W co gra Ryszard Kalisz?

Katarzyna Litwińska    2014-07-28 07:56:08

Im bliżej wyborów samorządowych, tym więcej formacji decyduje się na różnego rodzaju zjednoczenia. Kilka dni temu na warszawskiej scenie politycznej pojawiła się nowa siła, powstała w wyniku zjednoczenia Unii Lewicy, Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska oraz Socjaldemokracji Polskiej – Porozumienie Ryszarda Kalisza. Choć projekt nie odbił się szerokim echem w polityce krajowej, na stołecznym podwórku wywołał prawdziwą lawinę, w większości krytycznych, komentarzy.

Twórcy nowego sojuszu podkreślają, że zależy im na stworzeniu realnej alternatywy dla partii prawicowych, zarówno w wymiarze politycznym, jak i personalnym. – Mamy nadzieję na wspólny front wszystkich sił postępowej lewicy – deklaruje Piotr Musiał z Unii Lewicy. Jak dowiedziała się "Polityka Warszawska", bezpośrednim pomysłodawcą nowego zjednoczenia był Wojciech Filemonowicz z Socjaldemokracji Polskiej, a PRK powstało głównie w celu zwiększenia zdolności koalicyjnej tworzących ją podmiotów w związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Pojawiają się jednak także inne głosy. Według naszych informatorów w stołecznym SLD cała inicjatywa obliczona jest przede wszystkim na stworzenie Ryszardowi Kaliszowi możliwości powrotu do Sojuszu "z podniesioną głową", a Leszkowi Millerowi przyjęcia go z powrotem "bez nadmiernego dysonansu".

To nie pierwszy "pivot" Ryszarda Kalisza po jego rozstaniu z SLD. W niedawnych wyborach do europarlamentu sprzymierzył się z Twoim Ruchem, a wcześniej przy stołecznym referendum współpracował z Warszawską Wspólnotą Samorządową. Takie postępowanie nie dziwi Artura Dębskiego, posła Twojego Ruchu, który bardzo krytycznie ocenia nową inicjatywę Kalisza i Filemonowicza. – Będzie im się świetnie współpracowało, takie same charaktery, tacy sami ludzie. Bez ideologii i bez chęci do pracy – mówi polityk TR. – Życzę im powodzenia, stworzyli formację, która w skali całego kraju ma może piętnastu działaczy. Niech Ryszard Kalisz lepiej uklęknie przed Leszkiem Millerem i błaga o przyjęcie z powrotem do SLD. To dla niego jedyna szansa na jakąkolwiek obecność w polityce – dodaje Artur Dębski w rozmowie z "Polityką Warszawską".

Ten scenariusz pośrednio potwierdza szef stołecznych struktur SLD Sebastian Wierzbicki. – Sojusz prowadzi rozmowy z Ryszardem Kaliszem na temat wspólnego startu w wyborach samorządowych już od jakiegoś czasu – mówi nam wiceprzewodniczący Rady Warszawy. – Powstanie PRK w żaden sposób nie zmienia tej sytuacji i nie ma na te rozmowy najmniejszego wpływu. – dodaje. 

Ze zrozumieniem, ale także, jak sam mówi, rozczarowaniem, do rozmów Kalisza z SLD podchodzi Piotr Guział z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, który był już z nim umówiony ws. poparcia w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy. – Ryszard nie ma wyjścia, jako polityk krajowy musi szukać swojej reaktywacji w polityce krajowej. Popełnił jednak wielki błąd startując na europosła, czym bardzo osłabił swoją pozycję – mówi burmistrz Ursynowa. – Stworzenie PRK to kolejny błąd. To pójście za przykładem danym przez PiS i krzyk >> Leszku, zobacz, my też możemy mieć 2% <<. Ten ruch jest zły i niepotrzebny, Kalisz jest politykiem dużego formatu. Nie musi i nie powinien uciekać się do ruchów, które umniejszają jego pozycję – dodaje Piotr Guział.

Podobnie uważa Marcelina Zawisza z Partii Zieloni – Ryszard Kalisz liczy się samodzielnie, jako nazwisko. Podpisanie przez niego porozumienia z formacjami-wydmuszkami, które nie mają struktur ani poparcia, nie zwiększa jego znaczenia i nie ma wpływu na jego atrakcyjność dla potencjalnych koalicjantów – mówi, w krótkiej rozmowie z nami i zapewnia, że Zieloni nie prowadzą aktualnie żadnych rozmów z Ryszardem Kaliszem ani jego nową formacją.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Okopana lewica

Referendalny alians DWP i WWS

Dom Wszystkich Polska postuluje budowę łaźni dla osób bezdomnych

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...