Zmiana warty w ursynowskim SLD?

Sławomir Bielański    2014-02-07 14:10:57

Perspektywa zbliżających się wyborów samorządowych sprawia, że największe partie starają się porządkować swoje struktury w poszczególnych dzielnicach. Przykładem takich działań będzie sobotnie zebranie ursynowskich struktur SLD. Głównym celem spotkania ma być opracowanie strategii, która pozwoliłaby wrócić partii Leszka Millera do rady dzielnicy Ursynów, w której po dotkliwej porażce w ostatnich wyborach samorządowych Sojusz nie ma swojego reprezentanta.

Sobotni zjazd ma zainicjować prace nad stworzeniem strategii, która pozwoliłaby odbudować zaufanie lewicowych wyborców na Ursynowie, którzy ostatnio skłaniali się raczej ku lokalnemu komitetowi Nasz Ursynów burmistrza Piotra Guziała. Zmiany mają zacząć się od „góry”. Do walki o przywództwo w dzielnicowej organizacji staną prawdopodobnie Halina Kosicka (dawna radna i obecna szefowa struktur) i zyskująca na znaczeniu Anna Jarska, która może liczyć na przychylność partyjnej centrali. Poza wyborem nowych władz ma zostać omówiony nowy program SLD na Ursynowie. Niewykluczone, że w kuluarach wstępnie dyskutowane będą też nazwiska ewentualnych liderów list w jesiennych wyborach. Głośno mówi się, że listę do Rady Warszawy na Ursynowie miałby otwierać Krystian Legierski, który niedawno opuścił warszawskich Zielonych. Do rady dzielnicy aspirują natomiast Michał Więckiewicz aktywista Warszawskiego Forum Lewicy, Jerzy Nowak rzecznik warszawskiego SLD oraz Tomasz Kalita, były bliski współpracownik Grzegorza Napieralskiego.

Przewodniczący stołecznego Sojuszu Sebastian Wierzbicki w rozmowie z „Polityką Warszawską” zmiany na Ursynowie wpisuje w szerszy kontekst:  – Dla warszawskiego SLD priorytetem jest odbudowa poparcia w tych dzielnicach, gdzie utraciliśmy swoich przedstawicieli w samorządzie. Najbardziej jaskrawym przykładem tego jest Ursynów, gdzie w poprzedniej kadencji współrządziliśmy, a teraz nie mamy żadnego radnego. Dlatego naszym celem jest przygotowanie atrakcyjnej oferty dla mieszkańców tej dzielnicy – zarówno programowej, będącej odpowiedzią na ich problemy i bolączki, których jak wiemy jest ich dużo oraz personalnej. Chcemy wystawić mocne listy do rady miasta i rady dzielnicy z nazwiskami, które zyskają poparcie Ursynowian. Jeżeli chodzi o partię, to sobotni zjazd ma wyłonić takie władze, które skonsolidują SLD na Ursynowie i wezmą pełną odpowiedzialność za przygotowania do wyborów i ich wynik – dodaje.

Pytaniem otwartym jest to jak ewentualna zmiana dzielnicowych władz wpłynie na scenę polityczną Ursynowa. Wiadomo, że większość działaczy SLD nie jest przychylna obecnemu burmistrzowi dzielnicy i tylko czeka na to by móc się zrewanżować za polityczną porażkę z „Naszym Ursynowem” sprzed czterech lat. Działacze Sojuszu nawet nie ukrywają, że ich celem jest wejście do rady dzielnicy i odtworzenie dawnej koalicji z Platformą Obywatelską. Liczą, że osłabiony referendalną porażką Guział może mieć problem z powtórzeniem poprzedniego wyniku. Ten jednak z pewnością łatwo się podda co zapowiada bardzo ciekawą konfrontację. Sytuację komplikuje też powstanie nowych inicjatyw na Ursynowie. Na bazie lokalnego stowarzyszenia Antoniego Pomianowskiego w centrum sceny politycznej powstaje właśnie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa oraz organizują się struktury Polski Razem. O  lewicowego wyborcę z pewnością powalczy także Twój Ruch.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...