Reprywatyzacja: kolejne zatrzymania, Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej

Adam Kielar    2017-05-11 15:54:43

Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejnych 8 osób w związku z tą aferą, a Premier Beata Szydło powołała wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego na stanowisko przewodniczącego komisji weryfikacyjnej.

Znany handlarz zatrzymany

Warszawska delegatura CBA zatrzymała 8 osób w związku z aferą reprywatyzacyjną. Wśród nich są między innymi jeden z najbardziej znanych handlarzy roszczeń ze stolicy Maciej M. oraz jego syn Maksymilian. – Funkcjonariusze CBA  przeszukali  podwarszawską rezydencję  biznesmena  zatrzymanego przez CBA oraz mieszkania  i  kancelarie pozostałych zatrzymanych. Zatrzymani przez funkcjonariuszy z Delegatury CBA w Warszawie zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tam usłyszą zarzuty – informuje biuro.

Pozostali zatrzymani to stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje innych prawników, którzy występowali jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych - Michał Sz. i Jacek R. - oraz Andrzej K. Jak informuje prokuratura, mają oni związek z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji jednej z działek przy Pałacu Kultury i Nauki (Sienna 29) oraz Twardej 8 i 10, skąd musiało zniknąć jedno z lepiej ocenianych gimnazjów oraz przy Królewskiej 39. – Oceniana wstępnie na ponad 46 milionów złotych wartość szkód jest prawdopodobnie znacznie wyższa i będzie jeszcze weryfikowana przez biegłych rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę – informują śledczy.

Patryk Jaki na czele komisji weryfikacyjnej

Szefowa rządu, Premier Beata Szydło powołała w czwartek wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego na stanowisko przewodniczącego Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. – Przez wiele lat pod okiem ważnych instytucji państwowych, pod okiem ważnych urzędników, toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Ludzie tracili poprzez dziką reprywatyzację swoje majątki, mieszkania, wszystko, co zdobyli ciężką pracą przez całe swoje życie. Tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć: dość! Trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi – mówiła Szydło na konferencji.

Minister Sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro porównał na konferencji prasowej to, co działo się z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości do „zielonej wyspy” dla oszustów, cwaniaków i przestępców. – Dlaczego przez osiem lat ludzie w sposób brutalny byli wyrzucani ze swoich mieszkań i domów przez „czyścicieli kamienic”? Dlaczego były przejmowane kamienice i domy warte miliony złotych przez ludzi, którzy nie mieli do tego żadnego prawa ani tytułu? Dlatego, że państwo praktycznie nie działało, było tylko teoretyczne. My przywracamy Polsce normalność, zasadę, że państwo działa po to, aby chronić ludzi przed przestępcami, patologią, oszustami, „czyścicielami kamienic” – mówił Zbigniew Ziobro.

Sam wiceminister Jaki podkreślił, że to kolejny etap spełniania obietnic. – Cieszę się, bo realizujemy naszą zapowiedź , nie rzucamy słów na wiatr – mówił. Polskie państwo w sprawie reprywatyzacji było upokorzone. Ta komisja jest próbą podniesienia państwa z kolan. Państwa, które wreszcie zacznie dbać o najsłabszych – przekonywał Jaki. Przedstawił też dalsze kroki w tej sprawie. – Czekamy na powołanie przez Sejm członków Komisji. Następnie powołana zostanie Rada Społeczna składająca się z przedstawicieli organizacji, które zasłużyły się w walce z dziką reprywatyzacją. To realizacja postulatu upodmiotawiania obywateli . Ludzie, których do tej pory nikt nie słuchał, uzyskają realne narzędzie do tego, by uczestniczyć w procesie przywracania sprawiedliwości. Dlatego już dziś zachęcamy organizacje do składanie akcesu do Rady – powiedział. Zdradził też prawdopodobny scenariusz prac komisji. – Chciałbym, aby komisja, gdy rozpocznie swoje prace, każdego miesiąca zajmowała się co najmniej jedną nieruchomością i w krótkim czasie wydawała decyzje w tych sprawach – dodał.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Źródła: komunikaty prasowe CBA i Ministerstwa Sprawiedliwości

Zdjęcie: Flickr KPRM

Zobacz także:

Reprywatyzacja na Bielanach wbrew przepisom? Sądy swoje, urzędnicy swoje

CBA: działki warte 100 mln zł przejęte za 852 tysiące!

CBA zatrzymuje 5 osób w związku z reprywatyzacją - Ratusz odpowiada

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...
Białołęka
2017-04-04 18:04:45
Wraca spór o władzę na Białołęce. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ...