Idzie nowe w SLD

Błażej Poboży    2014-01-10 07:28:57

Sojusz Lewicy Demokratycznej od ostatniej konwencji w Sosnowcu w komunikacji z wyborcami intensywnie wykorzystuje hasło „zmiany”. Po prezentacji nowych założeń programowych przyszedł czas na roszady personalne. Nie omijają one Warszawy gdzie już w sobotę partię Leszka Millera czekają poważne zmiany w organach statutowych. Sojusz desygnuje też swojego kandydata na prezydenta stolicy w jesiennych wyborach samorządowych. Zgodnie z naszymi przewidywaniami będzie nim Sebastian Wierzbicki, szef stołecznych struktur SLD.

Sojusz Lewicy Demokratycznej nabiera wiatru w żagle. Ogólnopolskie sondaże regularnie wskazują na dwucyfrowe poparcie, media rozpisują się o możliwych koalicjach, a wielu komentatorów sugeruje, że przewodniczący SLD będzie jednym z głównych rozgrywających w polskiej polityce. Także na warszawskiej arenie partia może zaliczyć ostatnie miesiące do bardzo udanych. Dzięki ryzykownej ale skutecznej strategii w referendum Sojusz, o czym pisaliśmy w podsumowaniu 2013 roku, ma dobrą pozycję wyjściową przed dwoma zbliżającymi się kampaniami wyborczymi w stolicy: do Parlamentu Europejskiego oraz samorządową. Sprzyjającym okolicznościom w walce o utrzymanie trzeciej siły warszawskiej polityki mają pomóc nowe nazwiska i choć nie zawsze znane na forum ogólnopolskim, z pewnością doświadczone na odcinku stołecznym.

Kandydat

W najbliższą sobotę warszawski SLD organizuje konwencję, której centralnym punktem będzie ogłoszenie kandydata na prezydenta Warszawy. Sojusz konsekwentnie uchylający się przed wskazywaniem kandydata na włodarza miasta w trakcie kampanii referendalnej teraz jest pierwszą partią, która staje do prezydenckiego wyścigu. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami kandydatem partii będzie Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy i szef stołecznych struktur SLD. Z komentarzem dla tej nominacji wstrzymamy się do oficjalnego ogłoszenia, jednak już dziś wybór ten można określić mianem interesującego. Wpisuje się on bowiem w kluczowe hasło jakie ostatnio towarzyszy Sojuszowi: #zmianę. Zamiast wzorem innych partii "rzucać" na Warszawę jednego z partyjnych liderów z tzw. centrali (w mediach spekulowano o W. Czarzastym, K. Piekarskiej czy M. Balickim), władze SLD do walki o fotel prezydenta miasta desygnują bardziej samorządowca niż polityka, doświadczonego w samorządzie warszawskim i przede wszystkim przedstawiciela młodego pokolenia.

Nowy sekretarz

Na tym nie koniec odważnych decyzji. Jak udało się ustalić „Polityce Warszawskiej” w sobotę Sojusz czeka jeszcze kilka innych istotnych ruchów kadrowych. Na sobotniej konwencji ma zostać wybrany nowy sekretarz warszawskiej organizacji partyjnej oraz o kilka nowych osób ma zostać rozszerzona rada warszawska Sojuszu. W miejsce Bartłomieja Wichniarza nowym sekretarzem SLD w stolicy, a więc de facto drugą po Wierzbickim osobą w partii w Warszawie, ma zostać Jacek Pużuk z Targówka. Myli się jednak ten, kto widziałby w nim dzielnicowego działacza. Pużuk to doświadczony polityk, były mazowiecki baron SLD i jeden z architektów porozumienia z PO w poprzedniej kadencji samorządu (był też jednym z beneficjentów tego porozumienia, gdy z rekomendacji Hanny Gronkiewicz-Waltz został członkiem zarządu SPEC). Jego powrót do pierwszego szeregu dowodzi, że Sojusz stawia na sprawdzonych i lojalnych graczy, których doświadczenie może pomóc w tegorocznych kampaniach wyborczych.

Nowe twarze w radzie

Kolejne zmiany dotyczą składu Rady Warszawskiej partii. Miejsce usuniętego za współpracę z Januszem Palikotem (w ramach konkurencyjnej do SLD inicjatywy Europa Plus) Ryszarda Kalisza, zajmie Marek Balicki, były dyrektor szpitala Wolskiego, a wcześniej także minister zdrowia. Wymieniany jeszcze przy ubiegłorocznym referendum jako jeden z możliwych kandydatów w wyścigu na prezydenta stolicy teraz myśli raczej o europarlamencie. Zawieszonego w partii Tomasz Sybilskiego (pod koniec roku przystąpił do stowarzyszenia Kalisza – Dom Wszystkich Polska) ma natomiast zastąpić Katarzyna Horn, szefowa koła SLD w Ursusie, o której wiemy tyle, że w przeszłości była m. in. sekretarką Wojciecha Jaruzelskiego. Do rady prawdopodobnie zostanie dokooptowany także ustępujący sekretarz warszawski Bartłomiej Wichniarz. Czy tak będzie zobaczymy już w sobotę.

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...