Miasto Jest Nasze prezentuje: oś "Podwałek"

Karolina Wiśniewska    2014-04-07 07:27:58

Problem kontrowersyjnej inwestycji na Starym Mieście stanowi doskonały projekt na scenariusz serialu. Wartka akcja, nowe wątki oraz ciekawi bohaterowie. W całej sprawie można się jednak szybko pogubić, dlatego stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – od początku zaangażowane w obronę Podwala – przygotowało interaktywną oś czasu porządkującą przebieg zdarzeń i zestawiającą wypowiedzi wszystkich występujących w „starówkowym serialu" aktorów.

Historia rozpoczyna się 10 października, kiedy warszawski Barok podaje informacje o wyburzeniu kamieniczki przy Pl. Zamkowym na rzecz komercyjnej zabudowy. Informacja „elektryzuje” opinię publiczną i mobilizuje społecznych działaczy do interwencji. Władze miasta oraz urzędnicy przekonują początkowo, że wszystko jest pod kontrolą, a wszelkie projekty budowy na Podwalu zostały ustalone. Z kim? – pytają społeczni działacze. Z samymi „wszystkimi świętymi” – odpowiadają ironicznie urzędnicy miasta. Szybko jednak okazuje się, że wśród owych „świętych” nie znaleźli się ci, z którymi jakiekolwiek zmiany dotyczące zabytków wpisanych do rejestru (a Stare Miasto naturalnie takim jest) powinny być konsultowane w pierwszej kolejności. Polski Komitet ds. UNESCO wydał bowiem oświadczenie, iż żadne takie rozmowy nie miały miejsca. Od tego momentu sprawa nabiera tempa i wzbudza coraz większe niejasności...

W specjalnie przygotowanej interaktywnej osi o nazwie „Podwałek” stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dokładnie prześledziło zawiłą historię kontrowersyjnej inwestycji. Działacze wypunktowali najważniejsze wydarzenia pojawiające się w toku sprawy oraz zestawili wypowiedzi wszystkich jej aktorów. W prezentacji występują m. in.: burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, przedstawiciele inwestora, były Stołeczny Konserwator Zabytków Ewa Nekanda-Trepka, obecny konserwator Piotr Brabander oraz wiceminister kultury i generalny konserwator Piotr Żuchowski.

Opinie wydawane przez poszczególne osoby niejednokrotnie są ze sobą sprzeczne. Jedna strona mówi coś, czemu zaprzecza druga. Cała sytuacja wzbudza z czasem coraz większy niepokój i skłania do naturalnego pytania – Kto tu kłamie? Przedstawiciele stowarzyszenia wypominają urzędnikom brak konsekwencji, sprzeczność podawanych wzajemnie informacji oraz wprowadzanie opinii publicznej w błąd – Zarówno Ewa Nekanda-Trepka jak i burmistrz Bartelski powoływali się na uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Społeczną Radą Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, których nie było (…) Konsultowany zaś z warszawiakami w 2011 roku plan zarządzania Starym Miastem nigdy nie został uchwalony – przekonują.

Na zakończenie prezentacji Miasto Jest Nasze sugeruje pani Prezydent pomysł, który pomógłby rozwiązać skomplikowany problem – Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna poprosić UNESCO o mediację w negocjacjach z inwestorem. Przedmiotem negocjacji powinna być zmiana projektu architektonicznego. Stworzy to obu stronom możliwość godnego wyjścia z sytuacji – czytamy w ostatnim slajdzie.

Oś czasu „Podwałek” nie jest pierwszą tego typu inicjatywą zaproponowaną przez stowarzyszenie MJN. Pod koniec lutego działacze opublikowali interaktywną mapę powiązań polityków i urzędników z najbogatszym handlarzem roszczeniami w Polsce – Maciejem Marcinkowskim. Projekt cieszył się ogromną popularnością w internecie, wywołał także niemałe zamieszanie wśród jego głównych bohaterów (na łamach naszego portalu tłumaczyła się m. in. Julia Pitera – „Pitera: Nie znam Marcinkowskiego”).

Miasto Jest Nasze od dawna konsekwentnie krytykuje ekipę warszawskich władz i urzędników. Wypomina im brak brak wizji, niekonsekwencje w działaniu oraz częste odkładanie ważnych decyzji "na później". – Jeśli teraz nie podejmiemy zdecydowanych kroków to za kilka lat obudzimy się w plastikowym mieście bez spuścizny historycznej. Parafrazując słowa marszałka Piłsudskiego: Miasto, które nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godne szacunku, teraźniejszości oraz prawa do przyszłości – przekonują w swoim oświadczeniu. Projekt „Podwałek” doskonale wpisuje się w spójną koncepcję ich działania. Jest to kolejna ciekawa i dobrze wykonana inicjatywa syntetyzująca zawiłości związane z budową biurowca na Podwalu. Prosty, treściwy i zrozumiały komunikat umożliwia „niezorientowanym” zapoznanie się ze sprawą, która niebawem na pewno będzie miała swój ciąg dalszy. 

Całą prezentację "Podwałek" znajdziesz tutaj. 

Źródło zdjęć: miastojestnasze.org

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Raport UNESCO ws, budowy na Starym Mieście

Kontrowersyjna budowa na Starówce trwa mimo decyzji Ratusza

Ratusz wstrzymuje budowę biurowca na Pl. Zamkowym

Starówkowe budowanie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...