Wierzbicki 2014

Sławomir Bielański    2014-01-11 22:36:18

Pierwszym oficjalnym kandydatem na prezydenta stolicy w tegorocznych wyborach samorządowych został Sebastian Wierzbicki. Przewodniczący warszawskich struktur SLD, radny miasta i wiceprzewodniczący Rady Warszawy otrzymał rekomendację swojej partii na specjalnie zorganizowanej partyjnej konwencji.

Odbywająca się w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej konwencja w założeniu miała być pokazem siły odradzającego się warszawskiego Sojuszu. Blisko dwustu delegatów oraz kilkudziesięciu gości zgotowało gorące przyjęcie obecnym liderom partii i przede wszystkim wybranemu kandydatowi. Na scenie obok Sebastiana Wierzbickiego znaleźli się przewodniczący SLD Leszek Miller,  eurodeputowany Wojciech Olejniczak i były minister zdrowia Marek Balicki. Widoczni byli też przedstawiciele młodszego pokolenia działaczy: wiceprzewodnicząca partii i stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz oraz sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Jednym z priorytetów kandydata do fotela prezydenta miasta ma być zlikwidowanie narastających podziałów społecznych i nierówności ekonomicznych w stolicy. – Dość podziałów na rejony slumsów i apartamentowców, kamienic bez kanalizacji i złotych wieżowców – grzmiał Wierzbicki. W tym dążeniu lider stołecznego Sojuszu, wydaje się wiarygodny. Bardziej samorządowiec niż polityk sam mieszka na Pradze Północ, gdzie dysproporcje te widać najpełniej. – Spotykamy się na Pradze. Tego miejsca nie widać z okien stołecznego ratusza. Wielu z Was nie uwierzy, że po tej stronie Wisły tysiące gospodarstw domowych jest wciąż pozbawionych dostępu do kanalizacji – mówił zapowiadając, że w razie wygranej postawi na rozwój budownictwa komunalnego oraz zwiększenie nakładów na remonty istniejących domów komunalnych.

Sporo miejsca Wierzbicki poświęcił otwarciu miasta na inicjatywy oddolne. – Warszawa musi przestać być Platformerska, a stać się obywatelska! – mówił, deklarując zaraz wzmocnienie roli konsultacji społecznych przy decyzjach podejmowanych przez władze Warszawy. Podkreślił też wagę i rolę organizacji pozarządowych w zarządzaniu miastem. Ich rolę widzi zwłaszcza na polu społeczno-kulturalnym, bo właśnie kultura ma być kolejnym z jego priorytetów w kampanii. – Warszawa musi być żywym, różnorodnym centrum kulturalnym. Miejscem gdzie, jak przed wojną, Zachód spotyka się ze Wschodem, a awangarda z tradycją – podsumowywał radny miasta.

Podobne, optymistyczne i wizjonerskie głosy można było usłyszeć od wspierających kandydata polityków. Leszek Miller zapewnił, że przewodniczący miejskich struktur SLD jako prezydent stolicy nie zamknie się w ratuszu i nie otoczy się wzorem urzędującej prezydent własnym dworem. Podkreślił jego silne związki z lokalną polityką z odpowiednie doświadczenie samorządowe. Wypowiedź ta stanowiła rozwinięcie głównego hasła konwencji jakie ostatnio stale towarzyszy spotkaniom SLD. "Kurs na Zmianę" co wielokrotnie podkreślali w kuluarach uczestnicy konwencji ma w tym przypadku symbolizować młodość i polityczną świeżość kandydata na tle zabetonowanej warszawskiej sceny politycznej.

Czy tak będzie i czy 36-letni Sebastian Wierzbicki osiągnie sukces? Zobaczymy za kilka miesięcy. Działacze stołecznego Sojuszu liczą na powrót partii do I politycznej ligi w Warszawie. Gdyby szanse na ten plan mierzyć poziomem pozytywnych emocji dzisiejszej konwencji Wierzbicki już dziś powinien otwierać szampana. Jest socjologiem, rozumie procesy społeczne, więc na pewno tego nie zrobi. Tym bardziej, że do walki o fotel prezydenta na pewno zgłosi się jeszcze wielu poważnych pretendentów, przy których w punkcie wyjścia młody lider SLD na pewno nie będzie faworytem.

 

Zobacz też:

Idzie nowe w SLD

Sebastian Wierzbicki: Warszawiacy nie dopuścili do egzotycznej koalicji w stolicy

Lewicowa oferta dla Warszawy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...