Kanalizacja potrzebna od zaraz

Karolina Wiśniewska    2014-06-18 18:58:44

Białołęka to stosunkowo „nowa” część miasta, w której nie brakuje jednak problemów infrastrukturalnych. Jednym z nich jest brak kanalizacji. Mieszkańcy deklarują, iż wielokrotnie sygnalizowali sprawę, jak dotąd – nieskutecznie. Wobec tego, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zawalczyć o kanalizację. Właśnie rozpoczęła się zbiórka podpisów.

Brak kanalizacji i wodociągów stanowi dla społeczności Zielonej Białołęki coraz większe utrudnienia. W wielu miejscach brakuje także utwardzonych dróg czy bezpiecznych chodników. Problemy dzielnicy nawarstwiają się, a władza nie wykazuje prób w kierunku ich rozwiązania, dlatego mieszkańcy podejmują je samodzielnie. Priorytetem jest kanalizacja i to właśnie w tej sprawie ruszyła niedawno akcja zbierania podpisów zainicjowana przez stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB).

Do tej pory na Białołęce kanalizowano średnio jedną-dwie ulice rocznie. Tempo prac pozostawia zatem wiele do życzenia. – Zbierając podpisy chcemy uzmysłowić dzielnicowym radnym, że ten palący problem trzeba rozwiązać jak najszybciej. Z brakiem kanalizacji borykają się nie pojedyncze ulice, lecz całe obszary dzielnicy – skarżą się mieszkańcy, którzy domagają się systemowego, spójnego i całościowego działania. Celem IMB jest skanalizowanie wymienionych obszarów do końca 2020 roku. – W tym czasie Polska jest wyjątkowo intensywnie dotowana w związku z budżetem Unii Europejskiej, więc jeśli teraz tego nie zrealizujemy, to kiedy? – zastanawia się Damian Niedziałek, główny inicjator zbiórki.

Bez pomocy ze strony Urzędu Dzielnicy Białołęka nie można rozwiązać problemu. Koszty takiej inwestycji są wysokie, część tej kwoty będzie musiała pokryć Warszawa. Jeśli podpisy zostaną zebrane – a wszystko wskazuje na to, że tak będzie – mieszkańcy liczą na zainteresowanie sprawą ze strony miasta. Do dziś czują się pokrzywdzeni w związku z budową oczyszczalni Czajka. – Czy to nie paradoks, że oczyszczalnia obsługująca większość Warszawy znajduje się w naszej dzielnicy, a najwięcej osób właśnie tu nie ma kanalizacji? – pytają i przekonują, że udzielona teraz pomoc byłaby dobrą formą rekompensaty.

Białołęka – porównując do innych obszarów miasta – jest nową i przede wszystkim bardzo „młodą” dzielnicą. Jej mieszkańcy mogą pochwalić się najwyższym przyrostem naturalnym (14 na tysiąc osób). Ogromny potencjał i dobre warunki w znacznej mierze nie są tu jednak wykorzystywane. Najlepszym tego dowodem jest ostatnie miejsce pod względem atrakcyjności życia w rankingu opublikowanym w zeszłym roku przez Główny Urząd Statystyczny. – Ostatnie miejsca wynikają najprawdopodobniej z niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury, która jest niedostosowana do rosnącej liczby mieszkańców podkreślali eksperci GUS, z których opiniami w pełni zgadzają się przedstawiciele lokalnej społeczności. – Na Białołęce jest jeszcze dużo do zrobienia – zapewniają.

Kanalizacja może stanowić pierwszy punkt, który pomógłby Białołęce „podskoczyć” kilka oczek wyżej w tego typu rankingach. – Akcja zbierania podpisów trwa. Na dzień dzisiejszy mamy ich około 600 – informuje Damian Niedziałek – Apeluję do wszystkich mieszkańców, by wsparli tę inicjatywę. Chcemy zebrać minimum 1000 podpisów. Jeśli sami nie zadbamy o swoje sprawy, to nikt za nas tego nie zrobi – dodaje. Zbiórka potrwa do końca czerwca.

Petycję można znaleźć w wielu miejscach Białołęki – w sklepach spożywczych, agencjach pocztowych, itp.. Ich pełna lista znajduje się TUTAJ.

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/DzielnicaBiałołęka

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bieg przez pasy na Daszyńskiego

Czterej Śpiący” nie wrócą na Pragę?

Ursynów „na start”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...