Ratusz walczy z kryzysem... w sieci

Jan Kunert    2017-08-18 18:54:47

Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsultacje w zakresie kryzysów w social media". – W Ratuszu kryzys jest permanentny. Prezydent próbuje ratować swoją skórę – komentuje Jan Śpiewak, śródmiejski radny.

Na informację o podpisanej przez stołecznych urzędników umowie, zwrócił uwagę na Twitterze jeden z jego użytkowników. Chodzi o "konsultacje w zakresie kryzysów w mediach społecznościowych", jakich przez sierpień i wrzesień stołecznym urzędnikom będzie udzielać Monika Czaplicka, właścicielka agencji Wobuzz. Dostanie za to ponad siedem tysięcy złotych.

Pod tym wpisem na Twitterze, pojawiło się dużo krytycznych komentarzy pod adresem stołecznych urzędników. Decyzję o podpisaniu takiej umowy krytykują też opozycyjni radni. Uważają, że ma ona związek z aferą reprywatyzacyjną. – To wykorzystywanie publicznych pieniędzy do ratowania własnego wizerunku, który nie bez powodu już na stałe został związany z tą aferą – uważa Krzysztof Sobolewski, śródmiejski radny z Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadający w tej samej radzie dzielnicy Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa) zauważa, że prezydent Hanna Gronkiewicz - Waltz uaktywniła się ostatnio w mediach społecznościowych. – Jest to jednak bardzo mało wiarygodne. W Ratuszu kryzys jest parmanentny – uważa radny. – Prezydent próbuje z publicznych pieniędzy ratować swoją skórę – dodaje.

– Ktoś w stołecznym Ratuszu dostaje pieniądze za obsługę social media - mówi z kolei "Polityce Warszawskiej" Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy z Inicjatywy Polskiej. – Jeżeli teraz za pieniądze podatników Ratusz walczy z kryzysami w sieci, strach się bać, co będzie pod koniec kadencji. Może z tego wyjść spora sumka – kpi Piechna-Więckiewicz, choć podkreśla, że nie kwestionuje wyboru Moniki Czaplickiej – Moim zdaniem jest jedną z najlepszych osób na rynku –  dodaje radna.

Sprawdź, na co idą Twoje pieniądze 

Każdy zainteresowany może sprawdzić, na co stołeczni urzędnicy wydają publiczne pieniądze. W internecie dostępny jest rejestr umów cywilno - prawnych. To efekt kilkuletniej sądowej batalii, jaką przed laty stoczył obecny poseł, a wtedy jeszcze stołeczny radny Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości. Właśnie w takim rejestrze pojawiła się informacja o podpisanej z agencją Wobuzz umowie. 

Jej właścicielka. Monika Czaplicka, jest w branży online i social media od jedenastu lat. Z wykształcenia socjolożka. Wykłada na Politechnice Białostockiej oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych, kryzysami, hejtem oraz wizerunkiem w sieci. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za kampanię "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" 

Urzędnicy walczą z hejtem

Zdaniem stołecznych urzędników, podpisanie umowy z agencją Wobuzz było konieczne. – Chodzi o obecny w sieci hejt – Agnieszka Kłąb, rzeczniczka Ratusza odpiera stawiane przez internautów i opozycyjnych radnych zarzuty. – Szkolenie dotyczy wszystkich pracowników, którzy prowadzą profile miasta w sieci. Bardzo często mają do czynienia z mową nienawiści, skierowaną zarówno do nich personalnie, jak i kierowaną do innych użytkowników, którzy komentują w sieci pod naszymi wpisami. Chcemy nauczyć się na to reagować w jednakowy sposób, komunikując się z mieszkańcami poprzez kilkanaście profili w mediach społecznościowych. Ważne jest diagnozowanie tego problemu i reagowanie na bieżąco – tłumaczy rzecznik.​ 

 Zamówienie zostało zlecone bez przetargu, z wolnej ręki. Skąd wybór akurat Moniki Czaplickiej? 

– Wysłaliśmy pięć zapytań ofertowych. Dwa podmioty nie złożyły oferty, jedna oferta była dwa razy droższa, jedna nie przedstawiła planu szkolenia. Stąd wybór tego konkretnego zleceniobiorcy – mówi "Polityce Warszawskiej" Agnieszka Kłąb.

Umowa została podpisana na początku sierpnia, czyli w czasie, gdy media ujawniły, że miasto wydaje za każdą godzinę reprezentowania prezydent Warszawy przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji ponad tysiąc złotych. Jednak rzeczniczka Ratusza twierdzi, że nie można tego łączyć z podpisaniem umowy – To absolutnie nie ma związku – mówi Kłąb. 

"To dobra inwestycja"

– Jeśli stołeczni urzędnicy uznali, że potrzebują wsparcia w kwestiach problemów wizerunkowych, chcą się nauczyć reagować na opinie mieszkańców, ja uważam to za dobrą inwestycję – komentuje Monika Czaplicka, właścicielka agencji Wobuzz, która na zarzuty pod jej adresem zareagowała też na Twitterze.

Czego dotyczą konsultacje ze stołecznymi urzędnikami? – Kryzysów w social mediach, jak je rozpoznać, jak na nie reagować, jak miasto może być bardziej przyjazne dla mieszkańców - czyli np. nie kasować wpisów, albo nie robić "kopiuj - wklej" tych samych odpowiedzi. Szkolę zawsze na konkretnych, wziętych z życia przykładach – tłumaczy "Polityce Warszawskiej".

– Monika Czaplicka to znana ekspertka od komunikacji kryzysowej i zajmuje się tym od lat, więc jej wybór mnie nie dziwi ​– komentuje Marcin Żukowski, ekspert ds. nowych mediów z Uczelni Łazarskiego. – Instytucje publiczne, chcąc spełniać potrzeby i oczekiwania obywateli, muszą posługiwać się sprawnie mediami społecznościowymi. Takie umiejętności są nabywane z czasem, ale ich podstawą jest wiedza. Ta musi pochodzić od ekspertów, a eksperci to koszty. To normalne, że instytucje publiczne korzystają z usług profesjonalistów. Tym bardziej, że prowadzone przez nich kanały komunikacji z obywatelami są wykorzystywane przez wszystkich, niezależnie od ich poglądów, czy opcji politycznych – podkreśla w rozmowie z "Polityką Warszawską" Żukowski. 

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Fot. Jan Kunert

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...
Białołęka
2017-04-04 18:04:45
Wraca spór o władzę na Białołęce. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ...