Debata o szansach młodych na rynku pracy

Agata Witkowska    2014-04-17 08:26:23

We wtorek 15 kwietnia w przestrzeni lokalu Państwomiasto odbyła się debata inaugurująca cykl spotkań z kandydatami na europosłów pod nazwą Europa Cafe. Tematem dyskusji była sytuacja młodych na rynku pracy. Za tym, że problem jest niezwykle ważny i aktualny przemawiała frekwencja – publiczość wypełniła całą salę konferencyjną. Czy także prelegenci stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali stanowiska, które skłonią młodzież do oddania na nich głosu?

Pierwszą niespodzianką debaty była nieobecność Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika – kandydata do PE z ramienia PSLu. Organizatorom Europa Cafe udało się jednak w ekspresowym tempie znaleźć dla niego zastępstwo i tak oto w jego miejsce na podeście dla prelegentów zajął Krzysztof Iszkowski z koalicji Europa + Twój Ruch. Pozostałe miejsca zajęli: Artur Wieczorek z Partii Zieloni 2004, prof. Krystyna Iglicka-Okólska z Polski Razem Jarosława Gowina oraz Michał Boni, przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. Spotkaniu przewodniczył Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych, który rozpoczął je krótkim wstępem i prezentacją danych Eurostatu .

Rozpoczynając wypowiedzi prelegentów, Artur Wieczorek z Zielonych podzielił się z publicznością własnymi doświadczeniami z czasów wczesnoabsolwenckich. – Kiedy skończyłem studia i zacząłem szukać pracy, to był najtrudniejszy okres w moim życiu. Tak być nie powinno. – mówił. Podkreślił także, iż głównym celem jego partii jest na chwilę obecną wdrożenie programu „Gwarancja dla młodych”. Zaprezentował także kilka propozycji doraźnych rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji młodych na rynku pracy. Zdaniem przedstawiciela Zielonych pomocne mogłoby być zatrudnianie w urzędach pracy osób, które wykazywałyby się większą empatią i zaangażowaniem w pomoc przy znalezieniu zatrudnienia oraz zwiększenie nacisku na umiejętność pracy w grupach na etapie edukacji szkolnej.

Krystyna Iglicka-Okólska z PRJG w swojej wypowiedzi na temat wpływu rozwoju regionalnego na rynek pracy odniosła się do kwestii tzw. Europy dwóch prędkości oraz wykorzystywania funduszy unijnych. – Trzeba pamiętać, że fundusze unijne to niezwykła pułapka – idą w rozwój biurokracji, nie przedsiębiorczości. Warto wiedzieć, że młodzi Polacy są na 6 miejscu w UE w rankingu przedsiębiorczości, trzeba o to dbać – mówiła. Przedstawiła także swój pomysł na bolączki młodych, na który składa się między innymi obniżenie podatków („daniny dla państwa”). – Polski absolutnie nie stać na kolejne stracone pokolenie”– deklarowała. Co do tego chyba wszyscy zgromadzeni na sali byli zgodni.

Krzysztof Iszkowski z Europy Plus miał na przygotowanie się do debaty ok. 10 min. Mimo tego zaprezentował swoje obszerne stanowisko dotyczące ważnej roli edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej. – Należy dbać o inwestycje w przedszkola. Przede wszystkim da im to szansę na równy rozwój wszystkim dzieciom już od najmłodszych lat – to powinien być nasz priorytet – przekonywał. Wskazał także na problem zatrzymywania kobiet w domach, na który wpływ ma wydłużenie urlopu macierzyńskiego do jednego roku, co w efekcie prowadzi do utrwalania nierówności płciowych na rynku pracy.

Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska podkreślił, że teraz jest najwyższy czas, by w szkołach wprowadzić wreszcie zajęcia ze sztuki programowania. – To jest przyszłość, za kilkanaście lat będzie mógł zapewnić byt młodym. Natomiast w systemie edukacji na poziomie wyższym powinniśmy wprowadzać warsztaty i elementy edukacji pozaformalnej, zacząć w końcu stosować praktykę, nie teorię – mówił Boni, "dwójka" na warszawskiej liście PO do Parlamentu Europejskiego. Minister zgodził się też z poprzednikami, że edukacja w istocie jest podstawą budowania przewag konkurencyjnych.

Dalsza dyskusja krążyła wokół tematów edukacji oraz emigracji. Prelegenci odnosili się do wypowiedzi poprzedników, zapominając niekiedy o pytaniach stawianych przez moderatora. Przez dłuższą chwilę można było odnieść wrażenie, że debata dotyczy kwestii polityki prorodzinnej, a nie sytuacji młodych na rynku pracy. Kwestie umów śmieciowych, „słoików” przyjeżdzających po pracę do stolicy, obniżania prestiżu pracy fizycznej oraz polityki lokalowej, w której nie bierze się pod uwagę budowy mieszkań pod wynajem również nie zostały pominięte podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania.

Oczywiście nie obyło się bez docinków i wzajemnej krytyki przedstawicieli poszczególnych partii. Zaskoczenie przyszło jednak z głębi sali, na której obecna była Kinga Gajewska – kandydatka PO do PE z 9 miejsca w okręgu warszawskim. W dość obcesowy sposób odniosła się do pierwszej wypowiedzi Artura Wieczorka, następująco komentując jego doświadczenia w szukaniu pracy po kulturoznawstwie: – Nie miałam problemu z założeniem firmy. Problem młodych ludzi nie polega na tym, że państwo nie daje możliwości wsparcia, wystarczy bowiem być kreatywnym. Nikt nie musiał mnie ciągnąć za rękę, współczuję panu Arturowi Wieczorkowi nieporadności po ukończeniu studiów – stwierdziła liderka młodzieżówki PO.

Czy kandydaci do Parlamentu Europejskiego przekonali młodych, że warto na nich głosować? Kto okazał się najbardziej przekonywający? Zaczepiony po debacie Marek (21 l.) wskazał, że największe wrażenie zrobiła na nim przedstawicielka PRJG, która jego zdaniem była zdecydowanie najlepiej przygotowana do dyskusji. Zosia i Maciek (24 l.) stwierdzili, że chociaż ich poglądy są zupełnie rozbieżne z lewą stroną sceny politycznej, ich zdaniem jedynie Artur Wieczorek pokazał, że naprawdę rozumie, jak ciężko jest dziś znaleźć pracę i odnaleźć się na rynku, zwłaszcza będąc humanistą. Wszystkie zapytane osoby wskazały jednak na fakt, iż prelegenci przez większość czasu uciekali od diagnoz i propozycji rozwiązania ich bolączek, krążąc gdzieś obok nich. Szczęśliwie, wszyscy zadeklarowali także, iż wezmą udział w zbliżających się wyborach.

Pierwsza debata cyklu Europa Cafe za nami. Była to dobra sposobność, by poznać kandydatów i zadać im dręczące pytania – zwłaszcza, że udzielali pytań także po zakończeniu oficjalnej części spotkania. Następna warszawska debata cyklu odbędzie się już 8 maja, dotyczyć będzie działalności Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...