Korwin-Mikke agituje o wolność i suwerenność

Karolina Wiśniewska    2013-10-07 09:46:33

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oficjalnie obchodzona jest w pierwszej połowie listopada. Zdaniem niektórych – niesłusznie, gdyż niepodległe Królestwo Polskie powstało już 7 października i to właśnie tą datę powinniśmy szczególnie upamiętniać. Kongres Nowej Prawicy na czele z prezesem Januszem Korwin-Mikke organizują z tej okazji Marsz Wolności i Suwerenności wpisujący się powoli w tradycje partii.

Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie, dlaczego akurat ta data. Otóż właśnie 7 października 1918 roku Rada Regencyjna oficjalnie ogłosiła niepodległość Królestwa Polskiego, w związku z czym staliśmy się faktycznie wolnym i suwerennym państwem. 11 listopada zaś to dzień, w którym władza wojskowa została przekazana w ręce marszałka Piłsudskiego, co zdaniem członków KNP miało znacznie mniejszą rangę.

Tegoroczny Marsz rozpoczął się mszą świętą w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stamtąd zgromadzeni podążyli w kierunku pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Na czele pochodu głównodowodzący Piotr Najzer oraz najważniejsza osoba w partii – prezes Korwin-Mikke. Szybko okazało się, że idea wspólnego radosnego świętowania i propagowania patriotycznych treści ustąpiła miejsca krytyce systemu w jakim obecnie Polska funkcjonuje. Skandując hasła „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela suwerenność nam odbiera” oraz „Precz z kulawą demokracją…” zgromadzeni dotarli pod pomnik. Tam z ust wiceprezesa partii Wiesława Lewickiego oraz prezesa stowarzyszenia Koliber Jakuba Kuleszy usłyszeć można było zapowiedź walki o Polskę wolną od biurokracji i podatków. Obywatele będą wolni wtedy, kiedy władza będzie służyła im, a nie sobie – przekonywał Lewicki.

Finałowa część marszu miała miejsce na Placu Zamkowym, gdzie zgromadzeni wysłuchali kolejnych wystąpień. Politycy Kongresu Nowej Prawicy przekonywali, że Unia Europejska pozbawiła Polskę samodzielności, narzuciła własne prawa, a na co dzień „zalewa” nas absurdalnymi decyzjami. 95 lat temu młodzi ludzie stawali na drodze i ginęli, a my dziś godzimy się na wszystko – podsumował Najzer. Na zakończenie głos zabrał Janusz Korwin-Mikke, który długo uświadamiał zebranych jak bardzo są zniewoleni i ograniczani we własnym kraju, po czym zachęcał, aby przyłączyć się do Kongresu Nowej Prawicy, ponieważ partia ta ma realny pomysł jak (cyt.) wyzwolić Ojczyznę i doprowadzić ją do normalności.

Reakcje obecnych na warszawskim Starym Mieście przechodniów były bardzo rozbieżne. Jedni przytakiwali postulatom KNP, inni zaś byli nimi wręcz oburzeni. Oni chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak było, a jak jest i sami nie wiedzą o co walczą – mówi jeden z warszawiaków.

Warto przypomnieć, że Marsz Wolności i Suwerenności zorganizowany został z okazji 95 rocznicy ogłoszenia niepodległości Królestwa Polskiego.  Większość obywateli naszego państwa nie jest przyzwyczajona do daty 7 października, dlatego organizatorzy powinni w większym stopniu skupić się na historycznych aspektach oraz patriotycznych hasłach.

Zgodnie z zapowiedzią, marsz miał połączyć radosną, rodzinną atmosferę oraz patriotyczne poczucie spełnienia obowiązku (cytat z materiałów promocyjnych). Zapytaliśmy prezesa Janusza Korwin-Mikke o to, dlaczego tak wzniosła idea zamieniła się w jeden wielki protest – Po pierwsze, rodzin z dziećmi nie było, a po drugie ludzie sami chcą protestować. Skoro chcą, trzeba im to dać – odpowiada „Polityce Warszawskiej” i przyznaje, że sam jest z całego wydarzenia bardzo zadowolony. Nie spodziewałem się tak dużej ilości ludzi – przyznaje i zapowiada kolejny marsz w przyszłym roku.

 

Zobacz także:

JKM: Najlepsi prezydenci nie byli wybierani demokratycznie http://www.politykawarszawska.pl/index.php/article/131

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...