Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują

Karolina Wiśniewska    2014-06-30 07:59:39

Mieszkańcy Muranowa i okolic połączyli w ten weekend swe siły i wystąpili w obronie popularnej „Feminy”. Organizatorem akcji było stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – od początku aktywnie angażujące się w walkę przeciwko likwidacji dobrze znanego kina. Happening pod hasłem: „Następny przystanek – Biedronka” zgromadził wielu warszawiaków, którzy – jak przekonują – chcą żyć w mieście, gdzie historia, tradycja oraz głos mieszkańców jest respektowany. MJN ich dopinguje i zbiera podpisy pod listem otwartym do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Dyskusja wokół likwidacji Feminy trwa od kilku miesięcy. Pierwsze informacje o planowanej tu przez sieć Jeronimo Martins „Biedronki” pojawiły się już w zeszłym roku, o czym pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. Ostateczną zgodę na taką decyzję podjąć mieli właściciele kamienicy znajdującej się przy Al. Solidarności. W momencie, kiedy plotki przestały być plotkami, ruszono ku obronie kina, z każdym miesiącem intensyfikując swe działania i angażując kolejne organizacje. Na sobotni happening stawiło się wielu mieszkańców – głównie Muranowa, Woli i Śródmieścia. Wszyscy stanowczo oponowali planowanej na wrzesień likwidacji „Feminy”. – To nie jest zwykłe kino, lecz świadek historii i element tożsamości kulturowej Warszawy – podkreślali. Przekonywali także, nie są wrogami sklepu „Biedronka”, sami często robią w nim zakupy, lecz nie chcą, by tak ważne miejsce zostało zastąpione przez kolejny supermarket.

Organizatorzy – razem z obecnym na manifestacji dyrektorem Dyrusem – przypomnieli historię wyjątkowego kina. Następnie snuli nieprzyjazną wizję tego, jak zmieni się owe miejsce, kiedy zostanie zastąpione przez supermarket. Na czas protestu zmieniono także nazwę pobliskiego przystanku. Zamiast dobrze znanego wszystkim „KINA FEMINA” pojawiła się nowa, mniej znana (lecz być może przyszła) nazwa „BIEDRONKA”.

Choć zmiana kina w dyskont wynika z decyzji właściciela kamienicy, zebrani na sobotnim happeningu wiele zarzucają obecnym władzom miasta. Przekonują, iż miały one narzędzia, aby zapobiec takiej sytuacji i zachować kino. Rada Warszawy mogła uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego i przewidzieć tu miejsce dla usług związanych z kulturą. Tak się jednak nie stało.

Wobec nasilających się protestów stowarzyszenie Miasto Jest Nasze rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod listem otwartym do Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wnoszą o powołanie tzw. okrągłego stołu ws. zagospodarowania pobliskiej przestrzeni oraz przyszłości Kina Femina. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pani Prezydent o podjęcie się roli mediatora między mieszkańcami Warszawy, którym zależy na losie kina, inwestorem, właścicielem budynku oraz wszystkimi zainteresowanymi stronami – czytamy w piśmie. – Jesteśmy przekonani, że autorytet Pani Prezydent nadałby takiemu wydarzeniu odpowiednią rangę oraz uczyniłby taką dyskusję bardziej merytoryczną, a mniej emocjonalną – dodają organizatorzy. Pod petycją podpisało się w sobotę ponad 200 osób oraz liczne organizacje społeczne, m.in. Wola Zmian, Jeden Muranów, Forum Rozwoju Warszawy, Portal Warszawski i inne. Podpisani twierdzą, iż dotychczas żadna debata łącząca wszystkie strony konfliktu nie miała miejsca, przez co ma on tak emocjonalny wydźwięk.

Wśród lawiny słów zaciekle krytykujących zarówno władze jak i samego właściciela, pojawiają się także nieco inne warte odnotowania głosy. Niektórzy przekonują, że przecież „prawo właściciela jest święte” i może on ze swoją nieruchomością czynić co chce. W tym kontekście w artykule pt.: „Biedronka w miejsce kina, czyli ludzie wiedzą lepiej” wypowiadał się także jeden z redaktorów „Polityki Warszawskiej”. Publicznie krytykuje się rodzinę Trepczyńskich za „brak poszanowania dla tradycji”, „rujnowanie kolejnego kultowego miejsca na mapie Warszawy”, „chciwość” (a to dobre!), „pazerność”, „bezduszność” i można tak wymieniać bez końca – punktował red. Paweł Krulikowski Wściekłość na właścicieli, którzy chcą podejmować suwerenne decyzje i niestety, ale chcą zarobić, pachnie hipokryzją na kilometr – podsumowywał.

Źródło: https://facebook.com/miastojestnasze

Kiedy głębiej przyjrzymy się debacie nad przyszłością Kina Femina widzimy, że ma ona wiele głosów. Najbardziej słyszalny należy do mieszkańców, którzy potrafili się zmobilizować i zawalczyć o – jak przekonują – „ważny element historii”. Mimo to, silniejszy póki co wydaje się jednak głos właściciela, za którym stoi jego prawo do własności. Dyskusja trwa, a jej echa z pewnością długo jeszcze nie zamilkną. Kiedy mieszkańcy na czele ze stowarzyszeniem MJN zbiorą wystarczającą ilość podpisów i wystąpią z petycją do władz Warszawy, inicjatywa należeć będzie do Pani Prezydent.

Więcej informacji na temat protestu wobec "Biedronki" w Kinie Femina znadziecie TUTAJ. 

 

Źródła: https://www.facebook.com/UratujmyKinoFemina, https://www.facebook.com/miastojestnasze/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Miasto Jest Nase prezentuje: oś Podwałek

Znikną słynne "rurki z Wiatraka"? 

Będą nowe stacje Vetrillo

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...