Nie będzie ronda Ryszarda „Misia” Ochódzkiego na Grochowie.

Adam Kielar    2014-02-13 22:40:00

Warszawscy radni zdecydowali w czwartek, że rondo u zbiegu Terespolskiej i Stanisławowskiej na Grochowie nie będzie nosiło imienia głównego bohatera kultowego filmu "Miś" – Ryszarda Ochódzkiego. Za było 11 radnych, 34 przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Pomysł powstał w Radzie Osiedla Kamionek. Przedstawiciele inicjatywy „Marzy mi się rondo Misia” na facebookowym wydarzeniu „Rondo im. Prezesa Ochódzkiego” pisali, że w sprawie chodzi o uhonorowanie polskiej kinematografii. – Społeczna akcja „Marzy mi się rondo Misia” ma na celu nadanie miejscu na Kamionku (Warszawa, Praga-Południe) nazwy „rondo im. prezesa Ochódzkiego”. „Miś” Barei jest wiecznie żywy, ale tu chodzi o zbiorowe uhonorowanie twórców i postaci dawnych, dobrych polskich komedii i naszej kinematografii – pisali. Nazwę uzasadniano także tym, że filmowy KS „Tęcza”, któremu prezesował Ochódzki, mieścił się na terenach pobliskiego klubu „Orzeł”.

Projekt uzyskał poparcie Rady Dzielnicy Praga-Południe oraz Zespołu ds. Nazewnictwa w Radzie Warszawy. Głosowanie jednak wykazało, że wśród radnych nie ma wielu zwolenników ronda im. „Ochódzkiego”. Za byli przedstawiciele SLD (zapowiadał to w poniedziałek radny Sebastian Wierzbicki w rozmowie z „Polityką Warszawską”) oraz Twojego Ruchu. Andrzej Golimont (SLD) uważa, że przytaczane przez przeciwników argumenty są absurdalne, a idąc ich rozumowaniem, nie powinno być w stolicy ulicy Kubusia Puchatka, gdyż jest to "postać, która żyje w dość niejasnym związku z Krzysiem, która kradnie miód i która sama o sobie mówi, że ma mały rozumek". – Czy ktoś taki powinien być patronem ulicy, przy której znajdują się placówki edukacyjne" – pytał Golimont.

Z kolei radny Marcin Rzońca (TR) zwrócił uwagę, że w mieście swoje ulice czy skwery ma wielu realnych bohaterów, którzy dla mieszkańców są mało znani. Podkreślił, że wniosek mieszkańców Kamionka zyskał pozytywne opinie zarówno Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, komisji ds. nazewnictwa miejskiego w radzie Warszawy, a także rady dzielnicy Praga-Południe. – Osobiście żałuję, czego wyraz dałem w głosowaniu ZA. – napisał radny na stronie wydarzenia na Facebooku.

Przeciwko pomysłowi głosowała Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO), uważa, że dla przeciętnego mieszkańca stolicy za 20-30 lat nazwa ta nie będzie ani zabawna, ani zrozumiała, bo nikt nie będzie pamiętał, skąd się wzięła. Radny Michał Bitner dodaje, że Ochódzki jest postacią wybitnie negatywną. – Sama komedia jest super, ale postać Ochódzkiego, który wykorzystuje kobiety, z którymi współpracuje, jest mało chwalebne. – mówił radny i dodawał. – Życie w społeczeństwie takich Ochódzkich nie jest zupełnie zabawne.

Podobnie uważa cytowany w poniedziałek przez „Politykę Warszawską” Maciej Wąsik, szef klubu radnych PiS. –  To jest kreatura, złodziej, pijak, dziwkarz i oszust. Trudno sobie wyobrazić bardziej klasycznego czerwonego aparatczyka. W związku z czym nie widzę zupełnie żadnego powodu, dla którego miałbym popierać pomysł powstania ronda imienia takiej postaci. Przy całym szacunku dla Barei i jego twórczości. – mówił polityk PiS.

– Nadawanie zabawnych imion rondom, placom czy ulicom jest dobrym pomysłem, ale w moim przekonaniu nie powinno się go nadużywać. Wielu znacznie bardziej „poważnych” patronów nadal nie doczekało się przecież swojej ulicy, skwery czy placu. – pisałem w grudniu, przy okazji sprawy dwóch rond u zbiegu Świętokrzyskiej, Kopernika i Tamki. Podtrzymuję to zdanie i uważam, że akurat w tym wypadku można było znaleźć zdecydowanie lepszego kandydata na patrona.

Źródła: PAP, Polityka Warszawska

Źródło zdjęcia: kadr z filmu "Miś".

Zobacz także:

Powstanie rondo Ochódzkiego na Pradze?

Będą ronda imienia Bolka i Lolka?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...