Republikańskie debaty o przyszłości Warszawy

Karolina Wiśniewska    2014-01-28 15:21:00

„Przyjazne miasto – Warszawa 2020!” - pod takim hasłem rozpoczął się wczoraj cykl comiesięcznych dyskusji na temat przyszłości stolicy organizowanych przez warszawski Klub Republikański. Temat pierwszego spotkania: TRANSPORT, czyli podstawa sprawnego funkcjonowania każdego dużego miasta.

Chcemy stworzyć wizję miasta, w którym warszawiacy będą chcieli mieszkać, miasta przyjaznego wszystkim – roz. począł spotkanie Krzysztof Kowalski. O godzinie 19.00 w kawiarni Cafe Niespodzianka przy ul. Marszałkowskiej spotkali się wszyscy, którzy pragnęli wysłuchać problemów, jakie kryje za sobą warszawski transport publiczny, a także podzielić się swoimi uwagami i pomysłami, w jaki sposób go usprawnić. Transport to dziedzina, która pochłania najwięcej środków z budżetu miasta, dlatego też od niej postanowiliśmy zacząć cykl naszych spotkań – wyjaśnił prowadzący dyskusję Marcel Klimowskijako Republikanie nie chcemy narzucać własnego stanowiska. Pragniemy wysłuchać waszych propozycji i razem stworzyć konkretny i dobry plan – dodał.

Już w pierwszych głosach z sali pojawiały się bardzo konkretne (choć niestety raczej w warszawskich realiach niemożliwe do osiągnięcia) plany. Krzysztof Fluder ze Stowarzyszenia Republikanie mówił m.in. o konieczności powstania szybkich połączeń między dzielnicami oraz usprawnieniu tras wjazdowych do Warszawy. Postulował o więcej przejść podziemnych dla pieszych na największych skrzyżowaniach, dodatkowe linie metra oraz podziemny tramwaj przemieszczający się pod terenami o niskiej gęstości zaludnienia. Warszawa jest na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o korki – punktował kolejny mówca wskazując na konieczność szybkiego udrożnienia stołecznych ulic m.in. poprzez wybudowanie obwodnic zarówno dzielnic, jak i całego miasta. Głos w dyskusji zabrał również wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy Jacek Wilk. Już w pierwszych słowach zaznaczył, że przyjazna i dobra komunikacja to taka, która zakłada konkurencyjność. Postulował o poszerzanie ulic oraz budowę nowych parkingów. Miasto powinno zadbać tylko o infrastrukturę, natomiast transport zorganizują spółki prywatne – podsumował.

Bezwzględnej krytyce ze strony wszystkich uczestników spotkania poddano buspasy. Uznano, iż zostały zupełnie nieprzemyślane, a zamiast usprawnienia transportu (cyt.) utrudniają kierowcom życie. Kolejny wypracowany wspólnie postulat to zwiększenie udziału przewoźników prywatnych, zwłaszcza w przypadku linii autobusowych. Te same kursy mogłyby być wówczas obsługiwane o ok. 40% taniej, co zagwarantowałoby sporą sumę oszczędności. Propozycja trzecia (uznana wręcz za natychmiastową konieczność) to dodatkowe parkingi – podziemne lub zręcznie wkomponowane w infrastrukturę miasta na powierzchni. Uczestnicy podkreślali, że szybkie znalezienie miejsca do parkowania w centrum miasta graniczy z cudem, a koszty samego postoju są zbyt wysokie.

Dyskusja na temat transportu była swoistą inauguracją spotkań pod hasłem „Przyjazne miasto – Warszawa 2020!”. Cały cykl zakłada pięć zebrań tematycznych oraz ostatnie – podsumowujące. Ich głównym celem jest stworzenie dokumentu zawierającego konkretne propozycje zmian, jakie powinny zajść w naszej Warszawie, aby wszystkim żyło się tu lepiej i wygodniej. Organizatorzy przekonują, że tworząc swą wizję będą kierować się głównie realizmem i dobrem wspólnym – Nie sztuką jest obiecać pięć mostów w cztery lata – mówi Krzysztof Kowalski – należy trafnie cenić siły na zamiary.

Spotkania odbywać się będą w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Następne – poświęcone przestrzeni publicznej – już 24 lutego. 

 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.facebook.com/events/549773315122072/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji 

Kampania na mapie z miliardami w tle 

Nowy prezes, nowe kłopoty 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...