„Warszawiaku, nieważne jak zagłosujesz. Ważne, że to zrobisz!”

Karolina Wiśniewska    2013-10-02 21:42:07

W trwającej od kilku tygodni kampanii referendalnej mieliśmy dotychczas okazję obserwować głównie aktorów bezpośrednio związanych ze światem polityki. Nadszedł czas na środowiska pozapartyjne, które także coraz aktywniej zaczynają działać. Wczoraj media opublikowały list, pt.: „To referendum nie ma sensu” podpisany przez kilkadziesiąt osób związanych ze sportowo-kulturowo-politycznym środowiskiem. Dziś natomiast do akcji włączyła się inicjatywa „Miasto jest nasze”, która rozpoczyna kampanię „Warszawo, zakochaj się w referendum” i wraz z dwudziestką postaci ze świata nauki, kultury i sztuki zachęca do udziału w październikowym referendum.

Społeczną kampanię oficjalnie zainaugurował happening pod hasłem „Uwolnić Syrenkę”. Zgromadzeni na warszawskim Powiślu próbowali wyzwolić symbol stolicy, który niczym demokratyczny duch jej mieszkańców znajduje się w klatce. Przygotowaliśmy specjalne drzwi do wolności dla naszej Syrenki. Wzięliśmy ze sobą również jedzenie dla niej, bo pewnie dawno nikt jej nie dokarmiał – mówią organizatorzy wskazując na zabarykadowany pomnik. Pikieta utrzymana w formie żartu miała pokazać warszawiakom, jak powinni zachować się 13 października.

Akcja „Warszawo, zakochaj się w referendum” ma charakter obywatelski i pozapartyjny. Jej głównym celem jest przekonanie mieszkańców stolicy, aby za jedenaście dni wzięli udział w głosowani. Referendum to sprawa obywateli troszczących się o los Warszawy. To ocena władz miasta, bez względu na sympatie polityczne. - przekonuje jeden z organizatorów Jan Śpiewak. Nie zabrakło oczywiście krytyki największych partii, którzy upolitycznili warszawskie święto demokracji i pozbawili je rzetelnej i w pełni merytorycznej debaty.

Podczas pikiety oficjalnie przekazano apel wystosowany przez kilkanaście znanych postaci ze świata nauki i kultury, w którym usłyszeć można wiele profrekwencyjnych haseł:

„Warszawianko i warszawiaku, 13 października staw się w swojej komisji wyborczej i oddaj głos. Głosuj jak chcesz – ważne, że to zrobisz. Pokażmy, że miasto jest nasze.”

Pod listem podpisali się: Ryszard Bugaj, Michał Lorenc, Olga i Wiesław Johann, Bogdan Jałowiecki, Kinga Dunin, Marcin Wolski, Artur Żmijewski, Tomasz Lec, Barbara Jezierska, Jakub Żulczyk, Jacek Raciborski, Maciej Gdula, Redbad Klijnstra, Jacek Poniedziałek, Ilona Łepkowska, Mirosław Chojecki, Piotr Paziński i Janusz Sujecki.

Rozpoczynająca się kampania społeczna ma uświadomić warszawiakom, jak ważna jest obywatelska kontrola. Organizatorzy przekonują, że ingerencja mieszkańców mobilizuje władze do intensywnego działania, czego najlepszym dowodem są ostatnie tygodnie i wzmożona aktywność Pani Prezydent.

„Warszawo, zakochaj się w referendum” stanowi pewnego rodzaju „novum” w dotychczasowej kampanii. Jest to bowiem akcja typowo profrekwencyjna. Jej inicjatorzy nie opowiadają się po żadnej ze stron, czego w dotychczasowych przekazach raczej nie spotkaliśmy.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...