Reprywatyzacja na Bielanach wbrew przepisom? Sądy swoje, urzędnicy swoje

Jan Kunert    2017-04-03 22:46:38

Już drugi raz mieszkańcy kamienicy przy ul. Schroegera 72 wygrywają w sądzie ze stołecznymi urzędnikami. Najpierw, cztery lata temu wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Teraz przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Mimo ogromnych wątpliwości, przedstawiciele Miasta twierdzą, że najważniejszy dokument w tej sprawie jest autentyczny, a mieszkańcy nie mają racji. "Polityka Warszawska" jako pierwsza dotarła do uzasadnienia decyzji SKO.

Kluczowy dokument w sprawie zwrotu bielańskiej kamienicy, to pełnomocnictwo dla jednego z adwokatów, pod którym w latach czterdziestych mieli się podpisać ówcześni właściciele kamienicy. Już kilka lat temu, obecni mieszkańcy budynku wywalczyli korzystny dla siebie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w swoim uzasadnieniu wyraźnie stwierdził, że Miasto "zaniechało ustalenia, czy właściciele w ogóle udzielili pełnomocnictwa.” 

Mieszkańcy wygrywają, urzędnicy zwracają

Pomimo takiego stanowiska WSA, stołeczni urzędnicy ponownie w lutym 2016 roku zwrócili budynek i ponownie ta decyzja została zakwestionowana. Tym razem w połowie marca 2017 roku przez SKO, ale znów na podstawie tych samych wątpliwości: „W niniejszej sprawie organ pierwszej instancji (prezydent Warszawy - przyp. red.) mimo wskazań WSA nadal nie wyjaśnił, czy pełnomocnictwo (…) zostało udzielone przez uprawnione osoby”. Zdaniem SKO, stołeczni urzędnicy naruszyli przepisy postępowania administracyjnego, ponieważ wszystkiego nie wyjaśnili i nakazało im sprawdzenie sprawy raz jeszcze.

SKO wskazało, że jedna z osób, która miała się podpisać pod pełnomocnictwem, nie przebywała w latach czterdziestych w Polsce. Miasto nie sprawdziło również, czy jedna z osób mogła złożyć podpis za niepełnoletniego wówczas syna.

Tymczasem w toku postępowania stołeczni urzędnicy argumentowali, że dokument jest sporządzony bardzo dawno i ustalenie, czy został wystawiony przez uprawnione osoby (wszystkie już nie żyją), jest praktycznie niemożliwe. Zdaniem Ratusza, osoby podpisujące się pod pełnomocnictwem nie musiały być fizycznie w Polsce, a dokument złożony w 1948 roku, nie wzbudził wówczas żadnych podejrzeń u stołecznych urzędników. Jednak wg. SKO: "Upływ czasu nie może być okolicznością usprawiedliwiającą niewyjaśnienie stanu faktycznego sprawy".

Mieszkańcy walczą

Budynek przy ul. Schroegera 72 powstał w latach dwudziestych. Jako jeden z wielu został po wojnie odebrany ówczesnym właścicielom na podstawie tzw. dekretu Bieruta. Mieszkańcy mogli się starać odzyskać nieruchomość, składając odpowiedni wniosek. W przypadku bielańskiej kamienicy zrobił to za nich w latach czterdziestych adwokat. Podstawą było pełnomocnictwo, którego mieli mu udzielić. Właśnie ten dokument, zdaniem zarówno WSA, jak i SKO, nie został przez stołecznych urzędników właściwie zbadany.

Pomimo tego budynek dwukrotnie był zwracany - w 2008 i w 2016 roku. Dziś dwie trzecie kamienicy to własność kupców roszczeń. Niezadowoleni mieszkańcy stworzyli stowarzyszenie i przed kolejnymi instytucjami, kwestionują pełnomocnictwo z lat czterdziestych.

Sprawę zwrotu bada też prokuratura. Decyzja SKO jest ostateczna, ale każdej ze stron przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Zdjęcie Główne: Google Street View

Zobacz także:

CBA: działki warte 100 mln zł przejęte za 852 tysiące!

Chmielna 11 wróci do miasta? Jest decyzja SKO

Komisja Weryfikacyjna projektem rządowym

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...