Ruchy miejskie idą na ratusz

Karolina Wiśniewska    2014-07-08 19:05:58

Pomysł odpartyjnienia samorządów istnieje w debacie publicznej już od dłuższego czasu. Miejscy aktywiści podejmują kroki, aby o owej idei przestać jedynie mówić, ale zacząć w końcu ją realizować. – Nadszedł właśnie „ten” moment. Najwyższa pora pobudzić lokalną scenę polityczną – przekonują. Działający na co dzień w różnych częściach Polski łączą swe siły i powołują do życia Porozumienie Ruchów Miejskich. Warszawę reprezentuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Porozumienie Ruchów Miejskich to organizacja zrzeszająca aktywistów działających w różnych miastach Polski: w Warszawie (Miasto Jest Nasze), Poznaniu (Prawo do Miasta), Krakowie (Kraków Przeciw Igrzyskom), Gdańsku (Gdańsk Obywatelski), Toruniu (Czas Mieszkańców) i Płocku (Samorządni.pl). Jak sami o sobie mówią, nie są partią polityczną, przybudówką partyjną ani grupą biznesowych interesów. Jedyny interes, dla którego działamy, to interes publiczny – zapewniają. Chcąc go zatem należycie wypełniać, postanowili połączyć siły i kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Wola zmiany, ambitne plany oraz chęć działania, jaki prezentuje sześciopodmiotowa ekipa zapowiada się obiecująco.

Warszawa potrzebuje zmian

Wspomniany na początku „TEN” moment wybił dokładnie w samo południe. Przed warszawskim Ratuszem przedstawiciele wszystkich wyżej wymienionych organizacji zainaugurowali swoją wspólną działalność. Miejsce (jak łatwo się domyślać) nieprzypadkowe. – Znajdujemy się na Pl. Bankowym, gdzie jak w soczewce widać wszystkie problemy polskich miast: nielegalne parkowanie, brak zieleni, chaos urbanistyczny, reklamy wielkoformatowe, brak przejść dla pieszych i wiele innych mankamentów, które jako porozumienie chcemy zmieniać – mówił Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Przedstawiciele nowej organizacji w swych wypowiedziach nie pozostawiają na obecnych rządzących przysłowiowej suchej nitki. Zarzucają im głównie arogancję, realizowanie własnych interesów kosztem spraw publicznych czy też odsunięcie mieszkańców od procesów decyzyjnych. Jan Śpiewak przekonywał, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprzepaściła szansę na to, aby Warszawa stała się iście europejską metropolią, na wzór Berlina czy Paryża. – Nasza prezydent traktuje miasto jako swoją „zwykłą fuchę”, gdzie przyjeżdża, siada za biurkiem i nie widzi tego, co dzieje się wokół – punktował.

Mimo tak licznych zarzutów kierowanych wobec pani prezydent, Porozumienie Ruchów Miejskich nie zaproponuje nikogo, kto mógłby stanąć z nią do rywalizacji. Prezes MJN uznał, iż przy obecnym politycznym rozdaniu nie ma szans, aby społecznik zwyciężył w listopadowym starciu o ratusz. – Istnieje jednak duża szansa, aby realnie zaistnieć w dzielnicach i stworzyć silną opozycję – dodaje szybko i ogłasza, że to właśnie do tych organów będą kandydować. – Naszym celem są Rady Dzielnicy. Zagłosujcie na nas. Postawcie na lokalne komitety spod znaku PRM, które będą świetną merytoryczną opozycją. Razem możemy zrobić wszystko, aby władza działała dla mieszkańców – apelował.

Jesteśmy autentyczni”

Dokładne nazwiska kandydatów zostaną ogłoszone we wrześniu. Jednak już dziś wiadomo, że – mówiąc wprost – łatwo nie będzie. Warszawiacy swoje polityczne wybory kierują w większości na znane partie polityczne (mimo, iż na co dzień nie szczędzą im krytyki). Miejscy aktywiści są świadomi ogromu pracy i zaangażowania w proces popularyzowania ruchów miejskich, który w Polsce dopiero się rozpoczyna. Mimo to, nie brakuje im zaangażowania, mobilizacji i wiary w sukces, bo – jak mówi w rozmowie z nami warszawska aktywistka Maria Filcek – są autentyczni. – Jesteśmy dobrze wykształceni i doświadczeni, co chcieliby teraz wykorzystać w pracy samorządowej – argumentuje. – Mamy świadomość, iż jest to proces na długie lata, zwłaszcza tu w Warszawie, ale nie poddamy się. Naszym głównym celem jest odpartyjnienie samorządów i oddzielnie polityki krajowej od lokalnej – dodaje.

Kampania 2.0.

Zanim jednak do wyborów dojdzie, przed Porozumieniem Ruchów Miejskich okres kampanii. Ta – jak mówi „Polityce Warszawskiej” Jan Śpiewak – będzie niekonwencjonalna. Na pewno nie będziemy zaśmiecać Warszawy reklamami wielkoformatowymi, jak robi to Piotr Guział czy Sebastian Wierzbicki, bo przez to miasto jest zakryte i nie widać jego piękna. Będziemy prowadzić kampanię 2.0. wykorzystamy Internet, media społecznościowe, ale też przeprowadzimy happeningi i akcje oddolne. Nie zabraknie oczywiście kampanii prowadzonej „door-to-door” zapowiada. W efekcie tak prowadzonej działalności, przedstawiciele PRM liczą na zdobycie 10 proc. w radach dzielnic.

Krok po kroku. Do sukcesu?

Warszawska scena polityczna od dłuższego czasu ma swoich stałych aktorów. Wielu z nich solidnie przykłada się do swoich zadań, ale niestety nie brakuje również tych, którzy realizują swych ról tak, jak powinni. Nadchodzące wybory są doskonałą okazją do tego, aby w obecnej obsadzie dokonać pewnych zmian. Porozumienie Ruchów Miejskich to nowa oferta społeczno-polityczna. Jej przedstawiciele właśnie postawili ważny pierwszy krok – zdołali się zorganizować i „wyjść” do mieszkańców ze swoimi pomysłami. Przed nimi jednak zadanie dużo trudniejsze. Muszą zdobyć zaufanie warszawiaków i przekonać ich do tego, aby ważny wyborczy „krzyżyk” zdecydowali się postawić właśnie przy ich kandydatach. Wiele wskazuje na to, że nie będzie łatwo. Bowiem poglądy (a raczej przyzwyczajenia) wyborców bywają równie zabetonowane jak scena polityczna. Idąc jednak za słynną parafrazą warto pamiętać, że „nie ma rzeczy niemożliwych” – zwłaszcza w polityce.

 

Pozostałe miasta zaangażowane w projekt reprezentowali: Maciej Wudarski – Poznań, Ewa Lieder – Gdańsk, Justyna Drath – Kraków, Joanna Sheuring-Wielgus - Toruń i Marcin Marzec – Płock.

 

Źródło zdjęć: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują.

Miasto jest Nasze prezentuje: oś „Podwałek”

Warszawiaku, nieważne jak zagłosujesz. Ważne, że to zrobisz”

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Mozaika polityczna
2016-12-05 16:48:35
Pomimo zebrania ok. 140 tysięcy podpisów, referendum w sprawie odwołania Hann...
Wola
2016-12-04 22:17:09
W niedzielę w samo południe dokonano uroczystego aktu nadania imienia Władys...
Białołęka
2016-11-30 17:19:48
Wygląda na to, że nadchodzi koniec pata dotyczącego władzy na Białołęce. ...
Praga Południe
2016-11-28 18:19:52
Sąd Okręgowy w Warszawie podważył umowę sprzed 16 lat, w sprawie zwrotu 32 ...
Rozmaitości
2016-11-21 16:57:10
Niedawno do I strefy biletów ZTM włączone zostały Marki. Tymczasem kolejna z...
Ratusz
2016-11-18 13:18:35
Jak ustaliła "Polityka Warszawska" Samorządowe Kolegium Odwoławcze wszczęło...
Targówek
2016-11-15 18:31:17
Na budowie północno-wschodniego odcinka II linii metra wmurowany został kamie...
Mozaika polityczna
2016-11-12 15:44:08
Jak co roku, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Tym razem środ...
Mozaika polityczna
2016-11-10 20:01:07
Tradycyjnie już w Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się wiele zg...
Ratusz
2016-11-08 18:09:58
Ratusz unieważnił przetarg dotyczący przeprowadzenia audytu w sprawie reprywa...