Biedronka w miejsce kina, czyli ludzie wiedzą lepiej

Paweł Krulikowski    2014-04-08 08:12:46

Nie do końca trafia do mnie sens zgiełku, jaki rozpętano dookoła zastąpienia kina „Femina” sklepem Biedronka. Jedna sieć zastępuje drugą i rozpaczać można tylko, że po 70 latach w tym miejscu znajdzie się zupełnie inny punkt usługowy. Święte prawo właściciela.

Mniej więcej rok temu pojawiły się pierwsze plotki, że istniejące od lat 30 ubiegłego wieku kino „Femina” zostanie zlikwidowane. W jego miejsce sieć Jeronimo Martins planuje otworzyć kolejny dyskont spożywczy, których, jak twierdzą mieszkańcy, w okolicy nie brakuje. W konsekwencji wybuchło święte oburzenie spowodowane podjętym rozstrzygnięciem. Rozpoczęło się natychmiastowe szukanie winnych. Daleko szukać nie było trzeba. Taką decyzję podjęli właściciele kamienicy, których dziadek notabene kino „Femina” zakładał. Budynek przy al. Solidarności odebrał im niesławny dekret Bieruta, teraz, jako spadkobiercy przedwojennych przodków, wybrali suwerennie – likwidujemy kino, chcemy zarabiać pieniądze od przedstawicieli dyskontu.

W efekcie spadła na nich lawina absurdalnych zarzutów, zarówno ze strony tzw. opinii publicznej jak i części mieszkańców. Publicznie krytykuje się rodzinę Trepczyńskich za „brak poszanowania dla tradycji”, „rujnowanie kolejnego kultowego miejsca na mapie Warszawy”, „chciwość” (a to dobre!), „pazerność”, „bezduszność” i można tak wymieniać bez końca. Co ciekawe – część dziennikarzy chciała wymusić (sic!) na urzędnikach wpłynięcie na właścicieli poprzez odpowiednio wydane decyzje, by ci nie mogli decydować o swojej własnej przestrzeni. Zgroza. W całym tym zamieszaniu zwraca uwagę względna przyzwoitość przedstawicieli biurokracji, którzy uczciwie przyznają - Obowiązujące w Polsce i w Warszawie przepisy prawne nie dają ww. Urzędowi żadnych możliwości ingerowania w architekturę i funkcję prywatnej inwestycji w prywatnym budynku. – powiedział Mateusz Dallali z Urzędu Dzielnicy Śródmieście. To niestety tylko skromny przejaw normalności w całym absurdzie zaistniałej sytuacji.

Przed medialnym linczem rodziny Trepczyńskich nie da się już w żaden sposób uchronić. W naszym kraju prawa właściciela są deptane regularnie, więc w oczach opinii publicznej spadkobiercy kamienicy przy al. Solidarności „stracili już dobre imię i reputację”, jak napisał redaktor Pawłowski z „Gazety Stołecznej”. Ich zapewnienia, że starali się utrzymać chociaż jedną salę kinową, traktowane są jak kłamstwa „złych kapitalistów”. Zastanawiają mnie głównie dwie rzeczy: po pierwsze, dlaczego nikt nie pisze, że obecnie kino „Femina” jest zwykłą sieciówką, która pod tradycyjną nazwą działa jak normalne multipleksy i w równie sprytny sposób przyciąga klientów 70-letnią, nieswoją tradycją? Nie widzę różnicy pomiędzy wspieraniem jednej sieci i jednoczesnej walce z drugą. Rozumiem więc, że chodzi o samą nazwę i jej sentymentalne znaczenie (chociaż moim zdaniem oglądanie kolejnego hollywoodzkiego gniota w sieciówce z historyczną nazwą nie różni się niczym od seansu w innym multipleksie). Po drugie, skoro zainteresowanym tak bardzo zależy na utrzymaniu kina, to dlaczego swoją walkę rozpoczęli od publicznego okładania właścicieli, zamiast szukać szansy by się porozumieć i znaleźć dogodne rozwiązanie? Pisanie petycji do urzędników i medialne szantaże to w tej sytuacji fatalny wybór wpłynięcia na rzeczywistość.  

Wielokrotnie byłem klientem kina Femina. Jako mieszkaniec Woli odwiedziłem je pewnie dziesiątki razy. Zarówno wtedy, jak i teraz zdaję sobie znaczenie z wagi tradycji i sentymentu. Ale nie wszystkich na tradycję stać. Wściekłość na właścicieli, którzy chcą podejmować suwerenne decyzje i niestety, ale chcą zarobić, pachnie hipokryzją na kilometr. Cieszy tylko fakt, że przyzwoitość i poszanowanie dla przepisów zachowali urzędnicy. Szkoda, że prawa własności nie potrafią zrozumieć niektórzy dziennikarze. 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...