Pomnik Rotmistrza Pileckiego odsłonięty!

Adam Kielar    2017-05-13 17:24:10

W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości, która odbyła się na stołecznym Żoliborzu wzięła udział rodzina legendarnego żołnierza oraz miedzy innymi kombatanci, przedstawiciele władz centralnych i miejskich oraz wielu mieszkańców.

Pomnik znajduje się niedaleko kamienicy, w której Pilecki dobrowolnie pozwolił się pojmać i skąd trafił do obozu KL Auschwitz, z którego przesyłał raporty i gdzie zbudował siatkę konspiracyjną. Inicjatorami budowy monumentu było stowarzyszenie Młodzi dla Polski, któremu udało się przekonać władze Warszawy do znalezienia lokalizacji i budowy pomnika. – Niewątpliwym sukcesem było jednogłośne przyjęcie przez radę miasta uchwały zobowiązującej Ratusz do wykonania pomnika - za uchwałą o budowie pomnika zagłosowały kluby radnych PO, PiS i SLD. To jednomyślność szczególnie budująca w kontekście honorowanej postaci, jaką był rotmistrz Pilecki, którego postawa powinna stanowić wzór dla każdego Polaka, bez względu na światopogląd – pisali MdP, zachęcając warszawiaków do przyjścia na ceremonię odsłonięcia.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13. Odśpiewano hymn, odegrany przez orkiestrę wojskową. Uczestników wydarzenia przywitał burmistrz Żoliborza, Krzysztof Bugla. W ceremonii wzięła udział rodzina Rotmistrza Pileckiego, przedstawiciele rządu (w tym wicepremier Mateusz Morawiecki), parlamentu, władz Warszawy (na czele z Prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz i przewodniczącą Rady Warszawy, Ewą Malinowską-Grupińską), organizacji kombatanckich, harcerstwa, organizacji młodzieżowych, partii politycznych, środowisk kibicowskich oraz zwykli mieszkańcy Warszawy.

Swe przemówienia wygłosili wicepremier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski oraz prawnuk Rotmistrza, Krzysztof Kosior. Obszerne fragmenty tych ów znaleźć można na naszym kanale periscope.tv

Po przemowach pomnik został poświęcony przez przedstawicieli ordynariatu polowego Wojska Polskiego, a następnie odsłonięty. Tego symbolicznego aktu dokonali wspólnie córka i syn rotmistrza – Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Andrzej Pilecki, prof. Leszek Żukowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krzysztof Bugla oraz Ewa Malinowska-Grupińska. Następnie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.

Cała uroczystość przebiegała w spokojnej, podniosłej atmosferze. Jak ciekawostkę warto wspomnieć, że na ceremonii pojawili się także przedstawiciele organizacji Obywatele RP, którzy przynieśli dwa duże transparenty oraz białe róże. Obok nich stała między innymi Młodzież Wszechpolska – jak widać tak ważne momenty da się celebrować bez sporów politycznych.

***

OD AUTORA: Można tylko powiedzieć – wreszcie! Warszawa od dawna czekała na ten pomnik. Cieszę się, że udało się go odsłonić, że uroczystość przebiegała w spokojnej, podniosłej atmosferze i że tak naprawdę wszyscy przyszli na nią po to, by oddać hołd bohaterowi, jakim niewątpliwie był rtm Witold Pilecki. Świetną robotę wykonali Młodzi dla Polski, którzy zainicjowali cały projekt, ale wszyscy, którym na sercu leży upamiętnienie Rotmistrza i przyczynili się do budowy tego pomnika należą się podziękowania.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Bezpłatne przedszkola w Warszawie!

Reprywatyzacja: kolejne zatrzymania, Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej

Republikanie prezentują Mapę Wydatków Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...
Białołęka
2017-04-04 18:04:45
Wraca spór o władzę na Białołęce. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ...