Metro pojedzie do Grodziska?

Adam Kielar    2014-03-04 08:26:23

Radni Białołęki jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której chcą przeniesienia stacji końcowej II linii metra na teren swojej dzielnicy na osiedle Grodzisk, leżące za Trasą Toruńską. Nie zgadzają się na to władze Targówka, gdzie według obecnych planów metro ma kończyć swój bieg.

Według obecnych planów ostatnią stacją II linii metra na północy prawobrzeżnej Warszawy ma być Bródno, a ściślej stacja przy ul. Rembielińskiej. W poniedziałkowym głosowaniu Rada Dzielnicy Białołęka wezwała do zmiany tej trasy.

– Stacja Grodzisk powinna być zlokalizowana po północnej stronie Trasy Toruńskiej (S8),
w rejonie węzła drogowego Trasy Toruńskiej (S8), przyszłej Trasy Olszynki Grochowskiej
i ul. Głębockiej, w pobliżu terenów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne (zgodnie z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego), które już obecnie są szybko zabudowywane wielkimi osiedlami mieszkaniowymi. – czytamy w uchwale. Radni uważają także, że stacja Grodzisk z racji swojego ewentualnego położenia byłaby doskonałym punktem przesiadkowym. Mógłby powstać tam na przykład parking Park & Ride.

Zdaniem radnych Bródno (czyli część dzielnicy Targówek) jest już wystarczająco dobrze skomunikowany, gdyż ma tramwaje oraz pociągi. – W odległości kilkuset metrów znajdują się stacje kolei miejskiej SKM Toruńska oraz Praga. Do przedostatniej stacji II linii metra Kondratowicza będzie można błyskawicznie dojechać autobusem, szeroką ul. Kondratowicza, przy której jest miejsce na dobudowanie dedykowanych bus pasów.

Te argumenty nie trafiają do władz Targówka. –  To jest stanowisko polityczne, a nie merytoryczne. Jego autorom wydaje się, że stacje metra można ot tak przesunąć z jednego miejsca w drugie. Nie zawracają sobie też głowy tym, że zmiana lokalizacji ostatniej stacji oznaczałaby także konieczność przesunięcia wcześniejszej stacji Zacisze, o czym autorzy nie wspominają – przekonuje burmistrz Targówka Andrzej Bittel. Dodaje, że stacja na Bródnie była planowana od dawna.

We wtorek o tej sprawie dyskutować ma zarząd miasta, który ma decydujący głos. Nie wiadomo jednak, czy jakakolwiek decyzja zostanie podjęta.

W tym roku prawdopodobnie otwarty będzie centralny odcinek II linii metra. Biorąc pod uwagę opóźnienia, jakie miały miejsce przy jego budowie, dotarcie podziemnych pociągów w dalsze zakątki Warszawy, takie jak Białołęka czy drugiej strony Gocław (bo tam ma kończyć się południowa odnoga prawobrzeżnej części II linii metra) to melodia dalekiej przyszłości. Tym niemniej dobrze, że spór o tę sprawę wybuchł teraz, a nie w momencie, gdy ostateczne decyzje zapadną. Jest jeszcze dużo czasu by się pokłócić…

Źródło: TVN Warszawa

Zdjęcie: plany II linii metra - metro.waw.pl

Zobacz także:

Nie będzie nowych stacji Veturilo na Pradze Południe

Zdemontowana droga na Białołęce

Za darmowe bilety zapłacą warszawiacy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...