel.pl. 

Chcę porozmawiać o swoich propozycjach programowych z osobami, których one bezpośrednio dotyczą. 

Planujemy też szereg akcji miejskich, których przebiegu obecnie nie mogę jeszcze zdradzić.

Fotografia: Tomek Michalczewski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...