Od aktywistki do kandydatki na prezydenta

Dagmara Woś    2014-03-20 19:59:25

Joanna Erbel, znana miejska aktywistka, została dzisiaj zaprezentowana jako oficjalna kandydatka partii Zielonych na urząd prezydenta Warszawy. Konferencja odbyła się przed barem mleczny "Prasowy" przy ul. Marszałkowskiej, który można uznać za jeden z symboli dotychczasowej działalności Erbel.

Moralny obowiązek działania

Joanna Erbel, 29-letnia doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, związana z Krytyką Polityczną oraz Kongresem Ruchów Miejskich, aktywistka, laureatka tegorocznego „Stołka”, czyli nagrody „Gazety Stołecznej”, zdobywczyni Okularów Równości 2013 w kategorii „Sprawiedliwość społeczna”. Jeszcze kilka tygodni temu nie chciała składać żadnych deklaracji. Dziś jest kandydatką na najwyższe stanowisko w stolicy.  

W swojej karierze aktywistki brała udział w wielu kampaniach obywatelskich. Była jedną z twarzy udanej walki o bar mleczny Prasowy, który, jak mówi sama Erbel, „gdyby nie zdecydowany sprzeciw społeczny byłby kolejną drogą restauracją albo inną komercyjną przestrzenią dostępną tylko nielicznym”. Wtedy władze miasta sugerowały, że miejsce tanich jadłodajni jest w suterenach, a nie w pierzejach reprezentatywnych ulic.

Ludzie pamiętają ją również z protestów przeciwko podwyżce cen biletów miejskiej komunikacji, gdy była pełnomocnikiem komitetu „Stop podwyżkom cen biletów ZTM”. Razem z innymi aktywistami zebrała około 20 tysięcy podpisów pod petycją w tej sprawie. Obywatelski projekt co prawda trafił pod obrady Rady Warszawy, ale został niestety odrzucony.

Czasem Joannie Erbel zarzuca się, że może sobie pozwolić na działalność społeczną dzięki zamożym rodzicom. Aktywistka w pewnym sensie uczyniła z tego swój atut, gdyż powtarza, że z tego tytułu ma wręcz moralny i etyczny obowiązek angażowania swojego czasu na rzecz tych, których start w życie nie okazał się tak dobry jak w jej przypadku. I to z powodzeniem robi od kilku lat. 

Czas zmian?

Hasło przewodnie przemówienia, które Joanna Erbel wygłosiła na dzisiejszej konferencji, zakłada, że niezależnie od zarobków i statusu społecznego, wszyscy mieszkańcy i mieszkanki mają równe prawo do miasta. – Nie możemy dawać się spychać na margines – mówi. Przywołując jako przykład rosnącą liczbę inicjatyw lokalnych, rosnącą popularność działań kooperatywnych oraz sukces frekwencyjny budżetu partycypacyjnego pokazuje, jak wiele osób zainteresowanych jest działaniem na rzecz sąsiedztwa i wspólnoty lokalnej.

Odważnie skrytykowała władze, za niechęć do zmiany miasta na „bardziej przyjazne dla pieszych, rowerzystek i rowerzystów”. Z dezaprobatą odnosi się do uprzywilejowywania ruchu samochodowego i odświętnych inwestycji, które na dalszy plan spychają komfort życia codziennego. Zrzuca to na karb braku wyobraźni tych, którzy podejmują kluczowe decyzje. Zwróciła uwagę na partycypację, która wciąż jest według niej niewystarczająca, a lista priorytetów obecnych władz jest nieadekwatna do potrzeb mieszkańców.

W przemówieniu bezlitośnie wypunktowała przewinienia władz Warszawy, zarzucając im niekonsekwencję w sprawie rewitalizacji Pragi Północ, braku ochrony przed reprywatyzacją placówek oświatowych i terenów zielonych. Stanowczo potępiła komercjalizację szkolnych stołówek i sposób traktowania lokatorów zreprywatyzowanych kamienic. 

Roztoczyła wizję miasta, które „dba o znoszenie barier architektonicznych, zachęcając do poruszania się przede wszystkim pieszo, transportem publicznym, rowerem, a nie samochodem”. Miasta, które „będzie dbać o rozwój lokalnej przedsiębiorczości, zwłaszcza podmiotów ekonomii społecznej”. Podkreśla, że jej celem jest również „troska o istniejące miejsca ważne dla historii Warszawy, o dziedzictwo architektoniczne”.

Erbel kładzie również nacisk na bezpłatny dostęp do zajęć w domach kultury w poszczególnych dzielnicach, pieniądze dla bibliotek oraz rozwijanie programów poszerzających wiedzę na temat najbliższej okolicy. – Kultura powinna wspierać rozwój tożsamości lokalnej i integrować mieszkanki i mieszkańców dzielnic. Nie oznacza to, że nie będzie miejsca i pieniędzy na kulturę artystyczną, awangardową i buntowniczą – przekonywała Joanna Erbel, przywołując postać Krzysztofa Nawratka, który w „swojej książce „Dziury w całym” pisze o tym, że przyjazne miasto to miasto, które ma strukturę porowatą. Z jednej strony posiada silne instytucje, z drugiej jest otwarte na zmianę i wiecznie żywe”.

- Wierzę, że razem z Partią Zielonych uda nam się takie miasto stworzyć. Zależy nam na tym, żeby połączyć wiedzę i energię ruchów miejskich z tym, co najlepsze w instytucjonalnej polityce! – Tym słowami Joanna Erbel zakończyła swoją oficjalną prezentację. 

Testem będą wybory

O młodej kandydatce ciepło mówią jej współpracownicy. W samych superlatywach wypowiada się o niej m.in. Małgorzata Aulejtner, pielęgniarka i miejska aktywistka, Elżbieta Hołoweńko, "zielona seniorka" i autorka ilustracji do wierszy Wisławy Szymborskiej oraz Marek Ślusarz z Fundacji Jeden Muranów. 

Niewątpliwie Joanna Erbel jest swego rodzaju powiewem świeżości na warszawskiej scenie politycznej. W kuluarach mówi się, że jej otwartość i szczerość mogą być kluczem do sukcesu. Jednak prawdziwy test przyjdzie dopiero wraz z jesiennymi wyborami. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...